Dünyanın en uzun isimli yeri!

Whakatangihanga koauau o Tamatea haumai tawhiti ure haea turi pukaka piki maung horo nuku pokai whenua ki tana tahu! Size bir şey ifade ediyor mu? Dünyanın en uzun isimli yeri (kısaca) Taumata

Dünyanın en uzun isimli yeri!

Taumata Yeni Zelanda’nın Hawke’s Bay Bölgesi’nde bulunuyor. Tam  105 harften oluşuyor. Ziyaretçiler ve turistler tarafında oldukça ilgi gören bu yerin ismi nerede geldiği hakkında merak edilmektedir.

Taumata whakatangihanga koauau o Tamatea haumai tawhiti ure haea turi pukaka piki maung horo nuku pokai whenua ki tana tahu Dağı’nın görünüşü

Taumata ‘Whakatangihanga koauau o Tamatea haumai tawhiti ure haea turi pukaka piki maung horo nuku pokai whenua ki tana tahu’ yani kısaca Taumata, Yeni Zelanda’nın Hawke’s Bay Bölgesi’nde bulunan 305 metre yüksekliğindeki bir dağın ismi.105 harfle Guinnes rekorlar kitabına ismini yazdırmayı becermiştir. İsmin kaynağı ise Maori dilinde geliyor.

Dünyanın en uzun isimli yeri!

Bu uzun isim, şu anlama geliyor: Büyük dizleri olan, dağcı, seyahat eden, sevgilisine burnundan fülüt çalan, karaları aşan adam. Maori kaşif olan Tamatea tarafından keşfedilen dağa onu onurlandırmak için tüm özelliklerini gösteren bir isim konulmuş.

Dünyanın en uzun isimli yeri!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz