Belgrad Ormanı - Belgrad Ormanı'ndan bir görünüm.

Belgrad Ormanı İstanbul ilimizin Sarıyer ve Beşiktaş ilçeleri arasında kalan Bahçeköy’de bulunur. Belgrad Ormanı İstanbul ilimizin rahat nefes alıp dinlenip piknik yapabileceğimiz harika bir yerdir. İstanbul ilimizin gizli bir cennet yeridir.  Belgrad Ormanı’nı sizinle soru cevap şeklinde gözlemlerimi aktarmak istiyorum. Buraya gitmeden önce bu sorulara cevap arayarak gittim. Gittiğime kesinlikle pişman olmadım. Kesinlikle sizin de gitmenizi tavsiye ediyorum.

Belgrad Ormanı Girişi

1-Belgrad Ormanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Orman Çatalca Yarımadası’nın en doğusunda bulunuyor. Doğusu İstanbul Boğazı’na, kuzeyi ise Karadeniz’e kadar uzanıyor. Özel Aracınızla gelmeyi düşüyorsanız Maslak-Sarıyer istikametine doğru gidip, Tarabya sapağından U dönüşü yapmalı ve Bahçeköy tabelalarını takip etmelisiniz. Bu yol sizi Ormanın içine götürecektir.

Belgrad Ormanı Nerede Nasıl Gidilir

2-Belgrad Ormanı’na giriş ücretli mi?

Belgrad Ormanına gelmek isteyenler için sadece araç ücretlidir. Buda hafta içi hafta sonuna göre değişmektedir. Hafta sonu araç giriş ücretleri 11 TL iken, hafta içinde 5 TL ile giriş yapabilirsiniz. Yaya veya bisiklet ile giriş ücretsizdir.

Belgrad Ormanı

3-Belgrad Ormanı’nda Neler var?

Ormanda birçok mesire yeri bulunmaktadır. Bu mesire yerlerinde sevdiklerinizle rahatlıkla pikniğinizi yapabilirsiniz. Muhteşem havası, yeşilliği ve soğuk suyu ile size kendine çağırmaktadır. Orman 5400 hektarlık bir alana sahiptir. Ayrıca 1600 yıllından 1800 yıllına kadar yapılmış 6 bent bulunur. Bu bentleri kesinlikle görüp bol bol fotoğraf çekmeniz lazım. bu güzellik başka yerde bulunmaz.

Belgrad Ormanı’nda Görülmesi Gereken Yerler

4-Belgrad Ormanı’nda genelde ne tür ağaçlar bulunur?

Ormanın %75ine yakın meşe ağaçlarında oluşur. Bunun dışında değişik ağaç türleri de bulunur.

Belgrad Ormanı’nda meşe ağaçları

5-Buraya neden Belgrad Ormanı demişler Sırbistan ile bir bağlantısı var mıdır?

Öncellikle şunu söyleyeyim. Bu orman ülkemizde bulunur. Sırbistan ile şöyle bir alakası var. Kanuni Sultan Süleyman Sırbistan seferinde dönerken birçok Sırplı  esir getirmiştir. Kanuni bunları getirip bu ormana bırakmış. Burada kendilerine köy kurmalarını istemiş. Daha sonra köy kurup Belgrat Köyü demişler. Daha sonra burada bulunan şehir suyunu kirlettikleri nedeni ile köylüleri burada çıkarmışlardır. Daha sonra burası İstanbulluların mesire alanı haline gelmiştir. Bu ormana ise Belgrad Ormanı demişlerdir.

Sırbistan ile Bir Bağlantısı Var mı

6-Buraya en uygun ne zaman gidilir?

Yani mevsim olarak soruyorsanız kesinlikle bahar ayı çok güzel oluyor. Ama her mevsim bir başka harika olmaktadır. Gün olarak soruyorsanız bir Pazar tatili kesinlikle sevdiklerinizle bulunmaz bir mekândır. hafta sonu biraz kalabalık olmaktadır haberiniz olsun.

Belgrad Ormanı’nda sonbahar

7-Ormanda Hayvanlar var mı?

Bu kadar büyük bir ormanda elbette başka türde canlıların yaşaması gerekir. Burada birçok hayvan türü bulunur. Fakat Aslan, Ayı veya kurt gibi yabani hayvanlar yoktur. Bunun dışında birçok kuş türü, yaban domuz, geyik vb. birçok hayvan bulunur. Burada av yasağı olduğu için tehlikede olan türler burada rahatça üreme olanağı bulmuşlar.

Belgrad’ın Sevinci Ağaçlar, pek çok canlıya sundukları çeşit çeşit yaşam ortamlarıyla Belgrad Ormanı

8-Belgrad Ormanı’nda Yürüyüş veya başka sporlar yapılır mı?

Evet Belgrad Ormanında yürüyüş yolları bulunmaktadır. Özellikle sabahın erken saatlerinde burada harika bir yürüyüş yapılmaktadır. Başka tür sporlar da yapılabilir.

Belgrad Ormanı Koşu Parkuru

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here