Porto Gezi Rehberi

Porto Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Porto şehri Portekiz’in eşsiz doğal güzelliklere, kültürel varlıklara ve tarihi dokusuna sahip harika bir şehirdir. Ülkenin Kuzeyinde Rio Douro nehrinin  ağzında bulunmaktadır. Kente yıl boyunca birçok turist akın eder. Şimdi Porto şehri ile ilgili bilgileri başlıklar halinde vermeye çalışacağız. Şöyle ki;

Tarih: Şehrin yerleşimi yüzyıllar öncesine dayanır. Burası Roma İmparatorluğunun karakolu olarak bilinirdi. O dönemde ismi Portus Cale olarak bilinirdi. Roma’dan sonra kısa süreliğine Arapların egemenliğine geçmişti. Sonra sınır kenti olarak kullanılan kent uzun yıllar gelişim göstermedi. Daha sonra Ticaretin gelişmesi ile birlikte şehir adeta şaha kalktı. Özellikle dünyaca ünlü Porto şarabı en önemli ihracat ürünüdür. Şehir 1996 yıllında UNESCO Dünya Miras listesine alınmıştır.

Coğrafi Bilgiler: Portekiz’in Kuzeyinde Rio Douro nehrinin  ağzında bulunmaktadır. Nehre bakan tepeler üzerinde kurulmuştur.

Nüfus: Porto 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 1.303.977’dır.

İklim: Porto şehrinde genel olarak Akdeniz İklimi görülür. Burada yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlıdır.

Ne Zaman Gidilir: Buraya kış mevsimi dışında her zaman gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz.

Para Birimi: Portekiz Avrupa Birliğine üye ülke olduğundan dolayı para birimi Euro’dur.

Saat Farkı: Porto ile ülkemiz arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Resmi Dili: Porto’da resmi dil Portekizce olarak kabul edilir.

Vize Durumu: Bilindiği üzere Avrupa Birliğine üye ülkeler Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri, 90 günü aşmamak şartıyla burayı ziyaret edebilirler. Bordo pasaport sahiplerinin ise  Schengen vizesi alması gerekiyor.

Gezi Süresi: Porto şehri şarabı, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile adeta cennetten bir köşe. Buraya yolunuz düşerse en az iki ya da üç gününüzü buraya ayırıp şehrin keyfini yaşayabilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Avenida dos Aliados (Aliados Meydanı)

Şehrin nabzı atıldığı meydandır. Bu meydan ilk rota olarak belirlenir. Meydan üzerinde çok sayıda tarihi yapı bulunur. Bu yapıları gezebilirsiniz. Yıllın belirli zamanlarında burada farklı organizasyonlar yapılmaktadır.Ayrıca birçok hediyelik eşya satan dükkan bulunur. Burada sevdiklerinize hediye almayı unutmayın.

Nasıl Gidilir: Buraya Metro – Aliados veya Trindade istasyonları üzerinde ulaşabilirsiniz.

Adres: Av. dos Aliados, Porto, Portekiz

Palácio da Bolsa (Borsa Sarayı)

R. de Ferreira Borges Bölgesinde bulunur. Bu saray 19. yüzyılda şehre gelen yabancı yatırımcıları etkilemek amacı ile Porto Ticaret Odası tarafında inşa edilmiştir. Sarayın mimarisi göz kamaştırmaktadır. Buraya gelen çıkmak istemiyor. Günümüzde Kongre Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Nasıl Gidilir: STCP – 1M, STCP – 500, STCP – 900, STCP – 901, STCP – 906, STCP – ZH, STCP – ZM, STCP – ZR, STCP – 10M numaralı otobüs hatları ile ulaşılabilir.

Adres: R. de Ferreira Borges, 4050-253 Porto, Portekiz
Telefon: +351 22 339 9000
Ziyaret Saatleri: Her gün 08.00-18.30 saatleri arasında açıktır.
Ücret: yetişkin / çocuk turları € 8 / 4.50
Se do Porto (Porto Katedrali) 

Terreiro da Se caddesinde bulunan bu yapı 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Şehrin en eski dini yapılarından biri olan bu katedral görülmeye değerdir. Katedralin mimarisi oldukça etkileyicidir.

Nasıl Gidilir: Buraya yürüyerek gidilebileceği gibi metro hattını kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Adres: Terreiro da Sé, 4050-573 Porto, Portekiz
Telefon: +351 22 205 9028
Ribeira Meydanı 

Günün 24 saati eğlence ve hareketin hakim olduğu meydana mutlaka sizin de uğramanız gerekir. Bu meydan UNESCO Dünya Miras listesinde yerini almıştır. Burada çok sayıda cafe, mağaza ve dükkanlar bulunur.

Nasıl Gidilir: Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Praça Ribeira, Porto, Portekiz

San Francisco Kilisesi

Largo de Sao Franciscoapit Caddesi üzerinde bulunan bu yapı 14-15. yüzyıllar arasında inşa edilmiştir.  Şehrin en görkemli yeri olarak bilinen bu yapıyı mutlaka görüp mimarisini incelemelisiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya şehrin her yerinde bulunan toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir.

Adres: Rua do Infante D. Henrique, 4050-297 Porto, Portekiz
Telefon: +351 22 206 2125
Ponte Dom Luis I (I. Dom Luis Köprüsü)

1886 yıllında Leopold Valentin tarafında inşa edilen bu köprü manzarası oldukça görkemlidir. Buraya yolunuz düşerse bu köprüyü mutlaka ziyaret edin. Köprü üzerinde bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Köprü üzerinde araç trafiği kapalı olup alt tarafında nostaljik Tramvaylar geçmektedir.

Nasıl Gidilir: Buraya nostaljik Tramvaylar ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Ponte Luís I, Porto, Portekiz

Igreja dos Clérigos (Clerigos Kilisesi) 

Aliados meydanında bulunan bu yapı 18. yüzyılda ressam Nicollau Nasoni tarafında inşa edilmiştir. Şehrin ilk barok tarzda inşa edilen bu kilise görülmeye değerdir.

Nasıl Gidilir: Aliados Meydanından yürüyerek buraya ulaşılabilir.

Adres: R. de São Filipe de Nery, 4050-546 Porto, Portekiz
Telefon: +351 22 014 5489
Torre dos Clerigos 

Clérigos Kilisesi‘nin bir parçası olan bu kule görülmeye değerdir. 1763 yıllından günümüze kadar sürekli turist çeken önemli bir yer olmuştur. R. de São Filipe de Nery caddesi üzerinde bulunan bu kulede 240 merdiven basamağı bulunur. Kulenin en üst katına çıkıp şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Aliados Meydanından yürüyerek buraya ulaşılabilir.

Adres: R. de São Filipe de Nery, 4050-546 Porto, Portekiz
Telefon: +351 22 014 5489
Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
Ücret: 2 Euro ödeyerek kuleye çıkabilirsiniz.
Livraria Lello e Irmao (Sahaflar Çarşısı) 

Porto Üniversitesi ile Praça dos Leones semti arasında bulunan bu harika tasarımlı kitapçıya mutlaka uğrayın. Burada kitap satın alabilirsiniz. Avrupa’nın en güzel kitapçısı olarak bilinir.

Nasıl Gidilir: Buraya metro veya otobüs hattı ile ulaşılabilir.

Adres: R. das Carmelitas 144, 4050-161 Porto, Portekiz

Telefon: +351 22 200 2037

Ziyaret Saatleri: 

 • Hafta içi: 10:00 – 20:00
 • Cumartesi ve Pazar: 10:00 – 20:00 saatleri arasında açıktır.

2.Gün

Cais da Ribeira

Douro Nehri’ni çevreleyen bu bölgede birçok tarihi bina görülmektedir. Bunun dışında burada gece hayatı için birçok mekan bulunur. Burada tekne turu ile bölgeyi gezebilirsiniz.

Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi(Fundacao de Serralves Museu de Arte Contemporanea)

Şehir merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Boavista semtinde bulunur. Bu müze 1999 yıllında Alvora Siza tarafında inşa edilmiştir. Müzede çok sayıda sanatsal yapı sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu eserleri mutlaka ziyaret edin.

Adres: R. Dom João de Castro 210, 4150-417 Porto, Portekiz
Telefon: +351 22 615 6500
Mercearia Do Bolhao(Geleneksel Pazar)

Baixa semtinde kurulu bulunan bu pazara mutlaka gelip alışveriş yapmalısınız. Burada et, balık, taze meyve ve sebze gibi gıdaları burada satın alabilirsiniz.

Adres: Rua de Santa Catarina 220, 4000-252 Porto, Portekiz

Museu Nacional Soares dos Reis Soares dos Reis (Ulusal Müzesi)

R. de Dom Manuel II semtinde bulunan bu müze 1833 yıllında kurulmuştur. Müze içresinde 18.-19. yüzyıla ait çok sayıda eser sergilenmektedir. Ülkenin en popüler ve renkli müzesi olarak bilinir. Bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Adres: R. de Dom Manuel II 44, 4050-014 Porto, Portekiz
Telefon: +351 22 339 3770
Casa de Musica (Konser Salonu)

Av. da Boavista semtinde bulunan yapı 2001 yıllında Serralves Vakfı tarafında inşa edilmiştir. Yıl boyunca birçok farklı müzik ve konsere ev sahipliği yapar. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu salona gelip bir müzik şölenine katılmalısınız.

Adres: Av. da Boavista 604-610, 4149-071 Porto, Portekiz
Telefon: +351 22 012 0220
Rua de Santa Catarina

Şehrin nabzı tam olarak nerede atarsanız herhalde ilk burayı derim. Çünkü şehrin en popüler caddesi olup üzerinde çok sayıda alışveriş merkezi, mağaza, cafe, restoran ve diğer dükkanlar bulunur. Bu cadde günün 24 saati hareketli olur. Buraya mutlaka uğrayıp cadde üzerinde alışveriş yapıp ya da oturup bir şeyler yeyip içebilirsiniz.

Adress: Rua de Santa Catarina, Porto, Portekiz

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Porto’da taksi ücretleri diğer Avrupa şehirlerine göre daha ucuz. Fakat Diğer toplu taşıma araçlarına göre daha pahalıdır. Burada tasksi ücretleri:

Açılış: 3,12 €

kilometre başına: 0,50 €

Metro Porto şehrinde metro hattı oldukça sık kullanılmaktadır. Burada A, B, C, D, E ve F olmak üzere 6 metro hattı bulunur. Bu hatlarla şehrin birçok noktasına ulaşılabilir. Metro ücretleri:

Tek Kullanımlık Bilet: 1,20 Euro

1 Günlük Bilet: 7,00 Euro

1 Aylık Bilet: 30,00 Euro

Porto Metro Haritası

Tramway Porto şehrinde bulunan nostaljik tramvaylar ile  tarihi bölgeye, gerekse de Douro nehri kenarında gezebilirsiniz. 1, 8 ve 22 numaralı tramvay hatları ile buralara gelebilirsiniz.
Bisiklet Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da bisiklet kullanımı oldukça yoğundur. Şehir merkezinde birçok bisiklet kirlama yerleri bulunur. Burada bisiklet kiralayıp şehrin birçok noktasına ulaşım yapılabilir.
Minibüs, Otobüs Porto’da şehir içi Otobüs hizmeti STCP tarafında sağlanmaktadır. Otobüs hatlarının birçoğu metro ile bağlantılıdır. Şehrin birçok noktasına otobüslerle ulaşılabilir.

Porto Otobüs Haritası

ŞEHİR DIŞI
Uçak Ülkemizden Porto şehrine direk uçak seferleri bulunur. Yaklaşık 5,5 saat yolculuktan sonra Porto şehrine ulaşabilirsiniz.  Havaalanından merkeze metro veya taksi ile ulaşmanız mümkündür.
Otobüs Başta Lizbon olmak üzere birçok Avrupa şehrinden buraya otobüsle ulaşabilirsiniz. Lizbon-Porto arası yaklaşık 3 saat sürer.
Tren Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Porto’da tren ulaşımı oldukça yoğundur. Birçok Avrupa şehrinden buraya trenle ulaşabilirsiniz. Şehirde  iki ana tren istasyonu bulunuyor.
Gemi Porto şehrinde bulunan Douro Nehrinde tekne turu yapabilirsiniz.
Araba Başta Portekiz şehirlerinden olmak üzere birçok şehirde buraya şahsi aracınızla veya kiralık bir araçla ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

5,5 saat yolculuktan sonra hiç bir şey almadan geri dönersek olur mu? Elbette olmaz. Bir de Porto gibi harika bir şehirde alışveriş yapmadan dönersek hiç olmaz. Çünkü Porto da alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Özellikle şehrin 1. bölgesinde birçok alışveriş merkezi, mağaza ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur. Burada gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Ben buraya kadar geldim ne satın alırım diyorsanız işte sizin için hazırladığımız liste:

 1. Porto Şarabı
 2. Azulejo (Porto Seramik Fayanslar)
 3. Portekiz’e Özgün Sabunlar
 4. Ginjinha
 5. Porto Zeytinyağı
 6. Portekiz Tatlıları
 7. Kitap
 8. Magnet

Yeme İçme

Porto’da zengin bir mutfak kültürü bulunur. Portekiz, İspanyol ve Akdeniz mutfaklarından esintiler taşıyan Porto Mutfağında birçok seçenek bulunur. Porto şehrine gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetler şunlardır. Bu lezzetler tamamen Porto şehrin özgüdür. İşte Porto şehrine özgü yemekler:

 1. Francesinha
 2. Bacalhau
 3. Sardinhas
 4. Caldo Verde
 5. Requeijao com doce de abobora
 6. Pastel de Nata
 7. Porto Şarabı
 8. Aguardiente

Nerede Kalınır

Bir sahil kasabası andıran Porto şehrinde konaklamak için birçok seçenek bulunur. Bu seçenekler arasında oteller, Günübirlik evler, Hosteller vb…

Porto Otelleri

Porto otelleri oldukça uygun fiyattadır. Fakat merkezde bulunan lüks oteller elbette cep yakan tiptedir. Fakat gezginler için şehirde 10-15 dakikalık uzaklıkta bulunan hosteller daha uygundur.

Öneriler

Porto şehrinde konaklamak için birçok seçenek olduğunu söyledik. Şehirde konaklamak için merkezde bulunan oteller ya da Douro Nehri’nin kıyısında yer alan evler ve hostelleri seçebilirsiniz. Siz değerli okurlarımız için burada birkaç popüler otel seçtik umarım beğenirsiniz.

 1. Hotel Pestana Porto
 2. Hotel Dom Henrique
 3. Hotel Carris Porto Ribeira
 4. Hotel Internacional
 5. Oporto City Hostel
 6. Porto Riad

Gece Hayatı

Şarap cenneti olarak bilinen Porto şehrinde gece hayatı renkli ve parlak geçmektedir. Özellikle gece hayatın nabzı Galeria de Paris Bölgesi, Adega Leonor Bölgesi ve Ribeira Bölgesinde atmaktadır. Bu bölgelerde çok sayıda gece mekanı ve eğlence tarzı bulunur. Bu mekanlarda eğlence sabah saatlerine kadar devam eder. Porto gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazıyı okuyabilirsiniz. <<Porto Gece Hayatı

Turlar

Porto’da birçok tur firması bulunur. Bu turlarla şehrin birçok bölgesini keşfedebilirsiniz. Burada tur fiyatları diğer Avrupa Şehirlerine göre daha ucuzdur. Sebebi ise şehir küçük gezilecek yerler birbirine yakındır. Burada otobüs turu ve tekne turu yapılmaktadır. Buraya ilk defa geliyorsanız mutlaka turlara katılın. Şehirde bulunan turlarda ortalama bir ücret çıkardık. İşte o tablo ücreti

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 10 € 10 €
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

8 € 8 
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Porto şehrinde Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu bulunmamaktadır. Başkent Lizbon’da bulunur.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Buraya hangi mevsimde giderseniz gidin Yağmurluğu yanınızda götürün.
 2. Burada Yasalar gereği  gezerken pasaportunuzu yanınızda bulundurmak zorundasınız.
 3. Porto’da acil telefonlar: Polis, ambulans, yangın ve acil için 112. Turizm Polisi 208 18 33, Yerel Polis 619 82 60
 4. Porto’da uçaktan iner inmez saatinizi 2 saat geri alın.
 5. Buraya gitmeden önce otel ve uçak rezervasyonu yaptırın.
 6. Porto şehri genelde güvenilir bir şehir fakat yine de dikkat edin.
 7. Şehirde kullandığınız toplu taşıma araçları için sürekli biletinizi yanınızda bulundurun.
 8. Şehirde özellikle gece hayatı dışarı çıkarken kıyafetlerinizin şık olmasına dikkat edin.
 9. Güzel bir planla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

6 YORUMLAR

 1. Admin elinie sağlık harika bir olan ve program çerçevesinde yazmışsınız. Birçok sitede bulamadığım bilgileri burada buldum. Sizi tebrik ederim. Basarilarinizin devamını diliyorum…

 2. Porto kentinde yaşayan biri olarak Türk kardeşlerimize burayı öneriyorum. Özellikle gerçekten çalışmak isterseniz çok alan var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here