Brezilya'da Gezilecek 10 Yer
Brezilya'da Gezilecek 10 Yer

209.567.920 toplam nüfusuyla dünyanın en kalabalık 5. büyük ülkesi Brezilya, Güney Amerika kıtasında bulunur. Brezilya denilince aklımıza genelde karnaval ve futbol gelmektedir. Oysa Brezilya ülkesi deniz turizmi, tarihi yapılar ve doğal güzellikleriyle de bilinir.

Göz at ;

  1. Brasilia Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Brezilya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  3. Brezilya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Brezilya Nerede?
  5. Brezilya’da Gezilecek 10 Yer
  6. Brezilya Gezilecek Yerler

Bu nedenle her yıl dünyanın birçok yerinden insanlar buraya seyahat etmektedir. Biz Brezilya’da gezilip görülecek bütün yerleri yazamayız. Fakat siz değerli okurlarımız için en gözde 10 yeri seçtik onları paylaşacağız. Buraya yolunuz düşerse bu yerleri mutlaka gezin. İşte o yerler…

1-Rio de Janeiro

Rio de Janeiro Gezi Rehberi
Rio de Janeiro Gezi Rehberi

Rio de Janeiro, Brezilya’nın en büyük ikinci kenti olup burada ülkenin sembolü olan Kurtarıcı İsa Heykeli ve Maracana Stadyumu bulunur. Ayrıca Festival denilince akla ilk olarak şüphesiz Brezilya gelmektedir. Dünya’da en popüler festivalleri burada yapılmaktadır. Festivallerin başkenti olarak bilinen Rio kentinde her yıl Rio Karnavalı kutlanmaktadır. Festival bünyesinde samba şovları, blocolar, sokak cümbüşleri ve karşı konulmaz carionalar  yer almaktadır.  Bu festival 1840 yıllından berri her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Festival zamanında bu şehre gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

2-São Paulo

São Paulo Gezi Rehberi
São Paulo Gezi Rehberi

12 milyonu aşan nüfusuyla Güney Amerika’nın en büyük şehri olarak bilinen São Paulo, 1554 yıllında Portekizli Katolik Rahipler tarafından kurulmuştur. Turistik bir şehir olup her yıl dünyanın bir çok yerinde insanlar buraya akın etmektedir. Fakat bu şehir son yıllarda suç oranın yüksekliğiyle gündeme gelmiştir. Bu şehirde asıl popüler olan ise 1976 yıllından berri yapılan São Paulo Uluslararası Film Festivali’dir. Bu festival oldukça heyecan verici olup çok sayıda kişi katılmaktadır.

3-Maceió

Maceió Gezi Rehberi
Maceió Gezi Rehberi

Maceió, Brezilya’nın Alagoas eyaletinin başkentidir. Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahiptir. Brezilya’nın turistik bir şehri olan Maceió, ülkenin en büyüleyici plajlarına sahiptir. Bu nedenle deniz, kum ve güneşin tadı burada çıkarılmaktadır. Ayrıca bu şehir konum olarak  bir nehir ve okyanusun buluşma noktasında bulunduğu için konuklarına tatlı ve tuzlu suda yüzme imkanı sunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

4-Porto Alegre

Porto Alegre Gezi Rehberi
Porto Alegre Gezi Rehberi

Porto Alegre, Brezilya’nin  Rio Grande do Sul eyaletin başkenti ve 1,5 milyon nüfusuyla en büyük şehridir. 1742 yıllında sömürgeciler tarafında kurulan bu kent, günümüzde ülkenin kültür, ekonomi ve siyaset merkezi haline gelmiştir. Şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Şehrin doğu kıyısında yer alan Guaiba Gölü şehre ayrı bir renk katmıştır. Burası gezilip görülmesi gereken bir yerdir.

5-Salvador da Bahia

Salvador da Bahia Gezi Rehberi
Salvador da Bahia Gezi Rehberi

Salvador, Bahia veya Salvador da Bahia olarak bilinen bu şehir, Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Bahia Eyaletin başkenti ve en büyük şehridir. Bu şehir daha çok açıkhava partisi ve karnaval etkinlikleri ile tanınmaktadır. Burada yaşayan halkın büyük kesimi Afrika kökenlidir. Bu nedenle  müziğin, ritmin, dansın başkenti diyebiliriz. Yılın 12 ayı sokaklar hareketli olup çok renkli sahnelere şahit olabilirsiniz. Burada yapılacak çok sayıda farklı etkinlik yer alır. Sevdiklerinizle birlikte unutamayacağınız bir gezi için burayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Bu şehir, Yeni Dünya’nın en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle 1985 yıllında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.

6-Ouro Preto

Ouro Preto Gezi Rehberi
Ouro Preto Gezi Rehberi

Ouro Preto, Brezilya’nın Minas Gerais eylatinde yer alan bir maden şehridir. Bu şehir mana olarak Kara Altın anlamına gelmektedir. 1711 yıllında madenciler tarafında kurulmuştur. Bir zamanlar dünyanın her yerinde buraya insanlar akın etmekteydi. Sebebi ise burada altın madeni çıkarılmaktaydı. Sadece 18. yüzyılda burada illegal yollardan yaklaşık 800 ton altın Portekiz’e gönderildi. Artık gerisini siz düşünün. Daha sonra altın rezervleri bitince şehir sakinleşmeye başlandı. Fakat burada yer alan tarihi ve kültür binalar sayesinde şehir daha sonra turistik bir yer haline geldi. St. Francis Kilisesi, Inconfidencia Tarih Müzesi ve Aleijadinho Müzesi gibi popüler tarihi yapılar bulunur. Ayrıca öne çıkan Barok mimarisi nedeniyle bu şehir UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır. Kısaca ben Brezilya’ya geldim sürekli deniz ve kumdan sıkıldım birazda kültürel ve tarihi yapılar görmek istiyorum diyorsanız burası sizin için doğru adrestir.

7-Foz do Iguaçu

Iguazú Şelalesi
Iguazú Şelalesi

Foz do Iguaçu, Brezilya’nın Paraná eyaletine bağlı bir şehirdir. Bu şehri aslı ilginç ve popüler kılan ise Brezilya, Paraguay ve Arjantin sınırlarına dökülen dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan Iguazú Şelalesi’ne ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Bu şelaleyi görmek için Dünyanın her yerinde insanlar gelmektedir. Şelale’nin manzarası görülmeye değerdir. Kesinlikle herkesin ölmeden önce mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Foz do Iguaçu Gezi Rehberi
Foz do Iguaçu Gezi Rehberi

8-Fernando de Noronha

Fernando de Noronha
Fernando de Noronha

Fernando de Noronha, Brezilya’nın Pernambuco eyaletin kuzeyinde yer alan 21 adacıktan oluşan bir takımadadır. Burada Deniz kaplumbağaları, yunus balıkları ve diğer birçok şirin deniz canlısını yakında görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Huzur adına aradığınız her şey burada mevcuttur. Yapmanız gereken tek şey sevdiklerinizi alıp buraya gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşamanızdır. Burada harika fotoğraf kareleri çektirmeyi unutmayın.

9-Morro de São Paulo

Morro de São Paulo
Morro de São Paulo

Morro de São Paulo, Brezilya’nın Camamu Körfezi’ndeki Tinhare adasında yer alan bit turistik adadır. Dünyanın en sessiz ve huzurlu yerlerinden biri olarak kabul edilen bu adaya her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmektedir. Burada dağlık alanlarında dalış yapabilir, mavi deniz suyunda yüzebilir veya dünyanın en güzel kumsalında yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca burada yer alan tarihi yapıları da ziyaret edebilirsiniz.

10-Porto de Galinhas

Porto de Galinhas Plajı
Porto de Galinhas Plajı

Porto de Galinhas, Brezilya’nın Pernambuco eyaleti sınırında yer alan harika bir plajdır. Bu plaj gezginler tarafında yaklaşık 10 kez Brezilya’nın en güzel plajı seçilmiştir. Burada birçok doğal havuz bulunur. Bu plajı asıl cazip hale getiren ise tropik balığın size aldırış etmeden etrafınızda yüzüyor olmasıdır. Bu plajda balıklarla birlikte harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Suyun berraklığı ve doğanın güzelliği sizi kendine hayran bırakmaktadır.

Tropik Balıkları, size aldırış etmeden suyun içinde adeta dans ediyorlar.
Tropik Balıkları, size aldırış etmeden suyun içinde adeta dans ediyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here