Bratislava'da Gezilecek 10 Yer
Bratislava'da Gezilecek 10 Yer

Bratislava, Orta Avrupa’daki Slovakya Cumhuriyeti’nin başkenti ve 450 bin kişilik nüfusu ile ülkenin en büyük şehridir. Bratislava Slovakya’nın güneyinde Tuna Nehri’nin her iki kıyısında yer almaktadır. Küçük ama sempatik bir şehir olan Bratislava tarihi ve doğal güzellikleri iç içe barındıran bir şehirdir. Şehirde gezilip görülecek birçok yer bulunur. Bu yazımızda şehirde mutlaka gezilip görülmesi gereken 10 yeri seçtik. Umarım bu yerleri beğenirsiniz. Orta Avrupa’nın kesişme noktası, Tuna Nehri’nin İncisi ve Sınırdaki başkent Bratislava’da Gezilecek 10 güzide yer…

Bratislava Gezilecek Yerler

1   Devin Kalesi

MÖ. 5000 yılında inşa edilen Tuna ve Morova nehirlerinin birleştiği yerde bir uçurum kenarında konumlanan yemyeşil doğa ve mükemmel bir manzara sunan Devin Kalesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken muazzam bir tarihi yapıdır. Slovakya’daki en önemli arkeolojik kazı alanlarından biri olan Devin Kalesi, Roma İmparatorluğu döneminde askeri üs olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise müze olarak hizmet vermektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi yapıyı ziyaret edin derim. Burada tüm gününüzü ayırıp kale ve çevresinde, bisiklet kiralayabilir, uzun yürüyüşlere çıkabilir. Ya da burada yer alan farklı etkinliklere katılabilirsiniz.

 Primate Sarayı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bratislava’da yer alan Primate Sarayı, 1778-1781 yılları arasında Başpiskopos József Batthyány için inşa edilen bir yapıdır. Ülkenin Barok tarzdaki en güzel mimari yapılarından biridir. Napolyon’un 1805 yıllında ”Pressburg Barış Anlaşması” imzalandığı yerdir. Bu nedenle oldukça önemli bir yeri vardır. Günümüzde anlaşma odası(Aynalar Odası) denilen küçük bir bölüm var burada fotoğraf çektirebilirsiniz. Zaten sadece burada fotoğraf çekmeye izin var.

Bratislava Kalesi

Başkent merkezine yürüme mesafesinde yer alan Bratislava Kalesi, 9.yüzyılda savunma amaçlı inşa edilmiş tarihi bir kaledir. Bu kale 1811 yıllında çıkan yangında büyük bir zarar görmüştür. 2. Dünya Savaşından sonra yeniden inşa edilen bu kale, şehrin ana kalesi konumundadır. Mimarisi ve manzarasıyla dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Eski Şehir Bölgesi

Ülkenin başkenti Bratislava’nın tarihi bölgesi olarak bilinen Bratislava Old Town ya da Türkçe ismiyle Eski Şehir Bölgesi, kesinlikle gezilip görülmeye değerdir. Bu bölgede Ortaçağ’da kalma birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu bölgeyi mutlaka ziyaret edip bu tarihi yapıları görün. Şehre gelen biri bu bölgeyi gezmeden dönerse zaten şehre gelmemiş sayılır.

St. Martin Katedrali

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bratislava’da yer alan St. Martin Katedrali, 10 Mart 1452 tarihinde Gotik mimarisiyle inşa edilen ülkenin en büyük katedralidir. Bu yapı, tarih boyunca birçok kralın taç giyme törenine ev sahipliği yapmıştır. Burada farklı günlerde farklı dillerde ayinler yapılmaktadır. Buraya geldiğiniz gün ayine denk gelirse siz de katılabilirsiniz. 

Novy Most Köprüsü

Ülkenin başkenti Bratislava’da bulunan Stare Mesto ve Petrzalka bölgelerini birbirine bağlayan Yeni Köprü(Novy Most), 1998 yıllında inşa edilen dünyadaki en büyük 7.asılı köprüsüdür. Bu köprü üzerinde UFO Gözlem Kulesi adı verilen bir açık hava gözlem noktası bulunuyor. Buraya asansörle çıkıp hem harika yemekler yiyebilir. Hem de şehrin muazzam manzarasını izleyebilirsiniz.

Bratislava Heykelleri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bratislava’da birçok heykel bulunmaktadır. Zaten çoğu kişi burayı heykeller şehri olarak bilmektedir. Burada yer alan heykellerin hepsinin de bir hikayesi ve olayı var. Yolunuz buraya düştüğünde bu heykelleri tek tek ziyaret edip hikayelerini dinlemenizi tavsiye ederim. Buraya geldiğinizde Napolyon askeri, Cumil, Naci, Paparazzi ve Hviezdoslav’ın heykelini mutlaka ziyaret edin.

Slovak Ulusal Tiyatrosu

Ülkenin başkenti Bratislava’nın tarihi bölgesi olarak bilinen Bratislava Old Town ya da Türkçe ismiyle Eski Şehir Bölgesinde yer alan Slovak Ulusal Tiyatrosu, 22 Eylül 1886 tarihinde hizmette açılan renkli bir yapıdır. Buraya tiyatroyu, baleyi ve operayı seven ziyaretçiler mutlaka uğramalıdır. Oldukça renkli ve popüler bir yapıdır. Burada yıl boyunca çok sayıda gösteriye ev sahipliği yapmaktadır. Buraya gelip ruhunuzu ve gözünüzü dinletebilirsiniz.

Michael Kapısı ve Caddesi

Slovakya’nın başkenti Bratislava şehrinde yer alan Michael Kapısı, 14. yüzyılda inşa edilen 4 ana kapıdan biridir. Bir zamanlar şehri çevreleyen surlardan sadece 4 kapı kalmıştır. Bunlardan biri de hatta en önemlisi de Michael Kapısı’dır. Kapı kulesiyle birlikte tam 51 metre yükseklikte bulunur. Kulesi günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Buraya gelip hem müzeyi ziyaret edebilir. Hem de şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz. Oldukça büyüleyici bir yapıdır. Bunun dışında kapının yer aldığı cadde, oldukça hareketli ve canlıdır. Burada alışveriş ve eğlence keyfini yaşayabilirsiniz.

10  Aziz Elizabeth / Mavi Kilise

Slovakya’nın başkenti Bratislava şehrinde yer alan Aziz Elizabeth / Mavi Kilise, 1908 yıllında ziyarette açılan renkli ve muazzam bir yapıdır. Nehrin kıyısındaki cadde üzerinde yer alan bu mavi kilise, mimari açıdan oldukça popülerdir. Yapının iç ve dış süslemeleri hayran vericidir. Burayı ziyaret etmek için yıl boyunca dünyanın birçok yerinde insanlar akın etmektedir. Sizin de yolunuz buraya düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edip bol bol fotoğraf çektirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz