Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Ücret

Boğazkesen olarak da adlandırılan Rumeli Hisarı İstanbul ilimizin Sarıyer ilçesinde bulunur. kendisinden 50 yıl önce yapılan Anadolu hisarın tam karşısında bulunur. Boğazın en dar kısmında yapılan bu hisar görülmeye değer bir yerdir.

Rumeli Hisarın muhteşem manzarası

Rumeli Hisarı İstanbul fethinden bir yıl önce yani 1452 yıllında Fatih Sultan Mehmet’in bizzat girişimi yapılmış bir hisardır. Bu hisar 90 günlük bir sürede bitirilmiştir. Hisarın yapımında kullanılan taşlar Anadolu’nun değişik yerlerinde getirildi.  Hisarda üçü(3) büyük onu(10) küçük olmak üzere toplam 13 kule bulunmaktadır. Dünyanın en büyük kuleye sahiptir. Bu 3 büyük kule burada bizzat görevlenen 3 büyük komutanın ismi verilmiştir. Deniz açısından bakıldığında sol taraftaki kuleye Zağanos paşa, sağ taraftaki kuleye Saruca paşa, kıyı kesiminde kalan kuleye ise Halil paşa isimleri verilmiştir.

Rumeli Hisarı Nerede?

Hisar’ın yapılma amacı ise boğazın kuzey kesiminden gelecek saldırıların engellenmesi amacı ile inşa edilmiştir. Birçok kez İstanbul fethedilmişti. Fakat hep Başarsız olunuyordu. Sebebi burada gelen yardımlardı. İşte Fatih Sultan Mehmet bu yardımları engellemek için Anadolu Hisar’ın tam karşısında bu hisarı yapmaya karar verir. Buraya askerleri yerleştirdi. İstanbul’un fethinde büyük bir öneme sahip oldu.

Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Ücreti

İstanbul fethedildikten sonra bu kule Askeri yönünü kaybetti. Çünkü artık burası askeri bir yer olarak kullanılamazdı. Daha çok zindan cephane gibi amaçlar için kullanıldı. Burada meydana gelen deprem ve yangınlar sonucu birçok kez tahribata uğradı. Değişik zamanlarda restore çalışmaları yapıldı.  1953 yıllından sonra açık hava müzesi olarak kullanılmaya başlandı. Günümüzde birçok dans, müzik ve gösteri konserlerine ev sahipliği yapmaktadır. yolunu düşerse mutlaka gidip ziyaret etmelisiniz.

Rumeli Hisarı

Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Nerede

Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı), İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Rumeli Hisarı Mahallesinde bulunur.

Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Nasıl Gidilir

Taksim veya Beşiktaş yönünden kalkan 40T, 42T, 25E, 22 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz

Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Ziyaret gün ve Saatleri

Nisan ve Ekim ayı arasında açılış saati 09:00 ve kapanış saati 19:00. Kasım ve Mart ayları arasında 09:00 ve kapanış saati 17:00.Müze Çarşamba günleri kapalıdır.

Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Giriş Ücreti

Buraya giriş ücreti 10 tl’dir. müze kartı ile yılda iki kez ziyaret edebilirsiniz.

Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Ücret
Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Ücret
Rumeli Hisarı Sarıyer
Rumeli Hisarı konserleri
Rumeli Hisarı İstanbul
Rumeli Hisarı hangi şehirde
Rumeli Hisarı boğaz
Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
Rumeli Hisarı’nda gece
Rumeli Hisarı’na Nasıl Gidilir

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here