Brunei Hakkında Bilgi
Brunei Hakkında Bilgi

Brunei, Güney Çin Denizi’ndeki Borneo adasında yer alan Asya’da küçük bir ülkedir. Malezya ile sınırlanmıştır. Ülke çok küçüktür. Ülkenin tam adı “Brunei Sultanlığı”: “Brunei, barış yeri” anlamına gelmektedir.

Brunei’de çoğunlukla Malaylar ve Çinliler yaşamaktadır. Çoğu insan İslam’ı din olarak kabul etmektedir. Ülke İslami bir hükümdar olan Sultan tarafından yönetilmektedir. Bu birçok şeyi belirleyebilir. Ülke İslam hukukuna, şeriata göre yönetilmektedir.

Brunei Sultanı eskiden Borneo adasında büyük bir imparatorluğa sahipti. 19. yüzyılda büyük Britanya’ya çok fazla toprak kaybetti. İngilizler neredeyse yüz yıldır Brunei’yi Yönetiyorlardı. Bu bir koloni değildi. Brunei 1984 yılından beri bağımsız bir devlettir.

Brunei Hakkında Bilgi
Brunei Hakkında Bilgi

Ülkenin en çok kazandığı şey, kıyıdan çıkarılan petroldür. Fakat birçok insan aynı zamanda kumaş üreten Dokumacılar, sebze, meyve ve pirinç yetiştiren çiftçiler veya metal işleme yapan çiftçilerdir.

Brunei‘de yıl boyunca sıcaktır ve denizde yüzebilirsiniz. Kasım ayından Mart ayına kadar çok yağmur yağar, çünkü o zaman yağmur mevsimidir. Buradaki insanlar da muson diyor. Çok fazla yağmur yağdığı için, büyük yağmur ormanları da var. Burada maymunlar, kuşlar ve sürüngenler yaşamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here