Kütahya
Kütahya

Kütahya ülkemizin Ege Bölgesinde bulunan harika bir ildir.  İl merkezine bağlı 13 ilçesi vardır. Bu ilçeler ile ilgili merak ettiğinizi ve daha fazlasını burada Bulabilirsiniz. Kütahya Evliya Çelebi’nin doğduğu yerdir. Bu nedenle önemli bir kenttir.

Kütahya Gezilecek Yerler

İlimizde kaplıca, anıt, tarihi yapı, mesire alanları ve buna benzer birçok doğal güzellik ve tarihi yapı bulunur. Bunları hepsini ilçeler bölümünde yazdık orada bulabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Kütahya Gezilecek Yerler
 2. Kütahya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Kütahya’nın İlçeleri
 4. Kütahya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 5. Kütahya Gece Hayatı
 6. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 7. Frig Yürüyüş Yolu
 8. Kütahya Otelleri ve Kütahya Otel Fiyatları
 9. Kütahya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Siz değerli okurlarımız içinde ilimize ilk geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken 10 yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca Kütahya Gezi Rehberi yazısına ulaşmak için de linki tıklamanız yeterli olacaktır. << Kütahya Gezi Rehberi

Kütahya’nın İlçeleri

1-Dönenler Mevlevihanesi

Kütahya ilinin Merkez ilçesine bağlı Börekçiler Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, Mevlevî tarıkatı dergâhıdır. Aynı zamanda Erguniye Mevlevîhânesi olarak da bilinir. Dışı ve içi çeşitli süslemelerle insanları mıknatıs gibi kendine çekmektedir. Yolunuz buraya düştüğünde mutlaka buraya uğrayın.

Dönenler Mevlevihanesi

2-Kütahya Saat Kulesi

Kütahya il merkezinde bulunan bu kule şehrin simgesi haline gelmiştir. Ulaşımı rahat olan bu yapı, en son 2005-2006 yıllarında aslına uygun restore edilmiştir. Bu şehre gittiğinizde siz uğramazsınız dahi o sizi çağıracaktır.

Kütahya Saat Kulesi

3-Kütahya Kalesi

İlimizde bulunan bu kale Bizans döneminde kalma bir kaledir. Bizans imparatoru şehre hakim bir tepede şato yaptırarak buraları burçlarla tahkim etmişler ve şatoyu iki kat sur içerisine almıştır.

Daha sonra gelen Selçuklular, Germiyanoğulları ve Osmanlılar tarafından yapılan onarım ve eklerle güçlendirilmiştir  kale üç bölümden oluşur. Bunlar yukarı ,iç ve aşağıdır. Yada Kale-i Bala, Kale-i Sagir ve dış surlardır. Bu kaleyi ziyaret edip tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Kütahya Kalesi

4-Kütahya Çinili Camii

İlimizde bulunan bu cami dünyada eşi ve benzeri yoktur. Orta Asya’dan günümüze kadar İslam şereflenen bütün Türklerin mimarisin toplandığı yapıdır.

Camiyi ressam Ahmet Yakupoğlu tarafında inşa edilmiştir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın iç ve dış süslemeleri karşısında hayrete düşeceksiniz.

Kütahya Çinili Camii

5-Kütahya Çini Müzesi

İlimizin merkezine bağlı Paşamsultan Mahallesinde bulunur.  Türkiye’deki ilk ve tek çini müzesidir. Bundan dolayı önemli bir yere sahiptir. 1999 yıllında hizmete girmiştir.

Müzede sergilenen ve 14. yüzyıldan bu yana yapılan çiniler sergilenmektedir. Pazartesi günü dışında her gün açıktır. Buraya mutlaka gelip bu eserleri incelemelisiniz.

Kütahya Çini Müzesi

6Mızık Çamı

Domaniç İlçemize bağlı Domur Köyünde bulunan bu çam ağacı Osmanlı devletin Kurucusu Sayılan Osman Gazinin Beşiği olarak kullandığı ağaçtır. Bu ağaç 1980 yılında doğal etkenler sonucu yıkılarak hayatiyeti sona ermiştir.

1988 tarihinde bu ağacı koruma altına alıp tescillenmiştir. Bu ağaç anıt ağaç olarak kabul edilmiştir. Bu ağacın boyunun 11 metre, çevresinin 4.70 metre, yaşının da yaklaşık 740 yaşında olduğu söylenir. Buraya yolunuz düşerse bu ağacı mutlaka ziyaret etmeye geliniz.

Beşik Çamı

7-Domaniç Ormanları

İlimize bağlı Domaniç ilçesinde bulunur. ilimiz ve ilçemizin can damarı dediğimiz yerdir. İlçemize gelen ziyaretçilerin ilk uğrak yeridir.

Sadece bu ormanlarda yetişen ağaçları görmeniz yeterli olur sizin için . Tarihi ve doğal güzelliğe sahip bu ormanı mutlaka görmelisiniz.

Domaniç Ormanı

8-Aizanoi Antik Kenti

Çavdarhisar İlçemizde bulunan bu antik kent ilçemiz ve ilimiz için çok önemli bir yere sahiptir. Aizanoi ikinci Efes olarak bilinir. Bu antik kent sayesinde ilçemiz turizm konusunda canlanmaktadır. Hergün biraz daha ülke ve dünya çapında isminde bahsedilmektedir.

Kentte dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınağı, dünyanın ilk örneklerinden Stadyum-Tiyatro kompleksi, dünyanın ilk borsa yapısı vardır. Borsa burada meydana gelen 1970 Gediz depreminde yıkılan cami sonucunda rastlanmıştır. Aizanoi Macellum’u, dünyanın ilk borsalarından biridir.

Bunun dışında nekropoller, olimpiyat şeref tribün abidesi, 4 köprü da vardır ki bunların çok kötü şekilde restore edilmiş ikisi hala kullanılmaktadır. Bunun dışında Meter Steunne alanı ve tüneli önemli bir eserdir.

Şehrin kuzeyinde 13.500 kişi kapasiteli Stadyum ve 20.000 kişi kapasiteli Tiyatronun bir kompleks şeklinde yapılması antik dönemde Aizanoi’den başka hiçbir yerde görülmemektedir. Yolunuz buraya düşerse bu antik kenti mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Aizanoi Antik Kenti

9-Zafertepe Anıtı

Altıntaş İlçemize bağlı Zafertepeçalköy Beldesinde bulunur. İlçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan bu anıt 1181 rakımlı tepede yapılmıştır.

1964 yıllında inşasına başlanmış 1972 yıllında hizmete açılmıştır. 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri burada yapılmaktadır. Anıtta: çatılmış silahlar var ve uzaktan: alev alev yanan meşale görüntüsü yaratılmıştır.

Zafertepe Anıtı

10-Dumlupınar Şehitliği

İlimize bağlı Dumlupınar ilçesinde bulunur. Bildiğiniz üzere Başkomutanlık Meydan muharebesi 26 Ağustos 1922 yıllında Afyonkarahisar’da başlamış. 30 Ağustos 1922 yıllında Dumlupınar’da zaferle sonuçlanmıştır.

Kültür Turizm Bakanlığı zaferin 70.yıllında burada bir şehitlik yapmaya karar verir. Bu şehitlikte şunlar bulunur. Üç Komutan Anıtı, Milisler Anıtı, 500 kişilik sembolik şehit mezarları ve kitabeleri, Şehit Baba Oğul Anıtı, Mehmetçik Anıtı, Namazgah ve Şadırvan’dan oluşmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Dumlupınar Şehitliği

6 YORUMLAR

 1. Bence çok güzel bir yazı yazanın eline sağlık. Ben hepsini gördüm.cok guzeller. Ama Eynel kaplicalari da bu liste de olmasi gerekiyordu.

 2. Yazınızdaki imla hatalarını düzeltmenizi rica ederim. Ayrıca Kütahya’nın Çavdar adında bir ilçesi yoktur, yöre içerisinde Çavdır ya da Çavdar olarak söylense de yazınızın yalnızca yöre halkına hitap etmediğini bilerek ilçenin asıl ismi olan Çavdarhisar olarak düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Emeğiniz için teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here