Döner Kümbet Nerede, Nasıl Gidilir?

Kayseri merkez Melikgazi ilçe sınırında bulunan Döner Kümbet, 1276 yıllında  Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kızı Şah Cihan Hatun için yaptırılmıştır. Bu nedenle Şah Cihan Hatun Kümbeti olarak da bilinir.

Silindirik bir gövde özelliği taşıyan Döner Kümbet, 12 yüzünde çeşitli bitkisel ve geometrik motiflerle süslenmiştir. Bu süslemeler neredeyse hepsi aynıdır. Kümbetin etrafında döndükçe hep aynı şeyleri görürsünüz. Bu nedenle sizde kümbetin döndüğünü sanırsınız. İsmi de zaten burada gelmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu harika yapıyı mutlaka ziyaret edin. Yıl içerisinde çok sayıda yerli ve yabancı tarafında ziyaret edilmektedir.

Döner Kümbet Nerede?

Döner Kümbet, Kayseri’nin merkez Melikgazi ilçesine bağlı Seyitgazi Mahallesi, Seyyid Burhanettin Bulvarı üzerinde bulunur.

Döner Kümbet Nasıl Gidilir?

Döner Kümbet veya diğer adıyla Şah Cihan Hatun Kümbeti Kayseri Merkez Melikgazi İlçesi Kartal Kavşağında bulunur. Buraya şahsi aracınızla veya buraya giden toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşım yönünden hiçbir sıkıntı çekmezsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here