Buddha Kimdir, Felsefesi
Buddha Kimdir, Felsefesi

“Buddha” eski bir Hint dilinden, Sanskritçe’den gelen bir kelimedir. “Aydınlanmış” olarak tercüme edilir. İlk başta, Bu bazen belirli bir adam için kullanılan bir ifadeydi: Siddharta Gautama. Daha sonra Siddharta Gautama’nın adı haline geldi. Onun takipçileri bugün genellikle Budist olarak adlandırılmaktadır.

Buddha Kimdir, Felsefesi
Buddha Kimdir, Felsefesi

Ayrıca, Buddha’nın takipçileri daha sonra diğer insanların da aydınlanmış olabileceğini düşünmekteydiler, çünkü aslında herkes bu noktaya gelebilir. Ona yakın olan kişi bir Bodhisattva’dır.

Gautama Siddharta ailesinden geldi ve Nepal, Asya’da doğdu. Bu yaklaşık 2500 yıl önceydi, yani Avrupa’da eski Yunanlıların felsefeyi icat ettiği zamanlardaydı. Gautama’nın babası zengin ve güçlüydü.

Gautama’nın her şeye sahip olmasına rağmen mutsuzdu. Yaşlıları ve hastaları görür yardım eder ve zengin ya da fakir olsun herkesin acı çektiğini gerektiğini fark etti. Bu yüzden Gautama evini terk etti ve hayatın anlamını aramaya başladı.

Sık sık yalnız yaşadı ve o kadar az yerdi ki neredeyse açlıktan ölüyordu. Sonunda şu düşünceye geldi: insanlar acı çekiyor çünkü arzu ediyorlar, çünkü bir şeyler istiyorlar ya da özel biri olmak istiyorlar. İnsanlar hiçbir şey istemediğinde, acı sona erer. Bunu iyi yaparak ve iyi düşünerek yapabilirsiniz.

Gautama kendini bir tanrı olarak görmedi ve Tanrıların var olup olmadığını cevaplayamadı. Kendini aydınlanmayı bulan bir insan olarak görüyordu. Diğer insanlara Aydınlanma yolunu öğretti ve 80 yaşında vefat etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz