Brugge Hakkında Bilgi
Brugge Hakkında Bilgi

Brugge, Belçika‘nın Flaman bölgesinde, Kuzey Denizi’ne yakın bir şehirdir. Flaman dilinde Brugge, Fransızcada Bruges olarak adlandırılır. Bruges’de yaklaşık 120.000 kişi yaşamaktadır. Ülkenin en büyük şehirlerinden biridir. Şehirden birçok kanaldan geçmektedir. Bu nedenle “Kuzey Venedik” olarak da adlandırılır.

Şehir M. Ö. 2. yüzyıldan beri vardır. 1134 yılında bir fırtına dalgası Kuzey Denizi ile doğal bir bağlantı kurdu. Bu, şehri Deniz ticareti için önemli bir yer haline getirmiştir. Her türlü ticaret yapıldı: Fransa’dan gelen şarap, İtalya’dan gelen baharatlar, Rusya’dan gelen kürkler ve çok daha fazlası. Özellikle Van Der Beurse ailesi için önemliydi. “Borsa” terimi, hisse senetleri için bir ticaret yeri olarak da gelir.

Brugge Hakkında Bilgi
Brugge Hakkında Bilgi

1300 yılında Bruges, Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biriydi. Bu, mal ticaretinin yanı sıra, şehirde üretilen değerli Tekstillerden de kaynaklanıyordu. 18. yüzyılda sanayileşme başladığında, Bruges giderek önemini yitirdi. Bunun için artık çok sayıda fabrikanın bulunduğu ve çevresinde Kömür bulunan diğer şehirler önemliydi.

16. yüzyılda Bruges’in eski bir Haritası. Marktplatz ve Burgplatz’ı gösterir. Eskiden pazar meydanına gemi ile ulaşılırdı.
Şehrin Altın çağına kadar uzanan birçok güzel bina, bugün eski şehri zenginleştiriyor. 2000 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Özellikle Belediye Binası ve katedral. Her iki bina da Gotik mimarinin örnekleridir. Bazı tarihi binalar İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar gördü ve daha sonra yeniden inşa edildi.

Eski Pazar Meydanı eski şehrin merkezini oluşturmaktadır. Burada da bir Dikilitaş bulunmaktadır, taştan yapılmış yüksek bir sütun olarak bilinmektedir. Ayrıca bir bira Müzesi, birçok küçük kafe ve Bruges’in sembolü olan “Çan Kulesi” bulunmaktadır. Pazar meydanına yakın büyük bir kilise olan Kutsal kan bazilikasında, İsa’nın kanını sakladığı iddia edilen bir kap vardır. İsa’nın yükselişinin Bayramında şehir etrafında taşınır.

Bruges, Belçika’nın en başarılı Futbol kulüplerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. FC Brugge, Belçika’da 15 kez şampiyon oldu ve kupayı on bir kez kazandı. takım maçlarını Jan Breydel Stadyumunda oynamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here