Giresun Bulancak İlçesi

Bulancak; Giresun’a bağlı bir ilçedir. Bulancak ilçesi Giresun il merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bulancak Gezilecek Yerler

Bulancak ilçesi Giresun merkezine yakın olmasından dolayı ulaşımı gayet gelişmiştir. Bitki örtüsü bakımından çok zengin olan Bulancak ilçesi güzel tabiatı ile dikkat çekmektedir. Bulancak sahil kenarında yer alan güzel, şirin bir ilçedir. Bulancak ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

  1. Bulancak Gezilecek Yerler
  2. Bulancak Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Giresun Gezilecek Yerler
  4. Giresun’da Gezilecek 10 Yer
  5. Giresun Gece Hayatı
  6. Giresun Nerede?
  7. Giresun Hangi Bölgede, Nüfusu
  8. Giresun Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
  9. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Sarayburnu Camii

Bulancak-Ordu kara yolunun 16 km uzağında Bulancak ilçesinin batı girişinde sahil kenarında yer almaktadır. Kanun Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan ve Mimar Sinan’ın çıraklık eserim dediği Şehzadebaşı Camisi örnek alınarak inşa edilmiştir.

1987 yılında inşa edilen Sarayburnu Camii; Cumhuriyet tarihinde inşa edilen Osmanlı Mimarisine sahip ilk cami olma özelliğine sahiptir. İç ve dış mimarisi le dikkat çeken Sarayburnu Camii görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Burunucu Köyü

Bulancak ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan sahil köyüdür. Burunucu Köyü; Bulancak İlçesinin en güzel plajlarına sahip yeşillikler ile kaplı doğal güzelliğe ve tarihi yapılara sahip bir köydür.

Denize girmek için Burunucu Köyünde yer alan Ofran Burnu Plajı ve Ayvasıl Plajını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Burunucu Köyünde yer alan tarihi eser olarak tescillenmiş ve koruma altına alınmış olan Burunucu Camii ve Çeşmesini görmenizi tavsiye ederim.

Acısu Kaya Kilisesi

Bulancak ilçe merkezine 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Acısu Kaya Kilisesi adını mağaranın altında bulunan sodalı sudan almıştır. At Mağarası ve Acısu Mağarası olarak da anılmaktadır. Kaya içine oyulan üç kısımdan oluşan bir kilisedir. Tabiatın içinde yer alan bu tarihi yapı oldukça dikkat çekmektedir.

Paşakonağı Yaylası

Giresun ilinin önemli yaylalarından olan Paşakonağı Yaylası Bulancak ilçesine bağlı Kovanlık Beldesinde yer almaktadır. Paşakonağı Yaylasında Karasay Şelalesi, Geçilmez Vadisi, Çiğseli Gölü ve Kızılot Çayırı bulunmaktadır.

Sarı, mor ve beyaz açelyalar ile kaplı muhteşem bir güzelliğe sahip Paşakonağı Yaylası vadileri, gölü ve şelalesi ile dikkat çekmektedir. Doğanın tüm güzelliğini içinde barındıran Paşakonağı Yaylasında huzur dolu anlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca yaylaya 5 km uzaklıkta konaklama tesisleri bulunmaktadır. Dilerseniz çadır ya da karavan ile kamp yapabilirsiniz.

Bulancak Giresun
Giresun Bulancak İlçesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here