Brno Hakkında Bilgi
Brno Hakkında Bilgi

Brno, Çek Cumhuriyeti‘nde yaklaşık 380.000 nüfuslu bir şehirdir. Çekçe’de adı Brno. Şehrin içinden akan iki nehir Svratka ve Svitava olarak adlandırılır.

Brno, Moravya denilen bir bölgede yer almaktadır. Burası Çek Cumhuriyeti’nin doğusundadır. Brno çok önemli ve en büyük şehirlerden birisidir. Başkent Prag’dan sonra, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehirleri sıralamasında iki numaradır. Buna rağmen, ülkenin yüksek Mahkemeleri Prag’da değil, Brno’da.

Brno Hakkında Bilgi
Brno Hakkında Bilgi

Şehir muhtemelen 11. yüzyılda kurulduğu düşünülmektedir. Önce bir kale inşa edildi, sonra zamanla etrafında bir şehir oluştu. Otuz yıl Savaşı sırasında Brno İsveçliler tarafından kuşatıldı. Ancak şehri ele geçirmeyi başaramadılar. 1805 yılında yakındaki Austerlitz’de bir savaş daha yaşandı. Orada Napolyon’un birlikleri Rusya ve Avusturya’ya karşı savaştı.

19. yüzyıldan beri Brno sanayi için önemli bir şehir olmuştur. Özellikle Ateşli Silahlar, makineler ve tekstil ürünleri üretildi. Bununla birlikte, şu anda, sakinlerin çoğu hizmet veren mesleklerde çalışmaktadır. Brno’da birçok Üniversite bulunmaktadır. Bu yüzden bu şehirde bir sürü genç var. Ayrıca, Brno’da yıl boyunca 50’den fazla Fuar düzenleniyor.

Brno’nun birçok yeri vardır. Eski Şehir, Çek Cumhuriyeti’nde bir anıt rezervi olarak kabul edilir. Şehirde beş önemli Tiyatro Binası bulunmaktadır. Brno’da ayrıca Moravya Devlet Müzesi ve Moravya Devlet kütüphanesi bulunmaktadır. Roma Kültür Müzesi 1991 yılında tüm dünyada ilk olarak açıldı. Aziz Peter ve Paul Katedrali’nin yanı sıra iki Manastır ve diğer önemli yapılar da ünlüdür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here