Dumlupınar Şehitliği Nerede, Nasıl Gidilir?

Kütahya ili, Dumlupınar ilçe sınırında bulunan Dumlupınar Şehitliği, Her Türk Vatandaşın mutlaka gezip görülmesi gereken bir tarihi yapıdır.

 Dumlupınar Şehitliği

Bildiğiniz üzere Başkomutanlık Meydan muharebesi 26 Ağustos 1922 yıllında Afyonkarahisar’da başlamış. 30 Ağustos 1922 yıllında Dumlupınar’da zaferle sonuçlanmıştır. Kültür turizm bakanlığı zaferin 70.yıllında burada bir şehitlik yapmaya karar verir. Şehitlik şunlardan oluşur. Üç Komutan Anıtı, Milisler Anıtı, 500 kişilik sembolik şehit mezarları ve kitabeleri, Şehit Baba Oğul Anıtı, Mehmetçik Anıtı, Namazgah ve Şadırvan’dan oluşmaktadır.

Dumlupınar Şehitliği Nerede?

Dumlupınar Şehitliği, Kütahya’nın Dumlupınar ilçesine bağlı Cafergazi Mahallesinde bulunur. Kütahya il merkezine yaklaşık 83 km, Dumlupınar ilçe merkezine ise yaklaşık 2-3 km uzaklıkta bulunur.

Dumlupınar Şehitliği Nasıl Gidilir?

Dumlupınar Şehitliği’ne ulaşım oldukça rahattır. Buraya şahsi aracınızla veya şehir içi araçları ile ulaşabilirsiniz. Kütahya kent merkezinden bulunan  Kütahya Anadolu garajından, Dumlupınar ilçesine giden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Kütahya Uşak yolu üzerinde bulunan şehitliğe  Uşak ve İzmir’e giden şehirler arası otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here