Yozgat

Yozgat İç Anadolu Bölgemizde bulunan bir ildir. İlimiz 5000 yıllık geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenledir ki ilçemizde birçok tarihi yapı bulunur.

Yozgat Gezilecek Yerler

Bunun yanında ilçemize özgü doğal güzelliklerde bulunur. İlimize bağlı 14 ilçe bulunur. Bunları hepsini uzun uzun yazdık isteyen olursa burada okuyabilir. Ayrıca Yozgat Gezi Rehberi yazımızı da okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Göz at ;

  1. Yozgat Gezilecek Yerler
  2. Yozgat’da Gezilecek 10 Yer
  3. Yozgat’ın İlçeleri
  4. Yozgat Gece Hayatı
  5. Yozgat Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  7. Yozgat Otelleri ve Yozgat Otel Fiyatları
  8. Yozgat Çamlığı Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir
  9. Büyüknefes( Tavium Antik kenti)

Siz değerli okurlarımız içinde Yozgat ilimize yolunuz düştüğünde mutlaka uğramadan dönmeyeceğiniz 10 yer seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa sayfanın altında yorum yazabilirsiniz.

Yozgat’ın İlçeleri

1-Yozgat Saat Kulesi

İlimizin merkezinde bulunan bu saat kulesi 1908 yıllında dönemin belediye başkanı Tevfikizade Ahmet Bey tarafında yapılmıştır. Gece ışıklandırması ile bir başka güzel olmaktadır.

Yolunuz Yozgat ilimize düşerse siz istemesiniz de ayaklarınız sizi kulenin bulunduğu yere götürecektir.

Yozgat Saat Kulesi

2-Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat ilimize sadece 2 km uzaklıkta bulunan bu park insan etkisi ile meydana gelen step içerisinde yer alan sayılı kalıntı ormanlardan biridir. Bu park eğlenip sevdiklerinizle piknik yapabileceğiniz harika bir yerdir.

Burada Gazino ve Restoran bulunur. kamp yerleri, oyun parkı, soğuk su çeşmeleri ve yeşilliği ile görülmeye değer bir yerdir. Mutlaka yolunuzu düşürüp buraya gelin.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

3-Karslıoğlu Konağı

İlimizin merkezine bağlı İstanbulluoğlu Mahallesinde bulunur. 1883 yıllında inşa edilmiştir. 1929-1936 yılları arasında dönemin belediye başkanı olan Yusuf Karslıoğlu tarafından satın alınmıştır. Bu yüzden bu ismi almıştır.

 1934 yıllında Mustafa Kemal’in buraya ziyareti sırasında bu konakta kalmıştır. Arkeoloji müzesi olarak kullanmak için 1977 yıllında Kültür Turizm bakanlığına devredilmiştir.

1990 yıllında restore çalışmaları bitmiştir. Konak şuanda İl Özel idaresine tahsis edilmiştir. şık görünümlü bu konağı görmenizi tavsiye ederim.

Yusuf Karslıoğlu Konağı

4-Yozgat Müzesi

İlimizin merkezine bağlı olan İstanbulluoğlu Mahallesinde yer alıyor. Müze 1871 yıllında Nizamoğlu konağı olarak inşa edilmiştir. Daha 1985 yıllında müze olarak hizmette geçmiştir.

Müzede arkeolojik ve Etnografik eserler bölümleri bulunuyor. Etnografik bölümde 2800 arkeolojik bölümde ise 1640 eser bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi müzeyi ziyaret edip tarihte yolculuğa çıkabilirsiniz.

Yozgat Müzesi

5-Çapanoğlu Camii

İlimizin merkezinde bulunan İstanbulluoğlu Mahallesinde bulunmaktadır. Osmanlı döneminde yapılan bu cami Avrupa tarzında yapılan camilerden biridir.

Cami 1779 yılında Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından inşa edilmiştir. Büyük cami olarak da bilinmektedir. Zamana ve tarihe meydan okuyan bu tarihi camiyi mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum.

Çapanoğlu Camii

6-Saraykent Kaplıcaları

Saraykent ilçemizde bulunan bu kaplıca suyu birçok kişiye şifa dağıtmaktadır. Her yıl yüzlerce hatta binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Birçok hastalığa iyi gelindiği Sağlık Bakanlığı tarafında yapılan testlerle ortaya çıkmıştır.

Su sıcaklığı 70-74 derece arasında değişmektedir. Birçok rahatsızlığa iyi gelen kaplıca suyunda sodyum klorür, sodyum bikarbonat ve kalsiyum sülfat bulunmakta…

Romatizma, kırık-çıkık, nevrit ve kadın hastalıklarına şifa olur. Burada konaklama yeri de mevcuttur. Yolunuz düşerse mutlaka gelip uğrayınız.

Saraykent Kaplıcası

7-Kerkenes Harabeleri (Kayıp Şehir Pteria)

Sorgun İlçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Şahmuratlı Köyün sınırlarında bulunur.  Kayıp şehir olarak nitelendirir.

İlk olarak 1998 yıllında keşfedilir. Burada çeşitli kazılar yaparlar. Burada birçok tarihi yapı bulunmuştur. eşsiz görünümü ve güzelliği sizi buraya çekmektedir.

Kerkenes Harabeleri (Kayıp Şehir Pteria)

8-Akdağmadeni Ormanları

Akdağmadeni ilçemizde bulunan bu ormanları eşsiz güzellikleri ile ilçeyi renklendirmektedir. Özellikle ilkbaharda başlayan hareketliliği sonbaharda sessizliğe bürünür.

Akdağmadeni Ormanları, çam ve meşe ağacı başta olmak üzere birçok ağaç türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu ormanın en önemli özelliği İç Anadolu Bölgesinin tek blok ormanı olmasıdır.

Yolunuz buraya düşerse mutlaka gelip ziyaret ediniz. Bu ormanlar aynı zamanda yöre halkının geçim kaynağı da olmaktadır.

Akdağmadeni Ormanları

9-Tarihi Roma Hamamı

Sarıkaya İlçemizde bulunan kaplıca tesislerin içerisinde bulunur.  Bu hamam Roma Dönemine aittir. Hamamın büyük kısmı yıkılmış. Yalnızca tonozlu arka mekâna geçişi sağlayan batı cephe duvarı ayakta kalabilmiştir.

Bu kısımda 10 gözlü ve 2 katlı mermer, kemerli bir duvar görülmektedir. Üzerinde yapılan eklentilerle iyice tahrip olan hamam 2010 yıllında tekrar turizme kazandırmak amacı ile restore edilmiştir. Yolunuz düşerse gelip bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Tarihi Roma Hamamı

10-Karabıyık Köprüsü

Yozgat İlimize bağlı Şefaatli ilçemizde bulunan bu köprü kitabesi günümüze ulaşmamıştır. Köprü Yavuz Selim’in Mısır Seferine giderken buraya uğrayıp bu köprüyü inşa edildiği rivayet edilmektedir.

Köprü kesme taştan inşa edilmiştir. İlçemizde bulunan kaynak suyu üzerinde inşa edilen bu köprü günümüzde hala varlığını sürdürmektedir.

Köprü Uzunluğu 54 metre olup, 4,50 metrelik bir eni vardır. Kemer açıklıkları ise 6.60 metredir. Yolunuz düşerse bu tarihi köprüyü ziyaret ediniz.

Karabıyık Köprüsü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here