Fransız Sokağı

Fransız Sokağı ya da diğer ismi Cezayir Sokağı İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde bulunan kültür ve ticaret sokağıdır. Galatasaray Lisesine arkasında kalmaktadır. İstanbul Gezilecek yerler listesine burayı da eklemelisiniz.

Fransız Sokağı İstanbul

İstanbul Fransız Sokağı

Sokakta Fransız yemeklerinin sunulduğu kafe, restoran ve barların yanı sıra resim galerileri, el işi ürünlerin satıldığı dükkanlar görülebilir. Bu sokak 2004 yıllında açıldı. Bu sokak İstanbul Kültür Üniversitesi ve Afitaş Yapım tarafından düzenlenen bir proje sonunda düzenlenmiştir.

Fransız Sokağı

Beyoğlu Fransız Sokağı

2011 yıllında Fransa’da çıkarılan bir kanunla Ermeni olaylarını mecliste soykırım olarak kabul etmesi Türkiye’de büyük bir yankı uyandırdı. Hatta bazı yaptırımlar falan oldu. İşte bu yaptırımlardan biride bu sokağın ismi kaldırıldı. Fakat burada bulunan dükkân, lokanta ve restoranlardan ötürü bu isim işletme isimlerde kalmıştır.

Fransız Sokağı

İstanbul Cezayir Sokağı(Fransız Sokağı)

Fransa kültürü ve havasını yansıtan bu sokak İstanbul’un Fransız kültürüne aşina olduğunu gösteriyor.  Fakat bu sokak son yıllarda eski imajını kaybetmiştir. Buraya gelen insanlar eski havayı bulamıyorlar. Bu sokak adına birde tiyatro topluluğu var. Bu topluluk yıl içerisinde değişik sahnelerde yer alıyor. Yolunuz düşerse siz de bu sokağa uğrayın derim.

Fransız Sokağına giden yol

Fransız Sokağı Nerede

Fransız Sokağı, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Firuzağa Mahallesi, Cezayir Sokakta bulunur.

Fransız Sokağı Nasıl Gidilir

Taksim ve Tünel’den kalkan tramvaylar ile veya Taksim yönünden kalkan otobüsler ile Galatasaray Lisesi’ne yakın bir yerde inip buraya yürüyebilirsiniz.

Fransız Sokağı Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here