6. Berlin Wall

Duvarlar antik zamanlardan beri, sınırları işaretlemek, düşmanları dışarıda tutmak veya insanları içeri almak için inşa edilmiştir. Daha yakın zamanlarda duvarlar sanatın anıtları ve yapıları olarak hizmet vermek üzere şekillenmiştir. Ancak ne amaçla hizmet ederseler de, peyzaj nerede olursa olsun manzarası her zaman daimdir.

10. Ston Duvarı

Ston Duvarları güney Hırvatistan’daki Peljesac yarımadasında bulunan bir dizi savunma taş duvarıdır. Yarımadanın en dar noktasındadır. 15. yüzyılda 40 kulesi ve 5 kale ile tamamlandı. Avrupa’daki en uzun ikinci duvardır.

10. Wall of Ston

9. Vietnam Gaziler Anıtı Duvarı

Kentteki en hareketli anıt olarak tanımlanan Vietnam Anıtı, askerlerin anısına siyasi tartışmaları aşmak amacıyla ölen ya da kaybolanlara verilen sözleri anmak için inşa edilmiştir. Anıt Duvar, 58.256 askerin ismi ile oyulmuş iki siyah granit duvardan oluşuyor.

9. Vietnam Veterans Memorial Wall

8. Troy Duvarları

Troy, Homeros’un epik şiiri İlyada’da ünlü olan ve şu anda Türkiye’nin kuzeybatı kesiminde bulunan efsanevi bir şehirdir. Bugün, çok sayıda turist her yıl Troy’u ziyaret ediyor.

8. Walls of Troy

7. Hadrian’ın duvarı

Hadrian Duvarı Romalılar tarafından kolonisi İngilizleri İskoçya’daki kabilelerden korumak için inşa edilmiştir. İngiltere’nin kuzeyinde, İrlanda Denizi’nden Kuzey Denizi’ne 117 kilometre (73 mil) alana yapılmıştır. İngiltere’deki en popüler turistik mekanlar arasındadır.

7. Hadrian’s Wall

6. Berlin Duvarı

Dünyadaki en ünlü duvarlardan birisidir. Sırf bu duvar üzerine onlarca film çekilmiştir. Berlin Duvarının inşası 1961’de başladı. Duvarın inşası sırasında yaklaşık 5 bin kişi ölüm cezasına çarptırıldı.

6. Berlin Wall

5. Büyük Zimbabve Duvarları

Büyük Zimbabwe, günümüzde Zimbabwe’de geniş bir alana yayılmış taş kalıntılarının bir kompleksidir ve kendisine kalıntıların adı verilmiştir. Yerli Bantu halkı tarafından yaptırılan yapı, 300 yıldan uzun bir süredir devam etmektedir.

5. Great Zimbabwe Walls

4. Sacsayhuaman

Sacsayhuamán, Peru’daki Cusco kentindedir. İmparatorluk şehri Cusco, Inca hanedanını sembolize eden bir puma biçiminde düzenlendi. Puma göbeği ana meydandı, Tullumayo nehri omurgasını ve Sacsayhuamán tepesini oluşturmaktadır. Kireç taşlarıyla muazzam boyutlarda farklı seviyelerde üç paralel duvar inşa edilmiştir.

4. Sacsayhuaman

3. Babil duvarları

Antik Mezopotamya’nın şehir devleti olan Babylon’un Duvarları, Antipater of Sidon tarafından bahsedilen orijinal harikalarından biridir. 1983’te Saddam Hüseyin eski yıkıntıların üzerine hem restorasyon hem de yeni yapılar başlatmıştır.

3. Walls of Babylon

2. Batı duvarı

Bazen Ağlama Duvarı olarak anılan Batı Duvarı, Kudüs’ün Eski Kentinde bulunan ünlü bir bölgedir. Yahudilikte, Batı Duvarı Kutsal Tapınağın tek kalıntısı olarak saygı görür. Yahudilikteki en kutsal alana, yani Tapınak Dağında bulunan Hazır Taş’a en yakın erişilebilir yer olduğu için, Yahudiler için hac yeri haline gelmiştir.

2. Western Wall

1. Çin Seddi

Çinlilerin Türk akınlarından korunmak için yaptıkları Dünyada ki en ünlü duvardır. Her yıl milyonlarca turistin görmeye gittiği bu duvar, çok büyük olup Geçmişte yaşanılan savaşları bir nevi temsil etmektedir.

1. Great Wall of China

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here