Doğubayazıt

Doğubayazıt, Ağrı ilimizin 7 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezinden uzaklığı yaklaşık 95 km’dir. Buraya ulaşmak için Ağrı şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla gidilebilir. yada özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Doğubayazıt Gezilecek Yerler

Ağrı'nın İlçeleri
Ağrı’nın İlçeleri

İlçemizin tarihi Ağrının tarihi olarak bilinir. Ağrı ilimizin en eski ilçesidir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.burada Urartulara ait kale ve kalıntılar bulunmaktadır.

Osmanlı dönemine ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. ilçe İran karayolu transit ticareti üzerinde olduğundan önemli bir yere sahiptir.

Doğubayazıt Gezi Rehberi

1-İshak paşa sarayı

Yapıyı çolak Abdi paşa tarafında inşa edilmiştir. Bu yapı İshak paşa külliyesi olarak da bilinir. İlçe merkezine 5 km uzaklıktadır. Saray Osmanlı devletinin 18. Yüzyılda önemli eseridir.

116 odalı bu sarayda; türbe,cami,iç ve dış avlular, divan, harem salonları ve zindanlarda oluşur. Kürt yazar bildiğimiz Ahmet Hani de burada katiplik yapmıştır. Buraya uğradığınızda müze kartınız varsa bedava yoksa 5 tl karşılığında girip gezebilirsiniz.

Göz at ;

  1. Doğubayazıt Gezilecek Yerler
  2. Doğubayazıt Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Ağrı Gezilecek Yerler
  4. Ağrı’da Gezilecek 10 Yer
  5. Ağrı Gece Hayatı
  6. Ağrı’dan İran’a (Gürbulak Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir?
  7. İshakpaşa Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir
  8. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
  9. Ağrı Otelleri ve Ağrı Otel Fiyatları
  10. Ağrı Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
İshak Paşa Sarayı
İshak Paşa Sarayı

2-Ahmed-i Hani Türbesi

Burada yaşadığını söylenen kürt yazar Ahmet hani sarayda görev yapmıştır. Vefat edince sarayın karşısına defnedilmiştir. Gittiğiniz de türbesini de ziyaret ediniz.

Ahmet Hani Türbesi
Ahmet Hani Türbesi

3-Doğubayazıt Kalesi

Bu kale Urartular’a ait olunduğu söylenilir. Fakat yapılış tarihi belli değildir. Bu kale üzerinde Urartular’a ait birçok kalıntı mevcuttur.

Doğubayazıt Kalesi
Doğubayazıt Kalesi

4-Bayazıt cami

Bu cami Osmanlı eseri olup Yavuz Sultan Selim zamanında inşa edilmiştir. süslemesi bulunmayan caminin renkli taşlarla dikkat çekici bir renk katmıştır.

Bayazıt Cami
Bayazıt Cami

5-Balık Gölü

Bu göl 2241 rakımı ile ülkemizin en yüksek oluşumlu gölüdür. Sazan ve Alabalık boldur. Burada sandalla karşıya geçilebilir.

Balık Göl
Balık Göl

Sonuç olarak ilçemizin konum itibari ve tarihi geçmişi ile her yıl binlerce turist çekmeyi başarıyor. Sizinde yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Ayrıca Doğubayazıt ilçemizin merkezinde bulunan pasajda çeşitli hediye eşyalar alabilirsiniz.

Doğubayazıt
Doğubayazıt

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here