Dinar

Dinar; Afyonkarahisar iline bağlı bir ilçedir. Dinar ilçesi Afyonkarahisar il merkezine 106 km uzaklıkta yer almaktadır. Dinar ilçesi Afyonkarahisar-Antalya karayolu üzerinde yer almaktadır. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Dinar ilçesi tarihi kalıntılara ve doğal güzelliklere sahiptir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Eldere (Pınarbaşı) Gölü: Dinar ilçe merkezine bağlı Eldere Köyünde yer almaktadır. Gumalar Dağındaki sular ile beslenen bir göldür. Eldere Gölünün ilginç bir efsanesi varır. Gölün muhteşem manzarasına karşı oturup bu hikayesini mutlaka dinlemelisiniz. Efsaneye göre; Tanrıça Athena gölde yetişen sazlardan ilk flütü yapar. Flütü çalarken yanaklarının şiştiğini gölde görünce tiksinip flütü atar. Buradan geçen Marsyas adında bir genç flütü bulup çalmayı öğrenir. Zamanla bölgenin en önemli müzik üstadı olur. Bunu duyan tanrı Apollon, Marsyas ile yarışmak ister. Tanrı Apollon arpını çalar, Marsyas ise flütünü çalar ve yarışmayı Marsyas kazanır. Bunu kabullenmeyen Apollon müzik aletlerini ters çalmayı önerir fakat flüt ter çalınmaz ve ikisi berabere kalır. Bunu kabullenmeyen Apollon Marsyas’ı Dinar’da bulunan Suçıkan Kayalıklarına astırır ve flütü de Suçıkan’a atar. Marsyas’ın ölümüne üzülen kayalar ağlayarak Suçıkan’ı oluşturur. Flüt ise yeşerir ve Menderes kamışlarını oluşturur. Bunun gibi çok farklı efsaneleri var Eldere Gölünün.

Suçıkan: Dinar ilçesinde yer alan Suçıkan Irmağı Menderes Nehrinin 5 kaynağından biridir. Tarihte ilk müzik yarışması yapılan yerdir. Muhteşem bir güzelliğe sahip Suçıkan görülmesi gereken yerlerdendir. Suların üzerinde yüzen beyaz ördekler ve yeşil çevresi ile doğal bir güzellik oluşturmaktadır. Suçıkan’ın çevresinde çok sayıda dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Burada manzaraya karşı oturup dinlenebilirsiniz.

Dinar Hangi Şehirde
Dinar Nasıl Gidilir
Dinar Nerede Haritası
Dinar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here