Çorum Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
Çorum Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu

Çorum, Çok eski yerleşim yeri olduğu yapılan kazılarla elde edilen kalıntılar sonucu görülmektedir. Ayrıca uzun yıllardır medeniyetlerin ev sahipliğini yapmış olan ve coğrafi konumu önemli olan kentin görülmesi gereken birçok yeri bulunmaktadır.

Çorum Nerede?

Kuzeyde Kastamonu, Sinop ve Samsun illeriyle sınıra sahip olan Çorum’un doğusunda ise Amasya bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin ortasında yer alırken iç kısımlarda da topraklara sahiptir.

Göz at ;

  1. Çorum Gezilecek Yerler
  2. Çorum’da Gezilecek 10 Yer
  3. Çorum Gece Hayatı
  4. Çorum’un İlçeleri
  5. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  6. Çorum Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Çorum Saat Kulesi
  8. Çorum Otelleri ve Çorum Otel Fiyatları

 Çorum Hangi Bölgede?

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Çorum, Orta Karadeniz Bölümü sınırlarında bulunurken coğrafi anlamda birçok şehirle de sınıra sahiptir.

Çorum Nüfusu

2017 yılına göre Çorum il nüfusu 528.422’dir.

Çorum Gezisi

Çok uzun yıllardır devam eden kazı çalışmalarıyla Hititler ve Frigler dönemlerine ait birçok kalıntıya ulaşılmıştır. İskilip Kaya Mezarı ile Roma dönemine ait kalıntılar elde edilirken Hattuşaş da Çorum’dadır.

Ayrıca Çorum Kalesi ile birlikte Murad-i Rabi Ulu Camii, çokça ziyaret edilmektedir. Milattan önce 2000li yıllara kadar eserler bulunurken Alacahöyük kalıntıları da en eski verileri sunmaktadır. Ayrıca İncesu Kanyonu da doğal güzelliğiyle büyüleyici olmaktadır.

Çorum Haritası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz