Pierre Loti Tepesi Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul ilimizin Eyüp ilçesinde bulunan bu tepe Haliç’e karşı Şehrin ayaklarınızın altında olduğu muhteşem bir tepedir. Tepeyi mutlaka gezi listenize eklemenizi tavsiye ediyorum.

Pierre Loti Tepesinde gece başkadır

Bu tepe ismini 1876-1923 yıllarında ülkemizde yaşayıp sürekli bu tepeye gelip ziyaret eden ünlü Fransız yazar Julien Viaud’dan almıştır. Rivayete göre Julien Viaud’in sevdiği kız burada çalışıyordu. Ünlü yazar  sevdiğini görmek için her gün buraya geliyordu. daha sonra bu tepe ile ilgili kitap çıkardı. bu nedenle ismi bu tepeye verildi. daha sonra Belediye meclisi bu tepenin ismi Eyyüpsultan olarak değiştirmek istediyse de birçok çevreden itiraz gelip be teklif reddedilmiştir.

Pierre Loti Tepesi Haliç’e Karşı

Bu tepede Pierre Loti Kahvesi ünlüdür. Buraya Eyüp Sultan’da 20 dakika yürüyerek ulaşılabilir. yol üzerinde işlemeli ve tarihi mezar taşları görülebilir. Bu taşlardan en ilgi çekicileri Osmanlı cellâtlarına ait olanlarıdır. Buraya yerli ve yabancı birçok kişi gelmektedir. Bu kahvede yer bulmak gerçekten zordur.

Pierre Loti Tepesi Kahvesi

İstanbul’a geldiğiniz de mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Burada bulunan yeşilliği ve temiz havası ile biraz olsun şehir hayatında sizi çekip alıyor. Burayı ziyaret eden bir daha gelmek istiyor. Haliç’e karşı ayaklarınız uzatıp kahvenizi yudumlarken İstanbul manzarasına da doyamayacaksınız. Buradan ayrılırken sevdiklerinize hediye almanız için hediye dükkanı da bulunmaktadır.

Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi Nerede

Eyüp Merkez Mah. 34050 İstanbul

Pierre Loti Tepesi Nasıl Gidilir

Eyüp Sultan’a Ulaşmak için birçok seçenek bulunur. Eyüp Sultan’a ulaştıktan sonra buradan ister 20 dakikalık yaya olarak ulaşabilirsiniz. Yâda teleferik ile ulaşabilirsiniz.

Pierre Loti Tepesine Teleferikle ulaşım yapılır

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here