Balat Nerede
Balat Nerede

Balat; İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı haliç kıyısında bulunan bir semttir. muhtemelen Baltacı Balat’dan gelmektedir ve surlardaki Blaherna Sarayı’na yakınlığından ötürü semt bu isimle anılmıştır.

Balat’ın Haliç’ten görünümü

Balat semti daha çok Sefardim Yahudileri ile tanınmaktadır. İspanya’dan kaçıp gelen Yahudileri 2. Beyazıt tarafında İstanbul’a davet edilmiştir. Burada yaşayan Yahudiler daha sonra Gürcistan Yahudilerini de buraya çağırmışlardır. Bu mahalle Yahudi Mahallesi olarak anılmaya başlanmıştır. 1950 yıllında burada yaşayan Yahudiler İsrail’e göçmüşlerdir. Geriye kalanlar ise başka semtlere göç etmişlerdir. Bu semtte çok az Yahudi kalmıştır. Fakat bunlara ait birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Balat’ın her sokak başında tarihi kokmaktadır. Bu tarihi yapılara birlikte bakalım.

Balat’ın olmazsa olmaz mekanları!

Balat’da Gezilecek Yerler

St George Katedrali: İstanbul ilimizde bulunan bu yapı en büyük Yunan Katedralidir. Gezilip görülmesi gereken bir yerdir.1600 yıllından berri varlığını sürdüren bu katedrali uzun yıllar inanç merkezi olmayı becermiştir. St George Kathedrali çok önemli bir misyon görevinde. Ortodoks dünyası için çok güzel bir dini mekân. Bulması biraz zor olsa da ilgilenenler için arayıp bulunacak bir mekandır.

St George Katedrali

Ferruh Kethuda Camii: Semtimizde bulunan bu cami Mimar Sinan tarafında inşa edilen bir camidir.  Kanuni zamanında yapılan bu cami ismini de Kanuni’nin sadrazamı olan Semiz Ali Paşa’nın kâhyası olan Ferruh Kethüda’dan almış.

Ferruh Kethuda Camii

Tarihi Evler: Genellikle 2-3 katlı, cumbalı olan bu binaların hemen hepsi günümüzde tarihi eser kategorisindedir.

Balat, Fatih

Balat Semtine Nasıl gidilir?

Balat’a ulaşımın en kolay yollarından biri Eminönü meydanından kalkan İETT ve Özel Halk Otobüslerini kullanmaktır. Sahil yolunu takip eden otobüslerle Balat’a ulaşmanız mümkündür.

Balat Nerede
Balat Nerede
İstanbul Balat semtine nasıl gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz