Delhi Hakkında Bilgi
Delhi Hakkında Bilgi

Delhi Hindistan‘da bir şehir ve dünyanın en büyük şehirlerinden birisi olarak öne çıkmaktadır. Delhi’nin nüfusu yaklaşık olarak 16 milyon civarındadır. Çevresindekilerle birlikte yaklaşık 25 milyon insan yaşamaktadır. Delhi kentinde yaşayanlar genellikle mütevazı apartmanlarda dar alanlarda yaşarlar. Bu nedenle şehir manzarası birçok yüksek binadan oluşmaktadır. Ayrıca birçok Antik tapınak ve Park vardır.

Delhi Hakkında Bilgi
Delhi Hakkında Bilgi

Delhi’nin sokakları çok karışıktır. Sokaklar genellikle kalabalıktır ve çoğu zaman bir inek yaya geçidinde yürür. Şehrin küçük bir kısmı, Yeni Delhi, Hindistan’ın başkentidir. Orada hükümet Merkezi, Parlamento ve devletin diğer önemli binaları bulunmaktadır. Bir diğer adı da eski Delhi. Burası şehrin tarihi merkezi ve birçok eski bina var. Bunlar arasında Jama Mescidi Camii ve 17. yüzyıldan kalma bir Kale Kompleksi olan Kızıl Kale bulunmaktadır. Eski Delhi’nin bir diğer cazibe merkezi Lal Mandir’dir. Burası jainistlerin önemli bir Tapınağı, bir Hint dini.

Şehrin birçok köşesinde pazar yerleri bulunmaktadır. Üzerinde egzotik baharatlar, bitkiler ve diğer yiyecekler bulunur. Avrupa’dan farklı olarak, Hindistan’da hala birçok insan Pazarı kullanmaktadır. Delhi’de çok sayıda insan küçük bir alanda yaşadığı için, sokaklar genellikle arabalarla doludur. Delhi’de ki trafik dünyanın en kaotik karmaşalarından biri olarak kabul edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz