Bolu

Bolu 299.896 toplam nüfusu ile ülkemizin Karadeniz Bölgesinde bulunan harika bir ildir. Bolu iline bağlı 9 ilçe bulunur. Bolu ilimiz birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur.

Bolu Gezilecek Yerler

Fakat daha çok doğal güzellikleri ile bilinir. Karadeniz Bölgesinde bulunması bu tezimizi güçlendiriyor. İlimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR.

Göz at ;

  1. Bolu Gezilecek Yerler
  2. Bolu’da Gezilecek 10 Yer
  3. Bolu Gece Hayatı
  4. Bolu Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Bolu Otelleri ve Bolu Otel Fiyatları
  6. Abant Otelleri ve Abant Otel Fiyatları
  7. Sülüklü Göl Nerede, Nasıl Gidilir?
  8. Türkiye’nin En Yaşanılası 10 Şehri
  9. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  10. İlkbahar’da Gezilecek 10 Yer

Şimdi ilimizde bulunan 10 gözde yeri seçtik onları siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Umarım memnun kalırsınız. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

1-Abant Gölü

Abant Gölü

Abant Gölü Tabiat Parkı Bolu’nun 34 km güneybatısında yer almaktadır. Abant Gölü Tabiat Parkı Abant Dağları ve üzerinde bulunan tabii bir göl olan Abant Gölünü kapsamaktadır.

Abant Gölü’nün çevresinden zengin bitki örtüsüne sahip yeşil alanlar bulunmaktadır. Abant Gölü Tabiat Parkı muhteşem doğası ile ön plana çıkmaktadır. Abant Gölü tabiat parkı görülmesi gereken doğal güzelliğe sahip yerlerdendir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

2-Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı

Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’den oluşan Yedigöller Bolu ilinde yer almaktadır. Çevresi yeşillikler ile kaplı Yedigöller tabii güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip Yedigöller çevresinde trekking, piknik, gezi ve doğa fotoğrafçılığı yapmak mümkün.

3-Seben Gölü

Seben Gölü Bolu

Seben ilçe sınırlarında yer alan Seben Gölü; Bolu il merkezine 32 km uzaklıkta bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesinin en büyük göllerinden birisi olan Seben Gölü 833 hektarlık bir alana sahip, 8 metre derinliktedir.

2006 yılında Seben Ovasının sulanması amacı ile yapılan göl, daha sonraları çevresi düzenlenerek turizme kazandırılmıştır. Ormanlar içinde, çevresinde çok fazla yayla olan Seben Gölü muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır.

4-Akşemseddin Türbesi

Akşemseddin Türbesi

Akşemseddin Hazretleri; 15. Yüzyılda yaşamış önemli bir alim ve çok yönlü Türk bilim adamıdır. Akşemseddin Hazretleri aynı zamanda Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in hocasıdır.

Akşemseddin Türbesi Fatih Sultan Mehmet tarafından hocası için 1464 yılında yaptırılmıştır. Akşemseddin Hazretleri Türbesi; kefeki taşından altıgen planlı ve kubbeli olarak inşa edilmiştir. Türbede ağaç işçiliğinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Türbe; yöre halkı ve bölgeye gelen turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

5-Akkayalar Travertenleri

Akkayalar Travertenleri

Mudurnu ilçe merkezine bağlı Çepni Köyünde yer almaktadır. Bolu’nun Pamuk kalesi olarak anılan 250 metre uzunluğundaki Akkayalar Travertenleri  doğal yapısını koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır. Beyazlar içinde muhteşem bir güzellik oluşturan Akkayalar Travertenleri görülmesi gereken yerlerdendir.

6-Karamurat Gölü

Karamurat Gölü

Mudurnu ilçe merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Üç tarafı dağlar ile çevrili Karamurat Gölü muazzam bir güzelliğe sahiptir. Gölün tatlı sularında çeşitli balık türleri yaşamaktadır.

Karamurat sakin ortamı ve temiz havası ile dikkat çekmektedir. Karamurat Gölüne karşı oturup huzurlu anlar yaşayabilirsiniz.

7-Gölcük Gölü

Gölcük Gölü Bolu merkezden 17 km uzaklıktadır. Bu göl yapay bir göl olup harika bir manzarası bulunmaktadır. Bazen hani söz biter her şey ortada olur yaa. işte bu göl de öyle bir göl resmine bakıp ne kadar harika manzaralı bir göl olduğunu siz de karar verebilirsiniz. Burada bol bol fotoğraf çekmeden geri dönmeyiniz.

8-Bolu Müzesi

Bolu Müzesi

Bolu ilimizin merkezinde bulunur. Bolu şehrinde müzecilik faaliyetleri 1975 yıllında başlamıştır. 1981 yıllında Bu müze hizmette açılmıştır. Müzede arkeoloji, Etnografya ve bahçe bölümü var. Müzede çok sayıda eser bulunur.

Bu eserlerler tarihi öncesi çağlardan başlayıp günümüze gelene kadar birçok medeniyet ve kültüre ait eser bulmanız mümkündür. Bolu’nun tarihi dokusunu görmek istiyorsanız sizi müzeye bekliyoruz.

9-Seben Kaya Evleri

Seben Kaya Evleri

Seben ilçesinde kayalara oyulmuş kaya evleri bulunmaktadır. Frigyalılar Döneminde yapılan bu kaya evler daha çok Çeltik deresi, Solaklar, Hocaş, Kaşbıyıklar, Alpağut Köylerinde derin vadilerde yükselen kayalar içinde yer almaktadır.

Solaklar Köyünde bulunan kaya evlerin bulunduğu yerde ayrıca alabalık tesisi de bulunmaktadır. Solaklar Köyünde kaya evlerinin manzarasına karşı akarsu kenarında oturup, alabalık yiyebilirsiniz.

10-Esentepe Kayak Merkezi

Esentepe Kayak Merkezi

Gerede ilçesine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. 1300 metre yükseklikte yer alan Esentepe Arkut Dağı Kayak Merkezi ulaşımı gayet kolaydır. Bu kayak merkezinde her seviyeye uygun kayak pistleri bulunmaktadır.

Ayrıca kayak merkezinde konaklama tesisleri bulunmaktadır. Gerede ilçe manzarasına sahip Arkut Dağı’nda harika manzara fotoğrafları çekebilir ve güneşin batışını izleyebilirsiniz. Ayrıca burada yaz aylarında piknik, çim kayağı ve gezi yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here