PAYLAŞ
Kütahya

Kütahya Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Kütahya 573.642 nüfusu ile  ülkemizin Ege Bölgesinde bulunan harika bir ildir.  İl merkezine bağlı 13 ilçesi vardır. Kütahya Evliya Çelebi’nin doğduğu şehirdir. Bu nedenle önemli bir kenttir. İlimizde kaplıca, anıt, tarihi yapı, mesire alanları ve buna benzer birçok doğal güzellik ve tarihi yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka 3 yada 4 günlük bir gezi planı yapmalısınız.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

 Kütahya Arkeoloji Müzesi

10:00-11:30

İL Merkezinde bulunan Börekçiler Mahallesinde bulunur. yürüyerek yada şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.

Kütahya Saat Kulesi

12:00-13:00

İl merkezinde bulunan bu kule şehrin simgesi haline gelmiştir. Ulaşımı rahat olan bu kale en son 2005-2006 yıllarında aslına uygun restore edilmiştir. Yürüme mesafesindedir.

 Kütahya Kalesi

13:30-14:30

İlimizde bulunan bu kale Bizans döneminde kalma bir kaledir. Yürüyerek yada şehir içi otobüsleri kullanarak ulaşılabilir.

Kütahya Ulu Camii

15:00-16:00

Dönenler Mevlevihanesi

16:30-18:00

Kütahya ilinin Merkez ilçesine bağlı Börekçiler Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, Mevlevî tarıkatı dergâhıdır. Aynı zamanda Erguniye Mevlevîhânesi olarak da bilinir. Yürüyerek ulaşılabilir.

2.Gün

 Kütahya Çinili Camii

10:00-11:00

İlimizde bulunan bu cami dünyada eşi ve benzeri yoktur. Orta Asya’dan günümüze kadar İslam şereflenen bütün Türklerin mimarisini toplandığı yapıdır. Maltepe mahallesinde bulunur. Yürüyerek ya da şehiriçi arabaları ile ulaşılabilir.

Yoncalı Kaplıcaları

11:30-15:30

Kaplıcaya ulaşım İl Merkezinden dolmuş ve Belediye halk otobüsleri ile sağlanmaktadır.

Kütahya Çini Müzesi

16:00-17:00

İlimizin merkezine bağlı Paşamsultan Mahallesinde bulunur.  Türkiye’deki ilk ve tek çini müzesidir. merkezde bulunan bu müzeye yürüyerek ulaşılabilir.

3.Gün

Aizanoi Antik Kenti

10:00-13:30

Çavdarhisar İlçemizde bulunan bu antik kent ilçemiz ve ilimiz için çok önemli bir yere sahiptir. Kütahya il merkezinde Çavdarhisar ilçesine giden dolmuşlarla ulaşılabilir.

Rüstem Paşa Medresesi

14:00-15:00

Merkeze 300 m uzaklıktadır. Yürüyerek ulaşılabilir.

Evliya Çelebi Anıtı

15:30-16:30

Şehir merkezinden bulunan 20 numaralı otobüsle ulaşım yapılabilir.

4.Gün

Domaniç Ormanları

10:00-12:30

İlimize bağlı Domaniç ilçesinde bulunur. Domaniç ilçesine giden dolmuşlarla ulaşılabilir.

Mızık Çamı

13:00-16:00

Domaniç İlçemize bağlı Domur Köyünde bulunan bu çam ağacı Osmanlı devletin Kurucusu Sayılan Osman Gazinin Beşiği olarak kullandığı ağaçtır. Özel aracınızla ya da buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.

Kütahya Kurşunlu Camii

16:30-17:00

Kütahya il merkezinde bulunur. Yürüyerek ulaşılabilir.

5.Gün ve 6. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Dönenler Mevlevihanesi Kütahya ilinin Merkez ilçesine bağlı Börekçiler Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, Mevlevî tarıkatı dergâhıdır. Aynı zamanda Erguniye Mevlevîhânesi olarak da bilinir. Yürüyerek ulaşılabilir.
Kütahya Saat Kulesi İl merkezinde bulunan bu kule şehrin simgesi haline gelmiştir. Ulaşımı rahat olan bu kale en son 2005-2006 yıllarında aslına uygun restore edilmiştir. Yürüme mesafesindedir.
Kütahya Kalesi İlimizde bulunan bu kale Bizans döneminde kalma bir kaledir. Yürüyerek yada şehir içi otobüsleri kullanarak ulaşılabilir.
Kütahya Arkeoloji Müzesi İL Merkezinde bulunan Börekçiler Mahallesinde bulunur. yürüyerek yada şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.
Kütahya Çinili Camii İlimizde bulunan bu cami dünyada eşi ve benzeri yoktur. Orta Asya’dan günümüze kadar İslam şereflenen bütün Türklerin mimarisini toplandığı yapıdır. Maltepe mahallesinde bulunur. Yürüyerek ya da şehiriçi arabaları ile ulaşılabilir.
Kütahya Çini Müzesi İlimizin merkezine bağlı Paşamsultan Mahallesinde bulunur.  Türkiye’deki ilk ve tek çini müzesidir. merkezde bulunan bu müzeye yürüyerek ulaşılabilir.
Mızık Çamı Domaniç İlçemize bağlı Domur Köyünde bulunan bu çam ağacı Osmanlı devletin Kurucusu Sayılan Osman Gazinin Beşiği olarak kullandığı ağaçtır. Özel aracınızla ya da buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Domaniç Ormanları İlimize bağlı Domaniç ilçesinde bulunur. Domaniç ilçesine giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Aizanoi Antik Kenti Çavdarhisar İlçemizde bulunan bu antik kent ilçemiz ve ilimiz için çok önemli bir yere sahiptir. Kütahya il merkezinde Çavdarhisar ilçesine giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Zafertepe Anıtı Altıntaş İlçemize bağlı Zafertepeçalköy Beldesinde bulunur. İlçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan bu anıt 1181 rakımlı tepede yapılmıştır. Altıntaş ilçesine giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Dumlupınar Şehitliği  İlimize bağlı Dumlupınar ilçesinde bulunur. Dumlupınar ilçesine dolmuşlarla ulaşılabilir.
Dumlupınar Müzesi İlimize bağlı Dumlupınar ilçesinde bulunur. Dumlupınar ilçesine dolmuşlarla ulaşılabilir.
Kütahya Ulu Camii Kütahya il merkezinde bulunur. Yürüyerek ulaşılabilir.
İshak Fakih Camii Kütahya il merkezinde bulunur. Yürüyerek ulaşılabilir.
Kütahya Kurşunlu Camii Kütahya il merkezinde bulunur. Yürüyerek ulaşılabilir.
Dereli Kaplıcaları Kaplıcaya ulaşım karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır
Simav Çitgöl Kaplıcaları Simav ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Ilıca Harlek Kaplıcaları Termal Turizm Merkezine ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Uluslararası Bölgesel Zafer Havaalanına 65 Km. mesafededir. Yüksek Hızlı Tren Ankara-Eskişehir   1,5  Saattir.
Eynal Kaplıcaları Simav ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Murat Dağı Kaplıcaları Termal Turizm Merkezine ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır.
Yoncalı Kaplıcaları Kaplıcaya ulaşım İl Merkezinden dolmuş ve Belediye halk otobüsleri ile sağlanmaktadır.
Frig Yürüyüş Yolu özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Rüstem Paşa Medresesi Merkeze 300 m uzaklıktadır. Yürüyerek ulaşılabilir.
Evliya Çelebi Anıtı Şehir merkezinden bulunan 20 numaralı otobüsle ulaşım yapılabilir. Evliya Çelebi Anıtı Gezilecek Yerler
Gediz Muratdağı Ocakoğlu Yaylası Merkezde bulunan Gediz belediyesine ait otobüslerle ulaşılabilir. Gediz Muratdağı Ocakoğlu Yaylası Gezilecek Yerler

Kütahya İlçeleri

  NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Altıntaş  Altıntaş ilçesi Kütahya ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine 49 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Altıntaş  Gezilecek Yerler
Aslanapa İlçe şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Aslanapa Gezilecek Yerler
Çavdarhisar  Çavdarhisar ilçesi Kütahya ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 59 km uzaklıktadır. İlçemize gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Çavdarhisar Gezilecek Yerler
Domaniç Domaniç ilçesi Kütahya ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Buraya gelmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Domaniç Gezilecek Yerler
Dumlupınar Dumlupınar ilçesi Kütahya ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 83 km uzaklığındadır. İlçe Kütahya, Uşak, İzmir karayolu ve Afyon, Uşak, İzmir demir yolu üzerinde kuruludur. Buraya kara veya demir yolu ile ulaşım yapılabilir. Dumlupınar Gezilecek Yerler
Emet Emet ilçesi Kütahya ilimize bağlı 13 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 94 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Emet Gezilecek Yerler
Gediz Gediz Kütahya ilimizin bir ilçesidir. Güzegah olarak Kütahya-uşak ve İzmir güzergahı burada geçmektedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Uşak ilimize ise 45 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden yada uşak ilimizden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Gediz Gezilecek Yerler
Hisarcık İlçe şehir merkezine yaklaşık 104 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır. Hisarcık  Gezilecek Yerler
Pazarlar İlçe şehir merkezine 125 km uzaklıktadır. Uşak ilimize ise 64 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden yada Uşak ilimizden buraya ulaşabilirsiniz. Pazarlar Gezilecek Yerler
Simav Simav ilçesi Kütahya ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 143 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Simav Gezilecek Yerler
Şaphane  İlçe şehir merkezine yaklaşık 130 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Şaphane  Gezilecek Yerler
Tavşanlı İlçe şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Burada ulaşım hem kara yolu hem de demir yolu ile sağlanmaktadır. O yüzden ulaşım yönünde rahattır. Tavşanlı Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
Uçakla Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde bulunan uluslararası Zafer Havalimanı,Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ulaşım ihtiyacını karşılamak amacıyla açılmış Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanıdır. Kütahya il merkezine 45 km uzaklıkta bulunur. Türkiye’nin birçok yerinde buraya rahatlıkla uçabiliriz.
Otobüsle İstanbul’a 360 km, Ankara’ya 310 km, İzmir’e 334 km Eskişehir’e 78 km, Afyon’a 96 km Bursa’ya 182 km mesafede bulunan Kütahya’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ülkemizin birçok ilinde Kütahya ilimize seferler düzenlenmektedir.
Trenle Demiryolu ile bağlantısı olan illerden buraya trenle ulaşmak mümkündür. Eskişehir, Balıkesir, Afyon ve Ankara’dan uzanan Demiryolu duraklarında Kütahya da vardır.
Gemiyle  Bursa ilimizde bulunan Gemlik limanına 220 km uzaklıktadır. buraya kadar deniz yolu ulaşıp Kütahya ilimizin merkezine kara yolu ile ulaşmak mümkündür.
Arabayla Kendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Kütahya’ya gelebilirsiniz. Kütahya’ya gelen kara yolları gayet düzgündür.
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
Taksiyle Türkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Kütahya içinde geçerlidir.
Metro Kütahya’da Metro hattı bulunmamaktadır.
Tramway Kütahya’da Tramvay Hattı bulunmamaktadır.
Halk Otobüsü Kütahya ilimizide çalışan 22 hat otobüs bulunmaktadır. Kütahya ilimizin birçok noktasına Halk otobüsleri ile ulaşmak mümkündü. Halk otobüslerinde uygulanan fiyatlar şöyledir.

 • Tam Bilet 1,85 ₺
 • Üniversite Öğrencisi 1,45 ₺
 • Lise Öğrencisi 1,30 ₺
 • Tek Biniş Kart 2,00 ₺
 • Ilıca ve Yoncalı 3,70 ₺
 • Avans Biniş (Kullanılan Tarifeye Ek Olarak) 0,20 ₺
 • Aktarma 0,50 ₺
Minibüs Kütahya ilimizin bir diğer ulaşım aracı Minibüs’dür. Minibüs ile birçok noktaya ulaşmak mümkündür. Minibüs hatların fiyat tarifesi şöyledir.

 • Tam Bilet 1,85 ₺
 • Üniversite Öğrencisi 1,45 ₺
 • Lise Öğrencisi 1,30 ₺
 • Tek Biniş Kart 2,00 ₺
 • Ilıca ve Yoncalı 3,70 ₺
 • Avans Biniş (Kullanılan Tarifeye Ek Olarak) 0,20 ₺
 • Aktarma 0,50 ₺

Alışveriş

Kütahya ilimiz bilindiği üzere çinilerin başkentidir. buraya yolunuz düştüğünde mutlaka çini sanatında yapılmış bir hediye alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Çiniciler çarşısına uğramanız gerekir. burada istemediğiniz kadar hediyelik eşya bulabilirsiniz. yine dünya pazarlarında yerini bulan Kütahya porselenlerinden satın alabilirsiniz. Yine ilimizde bulunan Sera AVM’de istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. burada gönlünüzce alış veriş yapabilirsiniz.

Yeme İçme

Kütahya ilimizde ege mutfağı bulunur. Konu ege mutfağı olunca listeler baya kabarık olur. liste kabarık ama lezzeti de bir başka güzel olmaktadır. Kütahya ilimize özgü birçok yemek bulunur. bu yemekleri siz değerli okurlarımız için liste haline getirdik. bunlar

 • Kızılcık tarhanası
 • Sıkıcık çorbası
 • Cimcik
 • Haşhaşlı gözleme
 • Ispanaklı şibit
 • İlibada (Ilıbada) dolması
 • Kütahya usulü güveç
 • Kütahya küp eti (kebabı)
 • Şibitli tavuk tiridi
 • Hekmane erik hoşafı
 • Dövmeç
 • Tosunum böreği
 • Kütahya sini mantısı
 • Yufka tatlısı
 • Sütlü incir tatlısı

Nerede Kalınır

Kütahya ilimiz Termal turizmin geliştiği bir ilimizdir. Bu ilimizde termal kaplıcaların olduğu yerlerde konaklama yerleri de bulunmaktadır. yine Merkezde bulunan Atatürk Bulvarı, Adnan Menderes Bulvarı ve Fatih Sultan Mehmet bulvarında birçok otel, apart ve pansiyon bulunmaktadır. burada fiyatlar 60 liradan başlayıp 300 liraya kadar çıkmaktadır. kendi bütçenize göre bir yerde kalabilirsiniz. değerli okurlarımız için burada kalınabilecek otel ve pansiyon listesi oluşturduk. işte bunlar:

 • Atay Pansiyon
 • Ecrin Hotel
 • Güral Harlek Termal Resort & Spa Kütahya
 • Emet Thermal Resort Spa
 • Nehir Thermal Hotel & Spa
 • Yoncalı Tütav Termal
 • Yoncalı Termal Otel
 • Gülümser Hatun Konakları
 • Gül Palas Otel

Gece Hayatı

Kütahya ilimizde gece hayatı pek parlak değildir. Diğer Ege şehirlerine göre biraz sönük kalmıştır. ilimizde tek bir bar bulunmaktadır. Medusa Bar dışında bir de bazı cafeler bulunmaktadır. gece bu bar ve cafelerde canlı müzik eşliğinde gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Kütahya gece hayatı ve gece eğlencesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp okuyabilirsiniz. <<<Kütahya Gece Hayatı

Konsolosluklar

Kütahya ilimizde bulunan Konsolosluklar şunlardır:

 1. MACARİSTAN CUMHURİYETİ KÜTAHYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Güral Porselen Eskişehir Yolu 5. Km, 43001 Kütahya
Telefon:
(0274) 225 03 18

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kütahya İlimiz bilindiği üzere Çinin ve porselenin merkezidir. Ayrıca kaplıcaların da merkezidir. Bunlarla olunca ister istemez bazıları illegal yolda bu işleri yapmaya çalışır. Halk arasında dolandırıcı dedikleri bu kişiler buraya gelen ziyaretçileri kandırabilmektedir. Bunu Kütahya halkı için söylemiyorum. Kesinlikle Kütahya halkı çok nazik ve dürüst insanlardır. Ama gelin görün ki her kasadan da çürük çıkıyor. Bu çürüklere dikkat etmenizi istiyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz