Derbent Konya

Derebucak Konya iline bağlı bir ilçedir. Derebucak ilçesi Konya il merkezine 140 km uzaklıkta yer almaktadır.

Derebucak İlçesi

Doğal bir güzelliğe sahip Derebucak ilçesi sınırları içinde bulunan mağaralar ile dikkat çekmektedir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Balat Mağarası

Derebucak ilçe merkezine 6 km uzaklıkta Çamlık Mahallesi yakınlarında yer almaktadır. Balat Mağarası 1830 metre uzunluğa sahip ve iki kattan oluşmaktadır. Balat Mağarası ülkemizin en uzun mağaralarındandır. Mağaranın üst katı mağara kili ile kaplıdır. Alt katı ise büyük bir galeriye sahiptir. Mağara travertenleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca mağara içinde yer alan eski dönemlere ait tarihi kalıntılar oldukça dikkat çekmektedir.

Körkini Mağarası

Derebucak ilçesine bağlı Çamlık Mahallesinin 1 km batısında yer almaktadır. Mağaranın içinde 130 metre ileride derin bir göl bulunmaktadır. Körkini Mağarası sarkıt ve dikitleri ile dikkat çekmektedir. Körkini Mağarasının çıkışında Suluin Mağarası yer almaktadır.

Suluin Mağarası

Körkini Mağarasının 300 metre aşağısında yer almaktadır. Suluin Mağarası içinde üç gölet bulunmaktadır. Mağara içinde gezi bot ile yapılmaktadır. Suluin Mağarasında bulunan aziz ve azizelerin bulunduğu 14 adet fresk tarih açısından büyük öneme sahiptir. Derebucak ilçesinde yer alan doğal güzelliğe sahip bu mağaraları görmenizi tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here