Çardak Denizli Nerede Hangi Şehirde

Çardak; Denizli iline bağlı bir ilçedir. Çardak ilçesi Denizli il merkezine 56 km uzaklıkta yer almaktadır. Denizli hava alanı Çardak ilçesinden yer almasından dolayı ilçenin ulaşımı gelişmiştir. Küçük güzel bir ilçe olan Çardak içinde barındırdığı Acıgöl ile dikkat çekmektedir. Çardak ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Acıgöl (Çardak Gölü): Çardak ilçesi ile Afyon’un ilçesi olan Dazkırı arasında yer almaktadır. Söğüt Dağlarından inen su ile beslenen Acıgöl’ün suları acı ve tuzludur. Acıgöl içinde barındırdığı sodyum ve sülfattan dolayı gölün çevresinde kimyasal tesisler kurulmuştur. Acıgöl’ün en çok dikkat çeken yönü havuzlar halinde gölün ayrılmış olmasıdır. Acıgöl’ü oluşturan havuzlar arasında bulunan setlerde araba ile ya da yürüyerek ilerleyebilirsiniz. Farklı bir görünüme sahip Acıgöl’ü ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Beylerli (Çaltı) Gölü: Acıgöl’ün 20 km güneybatısında yer almaktadır. Çaltı Gölü’nün suları tatlı ve derinliği azdır. Çaltı Gölü’nün en dikkat çeken yönü içinde yaklaşık 200 kuş türü barındırmasıdır. Çaltı Gölünü ziyaret edip bu kuş türlerine yakından şahit olabilirsiniz.

Çardakhan Kervansarayı: Çardak ilçe merkezinde yer almaktadır. 1299 yılında Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir. Sultan hanlarına benzeyen Çardakhan Kervansara’yı görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Büyük bir avluya 6 bölümlü olarak yapılan han iç ve dış mimarisi ile harika bir güzellik oluşturmaktadır. Günümüze sağlam olarak ulaşan Çardakhan Kervansarayını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Çardak Denizli Nasıl Gidilir
Çardak Denizli Nerede Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here