Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında
Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında

Çin, Asya’nın doğusunda bulunan bir ülkedir. Dünyanın en kalabalık ülkesidir. Başka hiç bir ülkede bu kadar çok insan yaşamamaktadır. Çin’in en büyük kısmı “Çin Halk Cumhuriyeti” olarak adlandırılmaktadır. Başkenti Pekin’dir. Ancak Çin kıyılarındaki bir adanın kendi Hükümeti vardır ve “Çin Cumhuriyeti” veya Tayvan olarak adlandırılmaktadır. Başkenti Taipei’dir. Çin, ülkenin dilinde Zhong-guo anlamına gelir.

Çinlilerin uzun bir geçmişi ve eski bir kültürü vardır. Bunlara örneğin Çince karakterler veya

Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında
Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında

Çin Seddi dahildir. Son zamanlarda, Çin gelişmekte olan bir ülkeden küresel bir güce dönüştü. Çin, dünyanın dördüncü büyük ülkesidir. Ülke çok büyük olduğu için bölgeler çok farklıdır. Kuzeybatıda, dünyanın en büyük ikinci Kum Çölü olan Taklamakan gibi birçok Bozkır ve Çöl vardır. Güneybatıda Tibet’in Yaylaları, güneyde Himalaya Dağları bulunur. Dünyanın en yüksek Dağı olan Everest Dağı’nın bir kısmı Çin’de bulunmaktadır. Çin’in ortası da çok dağlıktır.

Güneyde ormanlar, batıda ise büyük nehirleri olan büyük ovalar bulunmaktadır. En büyüğü Yangtsekiang veya “Uzun nehir”, Huanghe veya” sarı nehir ” ve Jiang veya Batı Nehridir. Ovalarda ve nehirlerde Pekin, Şangay, Kanton ve Hong Kong gibi Çin’in en büyük şehirleri bulunmaktadır.

Çin’den gelen en ünlü hayvan, sadece burada yaşayan dev Panda’dır. Aslında sadece birkaç Panda kalmıştır. Ancak siyah-beyaz ayı çok popüler olduğu için, üreme yoluyla korunmaya ve tekrar çoğalmaya çalışılmaktadır. Kuzeyde yaşayan Sibirya kaplanı, dünyanın en büyük kaplanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz