Belgrad

Belgrad Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve  1 milyondan fazla nüfusu ile en büyük şehridir. Buraya her yıl dünyanın birçok ülkesinde turist akın etmektedir. Ülkemizden de buraya çok sayıda ziyaretçi gitmektedir. Özellikle son yıllarda vize işlemlerinin kaldırılmasıyla beraber ve gece hayatının ucuz olması gibi sebeplerden ötürü buraya çok sayıda ziyaretçi akın eder. Şehirde bulunan Tuna ve Sava nehirleri şehre ayrı renk katmıştır. Avrupa’nın en ucuz başkentlerinden biridir. Özellikle gece hayatı renkli ve hareketli geçmektedir. Şehir ile ilgili daha ayrıntı bilgiler için aşağıda başlıklar halinde vermeye çalışacağız. Şöyle ki;

Tarih: Tarihinde 115 savaş görmüş ve 44 defa yerle bir edilip yakılan şehir, M.Ö 6. yüzyılda Vinca Kültürün doğduğu yerdir. Belgrad şehri  Roma, Bizans, Osmanlı gibi büyük imparatorlukların egemenliğinde kalmış şehir 1. Dünya savaşında yerle yeksan olmuş yine 2. Dünya Savaşında büyük zarar görmüştür. Günümüzde Avrupa’nın parlayan başkenti olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Coğrafi Bilgiler: Deniz Seviyesinde yüksekliği 116 metre olan Belgrad şehri Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada bulunur. Ülkenin de kuzeyinde bulunur.

Nüfus: Belgrad 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 1.182.686’dır. Bu haliyle ülkenin en kalabalık şehridir.

İklimi: Belgrad şehri, Dört Mevsim düzenli yağış alarak Ilıman dönencealtı iklimi sınıflandırmasına girmektedir. Kışları kar yağışlı, Yazları sıcak zaman zaman yağış almaktadır.

Ne zaman Gidilir: Buraya dört mevsim de gidebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında gece eğlencesi için buraya insanlar akın eder. Buraya gelmek için en uygun zaman Mayıs-Eylül arasıdır.

Para Birimi: Sırbistan’ın para birimi Sırp Dinarı’dır. Para biriminin uluslar arası kodu RSD. 1 TL = 28.3427342 RSD

Resmi Dili: Sırbistan’ın resmi dili Sırpça’dır. Fakat ülkede Macar, Hırvat, Karadağlı, Boşnak ve Makedon toplulukların kendi dillerini konuşmalarını Sırp Hükumeti tarafında yasaklanmıştır.

Vize Durumu: Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Belgrad’a vizesiz giriş yapabilirler. Burada  30 gün boyunca vizesiz gezebilirsiniz.

Gezi Süresi: Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad, şimdiye kadar tarihinde 115 savaş görmüş ve 44 defa yerle bir edilip yakılmıştır. Bugün şehir, kitap fuarlarından müzik, film ve bira festivallerine kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptığı için daha huzur vericidir. Belgrad Kalesi, şehrin müze ve kiliselerle dolu en ünlü tarihi sitesidir. Aynı zamanda nehirleri ve şehri de görmek için iyi bir yerdir. En iyi müzeler arasında 400.000’den fazla eser barındıran Ulusal Müze ve mucitlerin kralı olan Nikola Tesla Müzesi yer almaktadır. Bu güzellikleri yaşamanız için en az 2 günlük bir planla şehri gezebilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Knez Mihailova Caddesi‘nde (Knez Mihailova Street) 

Cadde ismini Sırbistan Prensi 3. Mihailova‘dan almıştır. Şehrin nabzı atıldığı yer desek yeridir. Şehirde alışveriş ve buluşma noktası olarak bilinir. Cadde üzerinde çok sayıda tarihi yapı, alışveriş merkezleri, cafe ve otel bulunur. Burada istediğiniz gibi alışveriş yapabilir, konaklayabilir ya da bir şeyler yeyip içebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde burası olduğu için A1 otobüs hattı ile havalimanından buraya ulaşabilirsiniz. Ya da tren istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Kneza Mihaila, Beograd, Sırbistan
Cumhuriyet Meydanı (Republic Square) 

Cumhuriyet Meydanı ya da diğer ismi ile Özgürlük meydanı olarak bilinir. Knez Mihailova Caddesi‘ine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. İstanbul’daki Taksim meydanına benzetebiliriz. Turistlerin buluşma noktası olarak bilinir. Meydanda Prens Mihailo Obrenovic heykeli bulunuyor. Yine meydan üzerinde çok sayıda alışveriş ve eğlence merkezleri bulunur.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde burası olduğu için A1 otobüs hattı ile havalimanından buraya ulaşabilirsiniz. Ya da tren istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Trg republike, Beograd 11000, Sırbistan

Kalemegdan(Belgrad Kalesi)

Knez Mihaliova Caddesi‘nin sonunda bulunan bu yapı, Osmanlılar döneminde kale ve meydan sözcüğünde türetilmiştir. Fakat bölge günümüzde Kalemegdan olarak isimlendirmektedir. Kale M.Ö 3. yüzyılda Romalılar tarafında inşa edilmiştir. 17. yüzyılda Osmanlılar tarafında kale fethedilmiştir. Birçok kez onarılan kale günümüzde turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Yolunuz buraya düşerse mutlaka uğramalısınız.

Nasıl Gidilir: Knez Mihaliova Caddesi‘nin sonunda bulunur. Buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Kalemegdan, Beograd, Sırbistan

Telefon: +381 11 2633747

Bayraklı Camii

Belgrad’da bulunan tek camidir. Bu cami kesin olmamakla birlikte 1575 yıllında inşa edildiği düşünülmektedir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka gezmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Kaleye yakın bir konumda bulunan Camii, kaleden yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Gospodar Jevremova 11, Beograd 105402, Sırbistan
Telefon: +381 11 2622428
Ulusal Müze (National Museum of Serbia) 

Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan bu müze 1844 yıllında inşa edilmiştir. Burada 400’000’den fazla eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Bu müzeye gelmeden Sırbistan tarihi hakkında tam olarak bilgi sahibi olamazsınız.

Nasıl Gidilir: Cumhuriyet Meydanı’nda buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Trg republike 1а, Beograd 104303, Sırbistan

Telefon: +381 11 3306000

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri dışında her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ücret: Yetişkinler – 200 RSD, Çocuklar ve Öğrenciler – 100 RSD, Gruplar – en az 12 kişi – 100 RSD, rehberli tur dahil – 200 RSD Okullar – rehberli turlar ile – 100 RSD

Taş Meydan (Tasmajdan)

Şehirde yapılan birçok önemli yapının taşı burada çıkarıldığı için bu ismi almıştır. Meydanda adeta harika bir park konumundadır. Ayrıca meydanda bulunan yapıları mutlaka gezin.

Nasıl Gidilir: Buraya taksi veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Aziz Mark Kilisesi (St. Mark’s Church)

Taş Meydanında bulunan bu yapı 1940 yıllında Kızıl taşlar inşa edilmiştir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu yapıyı mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Taş Meydanında bulunur. Meydanda buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Bulevar kralja Aleksandra 17, Beograd, Sırbistan
Telefon: +381 11 3231940
Aziz Sava Kilisesi(Church of Saint Sava)

Belgrad manzarasına hakim bir tepede bulunan yapı daha inşaat halindedir. Bu yapı tamamlanırsa Balkanların en büyük Ortodoks kilisesi olacaktır. 2019 yılında tamamlanması bekleniyor. 1894 yıllında başlanan bu yapı çeşitli siyasi ve sosyal nedenlerden dolayı bir türlü tamamlanmamıştır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezine yakın bir yerde bulunur. Buraya tramvay ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Krušedolska 2a, Beograd, Sırbistan
Telefon: +381 11 2432585
Kalenic Pijaca

Belgrad’ın sabit halk pazarı olarak bilinen bir açık hava pazarı olup mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Burada sebze-meyve, balık ve diğer ihtiyaçlarınız karşılar. Hiçbir şey almasanız dahi buraya bir tur atmalısınız.

Nasıl Gidilir: Buraya yaya olarak ulaşabileceğiniz gibi toplu taşıma araçları da kullanabilirsiniz.

Adres: NemanjinaBelgrade, Sırbistan
Skadarlija

Cumhuriyet Meydanı‘nın biraz aşağısında bulunan bu bölge sanatseverlerin buluşma noktası olarak bilinir. Sadece sanatseverler mi elbete değil burada bulunan restoranlarda harika yemekleri tatmak içinde bir sürü insan gelmektedir. Bölge her tarafı tarih kokmaktadır. Eski zamanlarda şehirde bulunan  yazar, gazeteci, ressam ve sanatçıların yaşadığı yer olarak da bilinmektedir.

Nasıl Gidilir: Cumhuriyet Meydanı‘nın biraz aşağısında bulunuyor. Meydandan buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Skadarlija, Belgrad, Sırbistan

Nikola Tesla Müzesi

Krunska Caddesi üzerinde bulunan bu müze ünlü bilim adamı Nikola Tesla kişisel eşyaları ve eserleri sergilenmektedir. Bilindiği üzere Nikola Tesla birçok cihazın çalışma prensibinin mucididir. Buraya gelip müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Belgrad’ın Krunska Caddesi 51 numarada bulunuyor. Buraya yaya olarak gidilebileceği gibi toplu taşıma araçlarıyla da ulaşabilirsiniz.

Adres: Krunska 51, Beograd 11000, Sırbistan

Telefon: +381 11 2433886

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü kapalı olan müze, Salı-Pazar 10:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

Ücret: Yetişkinler:  500 Sırp Dinarı,  Rehberli bilet fiyatı: 250,00 RSD, Öğrenciler: 150,00 RSD

Belgrade Zoo

Belgrat Kalesine yakın bir konumda bulunan Hayvanat bahçesi çok büyük olmasa da gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Burada kangurudan file, zürafadan baykuşa, kaplandan maymuna birçok hayvan bulunuyor. Bu hayvanları ziyaret edip güzel bir gün yaşayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Kaleye yakın bir konumda bulunan hayvanat bahçesi, kaleden yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Small Kalemegdan, Beograd, Sırbistan

Telefon: +381 11 2624526

Çalışma saati:  Her gün 08: 00-19: 00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

Ücret: Yetişkinler (15 yaşın üzerinde) kişi başı 500 dinar; çocuklar (3 ila 15 yaş arası) kişi başına 300 dinar; öğrencilerin gezileri (15 kişiden fazla) kişi başı 250 dinar.

2.Gün

Etnografya Müzesi

Sırbistan’ın ve Balkanların en eski müzelerinden biri olan bu müze 1901 yıllında kurulmuştur. Müze de Balkanlardaki yaşam biçimi hakkında yerel kıyafetler, günlük eşyalar ve mobilyalardan oluşan geniş bir koleksiyon bulunur. Burayı ziyaret edip şehrin sosyal, kültürel ve tarihi yapılarını görebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Mihalivo caddesinin paralelinde, Kalemegdan yakınlarında bulunuyor. Tramvay ile ulaşabilirsiniz. Tramvay istasyonuna çok yakındır.

Adres: Studentski trg 13, Beograd 11000, Sırbistan

Telefon: +381 11 3281888

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü kapalı olan müze, Pazar günleri 10.00-17.00, Salı günleri 09.00-14.00, Salı – Cumartesi 10.00-17.00 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Yetişkin: 120 RSD, Öğrenci: 60 RSD

Savamala Bölgesi

Sava Nehri’ndeki eski köprünün kenarında  bulunan bölge şehrin renkli bölgelerinden biridir. Bölgenin her noktasında tarihi kokan bir yapıya rast gelebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya yaya olarak gidilebileceği gibi toplu taşıma araçları da kullanabilirsiniz.

Ada Ciganlija 

Sava Nehri ortasında bulunan bu park tek kelime ile harika bir yerdir. Burada  nehirde yüzebilir, nehir kenarında yürüyebilir, bisiklete binebilir ya da eğlence mekanlarına gidip eğlenebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Otobüslere binip yaklaşık 10 dakika sonra burada oluyorsunuz.

Adres:  Ada Ciganlija 2Belgrade 11030, Sırbistan
Telefon: +381 113541117
Yeni Belgrad (Nova Grad) 

Yeni Belgrad ya da Novi Beograd olarak bilinen bu bölge 1947 yıllında  Sava nehrinin sol yakasında inşa edilmiş harika bir yerdir. Burası daha çok alışveriş bölgesi olarak bilinir. Bölgede çok sayıda alışveriş yerleri bulunur. Buraya uğramadan dönmeyin.

Nasıl Gidilir: Şehrin her tarafında buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Usce Parkı

Yeni Belgrad bölgesinde bulunan bu park şehre renk katmaktadır. Nehir kenarında size bir cennet sunan bu parka mutlaka uğramalısınız.

Nasıl Gidilir: Şehrin her tarafında buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Belgrad, Sırbistan

Zemun

Tuna Nehri‘nin kıyısında bulunan renkli bir bölge olup görenleri kendine aşık ettirmektedir. Oldukça canlı bir bölge olup burada harika zaman geçirebilirsiniz. Şehirde gün batımı nerede izlenir sorusuna verilecek en net cevap Zemun Bölgesidir.

Nasıl Gidilir: Şehrin her tarafında buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Avala Kulesi

Şehrin 16 km uzaklığında bulunan bu kule görülmeye değerdir. 1999 yıllında Yugoslavya’nın bombalanması sırasında yıkılan kule 2010 yıllında tekrar inşa edildi. 205 metre yükseklikte bulunan kulede şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Cumartesi günleri şehir turu yapan üstü açık kırmızı otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz. Ya da özel aracınızla gidebilirsiniz.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde çok sayıda taksi durağı bulunur. Burada taksi ile şehrin her noktasına rahatlıkla ulaşım yapabilirsiniz. Taksi ücretleri de gayet uygundur. Fakat taksimetre açtığına emin olun ya da binmeden pazarlık yapın. Çünkü turist olduğunuz anlaşılırsa kazıklanabilirsiniz.
Metro Belgrad’da Metro hattı bulunmamaktadır.
Tramway Belgrad şehrinde tramvay hattı bulunur. Fakat şehrin beli bölgelerine ulaşım yapmaktadır. Ücreti ise 140 RSD’dir.
Bisiklet Belgrad şehir merkezinde bisiklet kiralama yerleri bulunur. Buraya gittiğinizde bisiklet kiralayıp şehri turlayabilirsiniz.
Minibüs, Otobüs Şehirde en çok kullanılan ulaşım aracı minibüs ve otobüslerdir. Burada bu ulaşım araçları ile şehrin birçok noktasına ulaşım sağlayabilirsiniz.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Şehir merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta “Nikola Tesla Havaalanı” bulunur. Ülkemizden buraya her gün uçak seferleri yapılmaktadır. Yaklaşık uçuş süresi 1 saat 40 dakikadır. Havalimanından şehir merkezine gitmek için otobüs, minibüs ya da taksi kullanabilirsiniz.
Otobüs Belgrad otobüs terminali, Tren istasyonun hemen yan tarafında bulunur. Başta ülkemiz ve balkan ülkeleri olmak üzere buraya birçok şehirden otobüsle ulaşabilirsiniz.
Tren Belgrad tren istasyonu, Savamala bölgesinin hemen yakınında bulunur. Şehir merkezine çok yakındır. Burada başta ülkemizden olmak üzere birçok yerden ulaşabilirsiniz.
Gemi Denizle bağlantısı bulunan birçok şehirden buraya tekne veya feribotla ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle  Avusturya ve Almanya’dan Tuna nehri üzerinde tekne turları yapabilirsiniz.
Araba Özel aracınız ile ilgili gerekli evraklar tamamlandıktan sonra buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hatta şahsi aracınızla Balkan turu yapabilirsiniz. Yollar gayet konforlu olup rahat bir ulaşım sağlarsınız. İstanbul’a 944 km uzaklıktadır.

Alışveriş

Belgrad şehrinde alışveriş yapmak gayet ucuz ve eğlencelidir. Şehir merkezinde çok sayıda alışveriş merkezi, mağaza ve butik dükkan bulunur. Özellikle şehirde alışveriş denilince akla Aleksandra Bulvarı ve Terazije Caddesi gelir. Bu iki yerde istediğiniz rahatlıkla bulabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken ne satın alırım diyorsanız işte sizin hazırladığımız liste:

 • Burada ilk satın almanız gereken alkoldür. Çünkü ülkemize göre çok ucuz gerçekten. Bizdeki su fiyatın alkol satılmaktadır. Eğer alkol kullanıyorsanız burada çok ucuza alkol alabilirsiniz. Özellikle Sırp birasını tatmalısınız.
 • Yine şehirde çok sayıda hediyelik eşya bulabilirsiniz. süs eşyaları, küçük bardaklar, el işlemelerini satın alabilirsiniz. Fiyatları gayet uygun.

Yeme İçme

Belgrad yemekleri Akdeniz, Macar, Avusturya ve Türk mutfağıyla benzer olup karma ve zengin bir mutfak kültürü bulunur. Yemeklerin temeli kırmızı et ve deniz ürünlerine dayanır. Şehirde çok sayıda restoran bulunur. Bu restoranlarda sadece Sırp yemeği değil her kültüre özgü yemekler yapılmaktadır. Her şeyde olduğu gibi yemekleri de gayet uygun fiyattadır ve porsiyonları da oldukça büyüktür. Şimdi Belgrad şehrine özgü yemekleri sıralayacak olursak şöyle ki;

 1. Cevapcici
 2. Pljeskavica
 3. Karadordeva Snicla
 4. Becka Snicla
 5. Sarma
 6. Punjene Paprike
 7. Riblji Paprikas
 8. Skembici
 9. Burek
 10. Gibanica
 11. Ajvar
 12. Urbenes
 13. Rakija
 14. Sırp Bira ve Şarapları

Nerede Kalınır

Güney Doğu Avrupa’nın en büyük şehri olan Belgrad’da konaklamak için birçok seçenek bulunur. Şehirde yaklaşık 200’den fazla konaklama tesisi bulunur. Burada her şey gibi konaklama da gayet ucuzdur. Burada gecelik 2-3 dolar hostell bulabilirsiniz. yine 500 dolar 5 yıldızlı lüks otel de bulabilirsiniz. Seçim sizin

Belgrad Otelleri

Belgrad’da çok sayıda otel bulunur. Burada bulunan oteller gayet şık ve temiz olup gelenleri memnun etmektedir. Burada otel dışında apart, hostel ve günü birlik evler bulunur. Burada istediğiniz kadar konaklayabilirsiniz.

Öneriler

Belgrad’da konaklama fiyatları oldukça uygun olduğunu söyledik. Bu nedenle şehir merkezinde bulunan otellerde konaklayabilirsiniz. Şehir küçük bir yer olduğundan dolayı çoğu yeri gezerek dolaşabilirsiniz. Bu nedenle şehir merkezinde konaklamanız size faydalı olacaktır. Özellikle şehir merkezine yakın bulunan Knez Mihailova Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Skadarlija ve Kalemegdan bölgelerinde konaklayabilirsiniz.

Belgrad Otelleri ve Belgrad Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Belgrad Otelleri ve Belgrad Otel Fiyatları

Gece Hayatı

Güney Doğu Avrupa’nın en büyük şehri olan Belgrad’da gece hayatı ve gece eğlencesi çok renkli ve hareketlidir. Özellikle son yıllarda vize işlemlerinin kaldırılmasıyla beraber önemli bir gece hayatı destinasyonu olma yolunda hızla ilerliyor. Şehirde çok sayıda disco,pub,strip barlar, Yüzer kulüpler ve bar bulunur. Bu mekanlarda gece eğlencesi sabah saatlerine kadar devam eder. Belgrad gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. <<Belgrad Gece Hayatı

Turlar

Belgrad şehrinde birçok tur firması bulunur. Buraya gittiğinizde bu turlara katılıp şehrin farklı renklerini görebilirsiniz. Şehirdeki tur fiyatları oldukça uygun fiyattadır. Şehirde bulunan Tuna ve Sava nehirleri üzerinde tekne turu yapabilirsiniz yine otobüs turu ile şehrin birçok noktasını gezebilirsiniz. Şehirde bulunan tur firmalarında ortalama bir ücret çıkardık. Bunu da tabloya yansıttık. İşte o tablo:

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 280 RSD 280 RSD
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

200 RSD 200 RSD
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Telefon: +381-11-333 24 00- +381-11-333 24 10 (10 hat)
Faks: +381-11-333 24 33
Büyükelçilik Posta adresi: Krunska 1, 11000 Belgrade, Serbia
Twitter Adres : https://twitter.com/BELGRADB
Akredite ülkeler
 • Sırbistan
Çalışma Saatleri
 • Pazartesi – Cuma (09:00 -12:30 )(14:00 -18:00 )
Tatil Günleri

01.01.2016 02.01.2016 Yeni Yıl

07.01.2016 07.01.2016 Noel
15.02.2016 16.02.2016 Sırbistan Milli Günü
29.04.2016 03.05.2016 Paskalya/İşçi Bayramı
09.05.2016 09.05.2016 Zafer Günü
28.06.2016 28.06.2016 Kosova Muharebe Günü
05.07.2016 05.07.2016 Şeker Bayramı 1. günü
30.08.2016 30.08.2016 Zafer Bayramı
12.09.2016 12.09.2016 Kurban Bayramı 1. günü
29.10.2016 29.10.2016 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2016 11.11.2016 Ateşkes Günü
Sırbistan’daki Başkonsolosluklar

1-T.C.YENİ PAZAR BAŞKONSOLOSLUĞU

Bağlı Birimler

Askeri Ataşelik

Telefon : 00381113332400

Faks : 00381113340878

e-Posta : asat.belgrad@tsk.tr

Adres : Krunska 1, 11000 Belgrade SERBIA

Kültür Tanıtma Müşavirliği

Telefon : +381 11 3349041

Faks : +381 11 3349043

e-Posta: info@ posetitursku.com

Adres : Francuska 17, C-3

Web sitesi : www.posetitursku.com

Ticaret Müşavirliği

Telefon : +381 11 3676219

Faks : +381 11 3676219

e-Posta : belgrad@ekonomi.gov.tr

Adres
Maglajska 8/3, Dedinje

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Belgrad Yemekler bizim damak tadımıza göre çok tuzlu bu yüzden yemek siparişi yapmadan önce belirttin.
 2. Kış mevsiminde şehir beklediğinizden daha soğuk olabilir. Ona göre dikkatli gitmelisiniz.
 3. Şehrin her noktasında sigara içmek serbesttir. Güzel mi kötü mü anlamadım:-)
 4. Her şehirde olduğu gibi taksiye binince taksimetrenin açık olduğunu dikkat edin. Kazıklanmayın.
 5. Bazı gece mekanları kıyafet kontrolü yapılmaktadır. Araştırma yapmadan gitmeyin ve yanınızda mutlaka şık elbise götürün.
 6. Şehirde toplu taşıma araçları kullanıyorsanız mutlaka bilet alın ve biletiniz sürekli yanınızda olsun.
 7. Buraya gitmek için bizden vize istenmiyor.
 8. Pazar günlerin şehrin birçok yeri kapalı oluyor. Bilginize…
 9. Buraya gitmeden önce mutlaka otel ve uçak rezervasyonu yaptırın.
 10. Şehrin gezilecek yerlerin çoğunu yaya olarak gezebilirsiniz.
 11. Güzel bir planla şehri çok güzel gezebilirsiniz.

Göz at ;

 1. Belgrad Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Belgrad Gezilecek Yerler
 3. Belgrad Otelleri ve Belgrad Otel Fiyatları
 4. Belgrad Gece Hayatı
 5. Novi Pazar Nerede, Nasıl Gidilir?
 6. Sırbistan’da Gezilecek 10 Yer
 7. Sırbistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 8. Sırbistan Nerede?
 9. Sırbistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz