Boyabat

Boyabat Sinop iline bağlı bir ilçedir. Boyabat ilçesi Sinop il merkezine 85 km uzaklıkta yer almaktadır.

Boyabat Gezilecek Yerler

Boyabat ilçesi Sinop ilinin en kalabalık ilçesi olan özelliğine sahiptir. Köklü bir geçmişe sahip olan Boyabat ilçesinde çok sayıda tarihi yapı ve kalıntı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Boyabat Gezilecek Yerler
 2. Boyabat Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Boyabat Kalesi
 4. Sinop Gezilecek Yerler
 5. Sinop’da Gezilecek 10 Yer
 6. Boyabat Gezilecek Yerler
 7. Sinop Gece Hayatı
 8. Sinop Hangi Bölgede,Nereye Bağlı ve Nüfusu
 9. Sinop Otelleri ve Sinop Otel Fiyatları
 10. Sinop Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 11. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 12. Sinop Kalesi
 13. Tarihi Sinop Cezaevi
 14. Sinop Nerede?
Boyabat Merkez
Boyabat Nasıl Gidilir
Boyabat Nerede, Hangi Şehirde

Kaya Mezarı

Boyabat ilçesine 15 km uzaklıkta bulunan Salar Köyünün güneydoğusunda yer almaktadır. Köy içinden tarlalar arasında yürüyerek kaya mezarlarına ulaşabilirsiniz. Kaya Mezarı Gökırmak Ovasına hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır.

Bu kaya mezarı 200 metre yüksekliğindeki kalker kayalara oyularak yapılmıştır. Kaya mezarı üç sütundan oluşmaktadır. Kaya mezarı üzerinde bulunan kabartmalar oldukça dikkat çekmektedir. MÖ. 7. Yüzyılda Paflagonyalılar tarafından yapılan Kaya Mezarı günümüzde oldukça iyi durumdadır.

Boyabat

Kale ve Yeraltı Şehri

Gökırmak Vadisinde karşılıklı sarp iki kayalık tepeden biri üzerinde kurulmuştur. Kalenin üzerinde bulunduğu tepe aslında bir yer altı şehrinin dış çeperleridir.

Kalenin altı yer altı şehridir. Bu yer altı şehri belediye tarafından temizlenip, ışıklandırılarak ziyarete açılmıştır. Kale ve yer altı şehri tarihi kalıntıları ile görülmeye değer tarihi eserlerdendir.

Boyabat Kelebağı

Boyabat Evleri

Boyabat ilçesinde yer alan tarihi evler Osmanlı Döneminden kalmıştır. Genellikle ahşaptan yapılan bu tarihi evler Osmanlı Sivil mimarisini yansıtmaktadır. İlçeye tarihi bir hava veren Boyabat Evleriniz ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Boyabat Kalesi

Bazalt Kaya Sütunları

İlçe merkezine 15 km uzaklıkta Kurusaray Köyü civarında Fındıklı Mevkiinde yer almaktadır. Bazalt Kaya Sütunları 30-40 metre yüksekliğe sahiptir. Yapılan araştırmalara göre bu kaya sütunları 3-5 milyon yıllık bir geçmişe sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here