Brezilya Hakkında Bilgi
Brezilya Hakkında Bilgi

Brezilya, Güney Amerika kıtasının en büyük ülkesidir ve tüm Avrupa’dan biraz daha küçüktür. Brezilya, Şili ve Ekvador hariç diğer Güney Amerika ülkeleri ile komşudur, sınırlanmıştır. Brezilya’da yaklaşık olarak toplam 215 milyon civarında nüfus yaşamaktadır. Birçoğunun ana dili Portekizcedir. Bunun nedeni, ülkenin bir zamanlar Portekiz kolonisi olmasıdır. 19. yüzyıldan beri ülke bağımsızdır.

Brezilya Hakkında Bilgi
Brezilya Hakkında Bilgi

En büyük şehri ise S. Paulo, ardından Rio de Janeiro kentidir. Eskiden “Rio” da başkentti. Ancak 20.yüzyılda yağmur ormanları yeni bir sermaye inşa etmek için temizlendi: Bras … Bugün burada 2,5 milyondan fazla insan yaşıyor.

Ekonomi açısından, Brezilya dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. Bu yüzden G-20 üyesidir. G-20 organizasyonu Dünyanın en zengin 20 ülkesi olan bir organizasyondur.

2019 yılından bu yana Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro. “Scha-ıir Bolsonaro” olarak telaffuz edilir. Taraftarları ona hayran, başkaları da değil. İdam cezasını destekliyor ve kadınlar, yabancılar ve eşcinseller hakkında aşağılayıcı konuştuğu söylenmektedir. Brezilya topraklarında yaklaşık olarak 10.000 yıldır insanlar yaşamaktadır. Yüzyıllar boyunca birçok farklı yerli Kültür gelişti. En güçlü Kabilelerden biri Tupi idi. Bu yerliler Atlantik kıyılarına yakın küçük ahşap evlerde yaşıyorlardı. Mısır ve manyok yetiştirdiler ve bol miktarda Balıkçıkla geçinmişlerdir. Çoğu zaman ise komşu Kabilelerle savaşlar olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here