Çandır

Çandır ilçesi Yozgat ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 119 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Yozgat’ın İlçeleri

Çandır ilçesinin ismi rivayete göre burada bulunan yöre halkı ilçe için sürekli burası Candır. Güzel anlamında söylemişlerdir. Daha sonra günümüze Çandır diye ulaşılmıştır.

Çandır-Yozgat

İlçenin tarihi kesin olmamakla birlikte Hititlere kadar uzanmaktadır. Burada birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür.  1930 yıllında belediye teşkilatı kurulmuş. 1948 yıllında Bucak haline getirilmiş. 1991 yıllında ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçemiz 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 4.232’dır.

Çandır

Çandır’da Gezilecek Yerler:

Çandır ilçe merkezinde bulunan Çandır Kümbedi (Şah Sultan Hatun Türbesi) , Çandır Merkez Camii Eski Minaresi, Çandır Kümbedi Mezarlığı, İğdeli Köyü Okulu gezilebilecek tarihi mekânlarındandır. Ayrıca Höyüklü Tepe Höyüğü, Beştepe Tümülüsleri ve Alışık Tepe Tümülüsleri ilçede gezilebilecek arkeolojik alanlardır.

Çandır Kümbedi Mezarlığı

Çandır Kümbedi (Şah Sultan Hatun Türbesi): Yozgat İli, Çandır ilçesinde bulunan bu türbe Dulkadir Hükümdarı Alaüddevle Bey’in oğlu Şahruh Bey’in karısı ve Şehsuvar Bey’in kızı Şah Sultan Hatun’a aittir. İlçe merkezinde bulunan bu türbe Eyvanlı türbeler içinde en önemlilerinden biridir. Yolunuz düşerse bu yapıyı mutlaka görmeye geliniz.

Çandır Kümbedi (Şah Sultan Hatun Türbesi)

Çandır Merkez Camii Eski Minaresi: İlçemizin merkezinde bulunan bu cami Dulkadiroğluları beyliği zamanında inşa edilmiştir. 1157/1744-45 tarihinde Ahmed Beyoğlu Arştan Paşa’ya işaret edildikten sonra mescidin, Dulkadirli Beyliği’nin son büyük hükümdarı Alauddevle Bozkurd Bey zamanında (1479-1515) oğlu Şahruh Bey tarafından inşa edilmiştir. Cami uzun yıllar yöre halkına hizmet etmiştir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu camiyi ziyaret etmeye gelmelisiniz.

Çandır Merkez Camii Eski Minaresi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here