Boston Gezilecek Yerler
Boston Gezilecek Yerler

Boston bir Amerikan şehri olup, Massachusetts eyaletinin başkentidir. Yaklaşık olarak dört asırlık tarihi, şehrin görülmesi gereken yerlerinde hissedebiliyorsunuz. Boston kentini ziyaret ettiğiniz zaman, sizi en çok ziyaret edilen tarihi yerlerinden bazıları olan Paul Revere House ve Boston Common gibi simge yapıları görmek için Freedom Trail’de başlamalısınız. Ya da Beantown’un Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki gösterişli tarafını ve Newbury Caddesi boyunca uzanan moda anlayışını keşfetmelisiniz. Quincy Market’te bir şeyler atıştırın. Beyzbol hayranıysanız, ünlü Red Sox’a ev sahipliği yapan Fenway Park’ta hiç bir maçı kaçırmamalısınız.

Neredeyse 400 yıllık bir tarih üzerine inşa edilen Boston, Amerikan Devrimi’nin doğum yeri, uluslararası bir akademik başkent ve bir biyoteknoloji merkezi olarak farklı zamanlarda ve farklı topluluklara hizmet ederek sayısız kez kendini yeniden icat etmiştir. Boston’un inanılmaz güzel rıhtımları, edebiyat harikası kütüphaneleri ve dop dolu basketbol sahaları.

Boston’s Freedom Trail

Freedom Trail, Boston’un sunabileceği şeylere mükemmel bir giriş.
Beyaz Saray’dan Millennium Trail’e kadar, şehrin içinden geçen 4 km uzunluğundaki yol, Amerikan devriminin tarihini geri getiriyor.
Boston’un sokakları ve patikaları boyunca toplam 16 tarihi ve modern cazibe merkezine götüren kırmızı bir çizgi ile işaretlenmiştir. Tüm yolu gezebilmek için yaklaşık 2-3 saat gerekmektedir.

Boston Common

Boston Common, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski halka açık parktır ve 1634 yılında kurulmuştur.
Bir zamanlar askeri bir eğitim alanı olarak satın alınan Boston Common, koyun ve inekler için bir otlatma alanı olarak hizmet ederken ölüm cezalarının (asılarak) uygunlandığı bir yerdir. Bugün bir Eğlence Parkı ve eğlence etkinlikleri , konserler, geçit törenleri ve piknik için Boston sakinlerine hizmet vermektedir. Yaz aylarında Frog Pond’da serinleyebilirsiniz. Yürüyerek yapılabilecek tarihi bir tur olan Freedom Trail’e giderseniz, Boston Common da orada.

Faneuil Hall, Quincy Market in Boston

Bu alan, Clinton Street, Chatham Street ve Commercial Street’ten 4 alandan (Faneuil Hall, Beşlik Pazarı, Kuzey Pazarı, Güney Pazarı) oluşan Boston şehir merkezinde çerçevelenmiştir. 170 yıldan daha eski olan Beşlik Pazarı, 60’lı yıllara kadar Boston’un merkezi Grossmark’ı olarak görev yaptı. Bugün, tüm ziyaretçilerin merkezi noktası, aynı zamanda alışveriş ve şölen yeridir.

Boston Gezilecek Yerler
Boston Gezilecek Yerler

Old State House

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki klasik mimarinin en iyi örneklerinden biridir. Girişler, pencere kemerleri ve kubbe, Charles Bulfinch tarafından planlanan Capitol’un göze çarpan unsurlarıdır. Devlet Evi 1775 yılında inşa edilmiştir. Üzerinde bulunduğu arazi, araziyi sığırları için kullanan John Hancock’a aitti.

Massachusetts State House (New State House)

Boston, 1795 yılında ya da sonrasında inşa edilmiş bir binanın “Yeni devlet evi” olarak adlandırılabileceği tek Amerikan şehridir. Vali Samuel Adams, yeni Eyalet Evi’nin temellerini atmıştır. Mimar Charles Bulfinch Capitol’u tasarladı ve 1802’de çatı kiremitleri bakır kaplama ile değiştirildi. II. Dünya Savaşı sırasında siyah boyalı ve Altın varak şimdi. Bu güne kadar yasama organı burada toplanmaktadır.

Old South Meeting House

16 Aralık 1773’te 5.000 endişeli vatandaşın İngiltere’den gelen çayın üzerinde vergi alınmaması gerektiğine karar verdikleri buluşma yeridir. Bu karar Boston çay partilerine neden oldu.

Old South Meeting House her zaman ‘Özgür konuşma’ için bir yer olmuştur, bugün burada ülkeyi etkileyen konularda sergiler görebilirsiniz. ‘Protesto sesleri’, ünlü Konuşmacılarının hikayesini anlatmaktadır.

Granary Burying Ground

Burası bir mezarlıktır. Ünlü isimler yatmaktadır. Bağımsızlık Bildirgesi’ni imzalayan üç kişinin (John Hancock, Robert Treat Paine ve Samuel Adams) yanı sıra Paul Revere, James Otis, Peter Faneuil ve Boston Katliamında ölen Ben Franklin’in ailesi de buradadır.

Her gün 9.00-17.00 saatleri arasında açıktır; kışın sadece 15.00’e kadar açıktır.

Paul Revere House

1680 yılında kolonyal tarzda inşa edilmiş, Boston’daki en eski ahşap evdir. Patriot Revere ünlü gece yarısı Gezintisini yaptığında ev neredeyse 100 yaşındaydı. Sonunda Revere de İngilizler tarafından ele geçirildi. Revere’nin 16 çocuğunun, iki eşinin ve bir Kayınvalidesinin çoğu burada yaşıyordu. Her gün 9.30’dan 17.15’e kadar açıktır.

Isabella Stewart Gardner Museum

Burası Boston’daki ve ülkedeki en sevilen müzelerden birisidir. İhtişamıyla aynı anda samimi ve eşsiz olan Isabella Stewart Gardner Müzesi, seyahate, bohem bir yaşam tarzına ve eski kültürlerin güzel lükslerine susamış, adını taşıyan (ve eksantrik) kurucusunun geniş sanat koleksiyonu sergilenmektedir. Müzede Dünyanın dört bir yanından getirilen 7.500’den fazla güzel ve dekoratif sanat objesi, 2.700 kitap ve el yazması ve 8.000’den fazla tarihi objeden oluşan koleksiyonu sergilenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz