gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Dumlupınar Nerededir?

Dumlupınar, Kütahya ilinin önemli bir ilçesidir ve tarihi çok eskiye dayanır. Tarihte çok önemli bir gelişme olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi burada gerçekleşmiştir.

Afyon-Dumlupınar Muharebeleri adıyla tarihimizde önemli bir yer tutmaktadır. Bu bölge milli park sınırları içinde olup, tarihi öneminden dolayı tarihi sit alanı olarak tescilli bir bölgedir.

Hangi Bölgede ve Hangi ile Bağlıdır?

Dumlupınar ilçesi, Kütahya iline bağlı bir ilçedir ve Ege bölgesinin doğusunda, İç Ege ve Batı Anadolu arasında yer alır. İl merkezine uzaklığı 80 km’dir.

İlçede kullanılan ulaşım çeşitleri

İlçede il merkezine ya da köylere sağlanan ulaşım yolu karayolu ve asfalt şeklindedir. Ayrıca ilçede demiryolu ulaşımı da vardır. Buraya kara veya demir yolu ile ulaşım sağlanabilir. Yerleşim Kütahya ve İzmir karayolu üzerindedir ve kolayca ulaşım sağlanabilir. Demiryolu ile ulaşımı ise Afyon-İzmir demiryolu kullanılarak sağlanabilir.

Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Büyük Aslıhanlar ve Üç Tepeler Şehitliği

Bu şehitlik, Büyük Aslıhanlar köyündedir ve 1995 yılında ziyarete açılmıştır.

Dumlupınar İl Hedef Anıtı

Bu anıt, ülkemizin bağımsızlığının bir simgesi olarak görülür. Atatürk’ün “ordular! İlk hedefiniz Akdeniz ileri” sözü burada söylenmiştir. 1972 yılında ziyarete açılmıştır.

Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi

1997 yılında hizmete girmiş olan bu müzede Kurtuluş Savaşına ait silahlar, kılıçlar, fotoğraflar, belgeler sergilenmektedir. Bu yönüyle mutlaka görülmeğe değer yerlerden bir tanesidir.

Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı

Bu anıt, çok önemli bir yere ve hikâyeye sahiptir.  Atatürk, şehit olan Mehmetçiğin hala Türk bayrağını düşürmeden elinde tuttuğunu görmesi üzerine yaptırmıştır.  30 Ağustos 1979 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Dumlupınar Şehitliği

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi’nin 70. Yılında yaptırılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here