gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Ülkemizde hemen hereksin en azından bir defa Bitlis’te 5 minare isimli şarkıyı duyduğunu düşünüyoruz. Doğu Anadolu bölgesinin bu en küçük şehri Bitlis, küçük olmasının aksine neredeyse bölgesinin en eski ve kadim şehirlerinden birisidir.

Bitlis ve ilçelerinden özellikle Anadolu Selçuklu döneminden kalan çok sayıda tarihi esere şahitlik edebilirsiniz. Zaten Bitlis hakkında daha önce detaylı bir şekilde “Bitlis Gezilecek Yerler” ve “Bitlis’te Gezilecek 10 Yer” isimli yazılarımız mevcut. Onları da okumalısınız.

Bitlis 341.225 toplam nüfusu Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan harika bir şehirdir. Bitlis’e bağlı 7 ilçe bulunur. Bitlis ilimiz en gelişmiş ilçesi Tatvan’dır. İl merkezi ve ilçelerinde birçok tarihi yapı bulunur.

Bitlis Gezilecek Yerler

Nemrut Krater Gölü : Bitlis’e 26 km uzaklıkta olan Nemrut Gölü, Tatvan’a ise 15 km uzaklıktadır. Doğa güzelliği, mavi ve yeşilin uyumu ile hayranlık uyandıran Nemrut Gölüne ulaşmak bu doğal güzelliği yakından seyretmek için Bitlis’in Tatvan ilçesine gitmeniz gerekiyor. Van Gölünün kıyısında bulunan Tatvan’a Bitlis merkezde kalkan arabalar ile ulaşabilirsiniz. Ulaşımı uçakla yapacak olanlar ilk olarak Van Hava alanına buradan da Tatvan’a feribot seferleri ile gelebilirler. Bunun dışında demir yolu veya otobüs seferleri de tercih edilebilir.

Emir Bayındır Cami Ve Kümbeti : Bitlis ili Ahlat ilçesinde bulunur. Buraya İl merkezinden Ahlat ilçesine giden arabalar ile ulaşım yapılabilir.

Gök Meydan Cami : Bitlis merkezinin Gökmeydan mahallesinde bulunan bu tarihi camiye ulaşmak için şehir merkezinde kalkan otobüslere binebilirsiniz.

Bitlis Kalesi : Bitlis merkezinde bulunan çarşının hemen içerisinde yer almaktadır. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Emir Bayındır Köprüsü : Ahlat ili, Ahlat ilçesinde bulunur. Buraya Bitlis Merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Süphan Dağı : Süphan Dağı; Bitlis’in ilçesi Adilcevaz sınırları içerisinde yer almaktadır. Süphan Dağına çıkmak için Adilcevaz‘a ulaşmanız gerekmektedir. Bitlis merkezden kolaylıkla Adilcevaz’a ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here