Budapeşte Gezi Rehberi
Budapeşte Gezi Rehberi

Macaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Budapeşte, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Macaristan’da ziyaret etmek için en iyi yerlerden biri hiç şüphesiz bu kenttir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken 10 güzide yeri sizin için listeledik. Umarım memnun kalırsınız. İşte o yerler…

Tuna Turu

Tuna’nın İncisi olarak bilinen Budapeşte, tarih olarak çok ilginç bir geçmişi vardır. Bilindiği üzere Buda ve Peşte iki farklı şehirdi. Bu iki kent, 1873 yıllında birleştiler. Bunlar resmiyette birleşseler bile Tuna Nehri yüzünde hiçbir zaman tam olarak bir kent olmamıştır. Şehri ikiye bölen bu nehir, şehre harika bir renk de katmaktadır. Bu nehir üzerinde tüm yıl boyunca tekne turları yapılmaktadır. Tekne turu ile şehrin birçok harika yerini görebilme şansına sahip olabilirsiniz. Tur yaklaşık 1 saat sürmektedir. Buraya giderseniz bu turlara mutlaka katılın.

Buda Kalesi

Başkent Budapeşte’nin Kale bölgesinde yer alan Buda Kalesi veya günümüzdeki ismi Kraliyet sarayı, 1265 yıllında şehre hakim bir tepede inşa edilmiştir. Ancak günümüzdeki saray olarak kullanılan yapı,  1749-1769 yılları arasında inşa edilmiştir. Birçok kez onarım gören yapı Osmanlıdan izler taşımaktadır. Günümüzde kalenin bir bölümü tarih müzesi olarak kullanılmaktadır. 1987 yıllından berri ise UNESCO Dünya Miras listesinde bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Zincir Köprü

Tuna Nehri üzerinde bulunan Zincir Köprüsü, 1840 yıllında inşaatına başlanıp 20 Kasım 1849 tarihinde ziyarette açılmıştır. Bu yapı, 375 m uzunluğu ile göz kamaştırmaktadır. Tuna nehri üzerinde bulunan bu yapı, şehrin ilk taş köprüsüdür. Buda ve Peşte bölgelerini birbirine bağlar. Zincirli Köprüsünün mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Özellikle akşam vakitlerinde devreye giren ışıklandırması ile görenleri hayrette düşürmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Gellért Tepesi

Budapeşte şehrine hakim bir tepe olan Gellért Tepesi, ismini 1046 yıllında Paganlar’a karşı savaşırken ölen ve kuzeydoğu yamacına defnedilen azizden almıştır. Şehrin harika manzarasını izlemek için oldukça uygun bir yerdir. Burada Aziz Gerard heykeli bulunur.  Aziz Gerard, Ülkeye Hristiyanlığı getiren papazdır. Bu papaz bir isyan sonucunda tepede atılarak ölür. Bu nedenle ismi hem tepeye veriliyor hem de tepe üzerinde heykeli yapılıyor. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tepeye gelip şehrin manzarasını izleyip muazzam fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Balıkçı Tabyası

Orta Avrupa ülkesi Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan Balıkçı Tabyası (Halászbástya), 1895-1902 yılları arasında inşa edilen önemli bir yapıdır. Balıkçı Tabyası, Budin Kalesi’nin hemen yanında Matthias Kilisesi’nin ise önünde bulunur. Bu yapı biçim olarak kaleyi andırsa da aslında şehre bir güzellik oluşturmak için inşa edilmiştir. Harika manzarası ile şehri kuş bakışı görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir.

Terör Evi Müzesi

Orta Avrupa ülkesi Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin Andrassy caddesi üzerinde yer alan bu müze, 2002 yıllında hizmette açılmıştır. Burada Naziler Döneminde yapılan zülümler sergilenmektedir. O dönemin tarihini daha yakında görmek için mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Müze de birçok eser sergilenmektedir.

Gül Baba Türbesi

Başkent Budapeşte’de Gül Tepesi (Rozsadomb) olarak bilinen bölgede yer alan Gül Baba Türbesi, 1543-1548 yılları Budin Beylerbeyi Mehmet Paşa tarafında inşa edilmiştir.  2014 yıllında Türk-Macar ortaklığıyla restore edilmiştir. Restore sonucunda 8-9 Ekim 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmette açılmıştır. Türk-Macar dostluğunun sembolü kabul edilen ”Budin’in manevi bekçisi” Gül Baba Türbesi önemli bir yere sahiptir. Asıl adı Cafer olan Gül Baba, Veli Baba Dergahı’na ait bir Bektaşi dervişidir. Budin seferine Kanuni Sultan Süleyman’ın daveti ile Macaristan’a gelmiştir. Burada 10 yıl yaşadıktan sonra hayatını kaybetmiştir. Öldüğünde mezarı burada kalmıştır. Türbenin yanında onun adını taşıyan tekke kurulmuştur. 1914 yılında bu türbe tarih eser olarak tescilindi. 1962 yıllından bu yana ise müze olarak hizmet vermektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu türbe, tekke ve müzeyi ziyaret edin.

 Macaristan Parlamento Binası

Orta Avrupa ülkesi Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan Macaristan Parlamento Binası veya diğer adıyla Budapeşte Parlamento Binası, 1884-1902 yılları arasında Neo-Gotik mimari tarzında inşa edilen muazzam bir yapıdır. Macaristan Parlamento Binası veya diğer adıyla Budapeşte Parlamento Binası; 691 odası, 96 metre yüksekliğe ulaşan 20 km uzunluğundaki merdivenleri ile Dünya’nın en büyük 3. parlamento binasıdır. Bu yapı mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Özellikle merdivenleri ve süslü odalarını mutlaka görmelisiniz. Meclis tatile girdiği zaman ziyaretçilere açılan bina görenleri hayrette düşürmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz. Başkentte en çok ziyaret edilen yapılardan biridir.

Vörösmarty Meydanı

Budapeşte şehrinin en önemli yerlerinden biridir. Şehrin kalbi sayılan Vörösmarty Meydanı ilk rotanız olmalıdır. Meydan isimini Macar şair Mihály Vörösmarty‘den almıştır. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunur. Burada bu yapıları ziyaret edip planınızı kurabilirsiniz. Ayrıca burada alışveriş, konaklama, eğlence, yeme ve içme alanları da oldukça yakındır. Bu meydan üzerinde güzel bir gezi yapabilirsiniz.

10  Aziz Stefan Bazilikası

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan Aziz Stefan Bazilikası, 1851 yıllında József Kauser tarafında inşa edilen önemli bir yapıdır. Deak Ferenc ter meydanında bulunan bu yapı, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yapıdır. 1905 yıllından berri Katolik kilisesi olarak hizmet vermektedir. Macaristan’ın 9.5 tonluk en büyük kilise çanı bazilikanın güney kulesinde bulunur. Yapı mimarisiyle oldukça dikkat çekicidir. Muhteşem gösterişli bu yapının tepesine çıkıp şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Bu tepeye çıkmak için tam 364 basamak çıkmak gerekir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

Göz at ;

 1. Budapeşte Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Budapeşte Gezilecek Yerler
 3. Budapeşte Gece Hayatı
 4. Macaristan’da Gezilecek 10 Yer
 5. Macaristan Nerede?
 6. Macaristan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 7. Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 8. Macaristan’da Nasıl Dolandırıldım?
 9. Macaristan Parlamento Binası
 10. Balıkçı Tabyası (Halászbástya)
 11. Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar Anıtı
 12. Aziz Stefan Bazilikası(St. Istvan Bazilikası)
 13. Zincir Köprü (Chain Köprüsü)
 14. Matthias Kilisesi
 15. Kahramanlar Meydanı: Hösök Tere
 16. Macaristan Devlet Opera Binası
 17. Buda Kalesi – Kraliyet Sarayı
 18. Gyula Almásy Kalesi

1 Yorum

 1. Budapesteye tekrar gitmis gibi olduk. Elinize saglik.
  Biz budapesteye ailecek gittik. Yolda bavullarla ugrasmamak icin orada rehberlik ve servis hizmeti veren turk arakdaslari internetten buldum. Super zahmetsiz trasnferleri ve sehri gezdirdiler bize.
  Gidenlere tahsiye ederim diye soz verdim 🙂 Budapesteye gitmisken Estergon kalesine kadar cikmayi ihmal etmeyin. Tabiki gitmisken yine Gulas corbalarini deneminizde fayda var.
  Herkese iyi gezmeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz