Çayıralan-Yozgat

Çayıralan İlçesi Yozgat ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 113 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Çayıralan Gezilecek Yerler

Yozgat’ın İlçeleri

Çayıralan ilçesi Türkiye’nin ortasıdır desek yeridir. Çayıralan ilçesi Sivas, Kayseri ve Yozgat il sınırlarının kesiştiği noktadır. İlçe bir yandan Akdağ ormanları bir yandan Çayıralan ormanları ile kapanmış adeta yeşillikler ilçesidir.

İsmi de burada gelmiştir. İlçemizde birçok medeniyet yaşamıştır. Bundan dolayı ilçemizde birçok tarihi yapı bulunur. Bunun yanında ilçemizde mesire alanı ve doğal güzellikler bulunur. ilçemiz 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 12.735’dır.

Göz at ;

 1. Çayıralan Gezilecek Yerler
 2. Çayıralan Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Yozgat Gezilecek Yerler
 4. Yozgat’da Gezilecek 10 Yer
 5. Yozgat’ın İlçeleri
 6. Yozgat Gece Hayatı
 7. Yozgat Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Yozgat Otelleri ve Yozgat Otel Fiyatları
 10. Yozgat Çamlığı Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir
 11. Büyüknefes( Tavium Antik kenti)
Çayıralan hangi şehirde

Çayıralan Gezi Rehberi

İlçemiz ve köylerinde birçok mesire alanı bulunmaktadır. yaz mevsimi ile birlikte yöre halkı sevdiklerini yanına alıp bu mesire alanlarına akın etmektedirler. Buraya ziyaretçi olarak gelen kişiler de yöre halkı ile birlikte mesire alanlarına koşmaktadırlar.

Mesire alanları ormanlık içinde temiz havası, yeşilliği ve soğuk suyu ile yaz baharı çeviriyor. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu mesire yerlerine gidiniz. İlçemizde bulunan başlıca mesire yerleri de şunlardır. Kaynarpınar, Üççamlar, Çatak, Nur Çeşmesi, İninbaşı başlıca gezilecek yerler arasında bulunur.

Bunun dışında ilçemizde tarihte kalmış tarihi yapılarda bulunur. Bunların bazıları yok olmuş bazıları ise kalıntı olarak kalmış bazıları da sağlam olarak günümüze ulaşmıştır. Bu tarihi eserler arasında Dikilitaş-Turluhan Köyü(Eskiköy) ve bugün sadece Kümbet kısmı ayakta olan Medrese sayılabilir.

Kaynarpınar Mesire Alanı2
Kaynarpınar Mesire alnı
Kaynarpınar
Derekemal bogazı
Dikilitaş
Çayıralan Orman Fidanlığı
akdag mermer ocagı
Aile Parkı
Güzelyayla Ormanları
Çayıralan Merkez
Çayıralan Nerede
Çayıralan
Kubbeli Cami

2 YORUMLAR

 1. Bir Çayıralan / Turluhan köylü olarak ilçemize sitenizde yer verdiğiniz için öncelikle teşekkürlerimi sunarım . Çok başarılı bir tanıtım olmuş tebrikler .

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here