Doğu Timor Gezi Rehberi
Doğu Timor Gezi Rehberi

Doğu Timor resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, yaklaşık 1,2 milyon nüfusuyla Güneydoğu Asya’da yer alan bir ada ülkesidir. Doğu Timor Ülkesi Timur adasının doğusu, Atauro ve Jaco Adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplamaktadır. Doğu Timor ülkesinin tek komşusu Endonezya ülkesine bağlı olan Batı Timor’dur. Uzun yıllar boyunca Endonezya’nın vilayeti olan Doğu Timor Ülkesi 2002 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Burada gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Siz değerli okurlarımız için bu yerlerden en popüler olan 10 yeri seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Tasitolu

Timor adasının kuzey kıyısında yer alan Tasitolu, gezilip görülmesi gereken bir bölgedir. Burada birçok turistik alan bulunur. Fakat daha çok bataklığıyla bilinir. Bu nedenle 2004 yıllında bölge ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır. Bu nedenle bölge gün geçtikçe daha çok renklenip canlanmaktadır. Bu bölgede harika bir plaj, Tuz Gölü, yürüyüş alanı, Park, endemik bitkiler ve hayvan türleri bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim. Başkent Dili’ye yakın olması bu bölgenin gün geçtikçe daha hareketlenmesine sebep olmuştur.

Jaco Adası

Timor Adası’nın doğu ucunda bulunan Nino Konis Santana Ulusal Parkı’nın içinde yer alan Jaco Adası, gezilip görülmesi gereken ıssız bir adadır. Burada yerleşim bulunmamaktadır. Fakat burada birçok hayvan ve bitki türü bulunur. Yine adanın bir kısmında plajlar bulunurken öte taraftan uçurumlar yer alır. Buraya 10 dolar karşılığında yerel balıkçılar sizi tekne ile adaya götürmektedir. Buraya gidip bu harika alanları keşfedebilirsiniz.

Akrema Plajı

Atauro kentinde yer alan Akrema Plajı, ülkenin en popüler plajlarından biri olup yaz aylarında çok sayıda turist ağırlamaktadır. Beyaz kumsalı ve derin, mavi deniziyle oldukça popüler bir yer olup turistlere harika bir tatil keyfi sunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip deniz, kum, güneş ve eğlencenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Atauro Adası

Ülkenin başkent Dili’nin 25 km kuzeyinde yer alan Atauro Adası ya da Pulau Atauro, 25 km uzunlukta ve 9 km genişlikte olan küçük bir adadır. Burada yaklaşık 8 bin kişi yaşamaktadır. Tabi bu turistlerle birlikte bazen 2 bazen 3 katına çıkabilmektedir. ‘Atauro’ yerel dilde ‘keçi’ demektir. Burada çok sayıda keçi bulunduğu için bu ismi almıştır. Buraya gelen ziyaretçiler ada yer alan harika plajlarında yüzme keyfi yaparken, diğer tarafta yer alan mercan resiflerinde dalış meraklılarını bölgeye çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu adayı mutlaka keşfedin derim.

Ombai Boğazı

Savu ve Banda Denizlerini birbirine bağlayan Ombai Boğazı, hem Doğu Timor hem de Endonezya vatandaşlarının yaşadığı harika bir yerdir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Mavi ve yeşilin buluştuğu bu bölgeyi mutlaka ziyaret edip keşfedin derim. Birçok adayı birbirinden ayıran bu boğaz, görmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Dili İsa Heykeli

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Dili’de yer alan Dili Cristo Rei veya Christ the King of Dili olarak bilinen Dili İsa Heykeli, şehrin önemli sembollerinden biridir. Bu heykel, 1996 yıllında Endonezya Cumhurbaşkanı Suharto tarafından hediye edilmiştir. Buraya yolunuz düşerse ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Dili şehri denilince akla ilk gelen yerlerden biridir. 27 metre yükseklikte yer alan bu heykel şehrin birçok yerinde rahatlıkla görebilirsiniz.

Tatamailau Dağı

Başkent Dili’nin güney kısmında yaklaşık 70 km uzaklıkta yer alan Tatamailau Dağı veya diğer adıyla Ramelau Dağı, 2986 metrelik yüksekliği ile Doğu Timor’un en yüksek dağıdır. Bu dağ yerel dilde ”herkesin büyükbabası” anlamına gelmektedir. Bu dağ hem adrenalin seven dağcılar için önemli bir adres aynı zamanda kuş gözlemciliği içinde harika bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse bu dağı mutlaka ziyaret edin.

Marobo Kaplıcaları

Başkent Dili’ye yaklaşık 150 kilometre  uzaklıkta yer alan Marobo Kaplıcaları, gezilip görülmesi gereken harika bir kaplıca alanıdır. Fakat buraya ulaşmak sıkıntılı olduğu için pek turist uğramamaktadır. Ama uğrayanlarda büyük bir memnuniyet duymaktalar. Bir daha gitmek için çabalamaktalar. Burada yer alan kaplıcalar, birçok hastalığa şifa dağıtmaktadır. Buraya yolunuz düşerse hem sağlık turizmi hem de doğa turizmi için oldukça önemli bir yerdir.

Dili Doğu Timor Direniş Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Dili’de yer alan Dili Doğu Timor Direniş Müzesi(Timorese Resistance Archive and Museum), 7 Aralık 2005 tarihinde ziyarette açılan önemli bir müzedir. Burada ülkenin bağımsızlığını kazanması için geçen sürede olup bitenleri göstermek ve bunu yeni nesillere anlatmak için kurulmuştur. Burada birçok belge, fotoğraf ve film gösterimi yapılır. Buraya yolunuz düşerse 2 dolar karşılığında ülkenin tarihini öğrenebilirsiniz.

10  Immaculate Conception Katedrali

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Dili’de yer alan Immaculate Conception Katedrali, 1984-1988 yılları arasında 1.800 metrekarelik alan üzerinde inşa edilen ülkenin en büyük kilisesi ve Katolik Psikoposluğu’nun ana kilisesidir. 2000 kişilik kapasitesiyle yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Mimarisi oldukça dikkat çeken bu yapı, kesinlikle gezilip görülmelidir.


Bunlar dışında Doğu Timor hakkındaki genel bilgileri bir liste hallinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Doğu Timor

Nüfus: 1.211.245

Başkent: Dili

Resmi Dilleri: Portekizce, Tetum

Para Birimi: Amerikan doları

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 20 Mayıs 2002

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 7 saat daha ileridir.

Önemli Şehirleri: Dili, Manatuto, Aileu, Manufahi

Ne Zaman Gidilir: Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman Nisan ve Temmuz ayları arasıdır.

Vize Durumu: Doğu Timor vize isteyen ülkeler arasındadır, Buraya gitmeden önce mutlaka vize alın.

Doğu Timor Nerede, Nasıl Gidilir?
Doğu Timor Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here