Eflani

Eflani ilçesi Karabük ilimize bağlı  6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 42 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan araçlarla yada Safranbolu ilçesinde kalkan araçlarla ulaşılabilir.

Karabük’ün İlçeleri

İlçe tarihi çok eskiye dayanır. Burada ilk Hititlerin varlığı olmuştur. İlçe sonradan birçok  medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçe en son 1084 yıllında kısmen Türklerin eline geçmiştir. 1213 yıllında ise tamamen geçmiştir. Eflani 1953 yıllında ilçe statüsüne kavuşur. 1995 yıllında ise Karabük ilimize bağlanır. İlçeye bağlı 60 köy bulunur. ilçe 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 8.499’dır.

Eflani Nerede

Eflani’de Gezilecek Yerler

Eflani ilçemiz tarihi birçok yapı bulunur. Fakat bu yapılar zamanla tahrip olup tarihin karanlık sayfalarında yok olmuştur. İlçemiz tarihi ve turistik olarak pek ön plana çıkmasa da ilçemizde yapay 3 göl bulunur. Bunların dışında ilçemizde yaylalar meşhurdur. Ve bu yaylalarda yapılan şenlikleri yakında görmek gerekir.

Eflani Camisi
Eflani’de Bulunan Tarihi Köprü

Bostancılar Göleti: İlçemize 1 km uzaklığında bulunan bu gölet DSİ tarafında inşa edilmiştir. 1 km genişliğinde 20-25 metre derinliğinde olan bu gölet ilçemizin turizmin renklemesine vesile olmuştur. ilçemize yakın olması burayı genelde çok tercih edilen bir yerdir. Özellikle yaz mevsiminde yöre halkı tarafında sık gelinen bir yerdir.

Bostancilar Göleti

Esencik Göleti: İlçemize 11 km uzaklığında bulunan Kulüp köyünde bulunur. 2500 metre genişliğinde 40-50 metre derinliğinde olan bu yapay gölet ziyaretçilerini beklemektedir. Burada wc ve piknik masaları da bulunur. Özellikle yaz mevsiminde çevre köylerde birçok insan gelmektedir.

Esencik Göleti

Bostancılar(Ortakçılar) Göleti: İlçemize 3 km uzaklığında bulunan Yarış köyü ve ortakçılar dediğimiz köyde bulunur. 1150 metre genişliğinde 25-30 metre derinliğinde olan bu gölet manzarası ile insanları adeta büyülüyor. İki ormanlık arasında kurulan bu yapay gölet ziyaretçilerini beklemektedir. Bu gölet ilçede en çok rağbet gören gölettir. Burada tesis ve piknik alanı bulunur. Yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Bostanci Ortakçılar Göleti

Ulu Yayla: İlçe merkezine 20 km uzaklığında bulunan bu yayla ilçemizin en önemli yaylasıdır. Bu yayla ilçeyi renklendirmektedir. Her yıl 8 ağustos tarihinde burada çeşitli şenlikler yapılmaktadır. sizinde yolunuz düşerse bu şenlikleri bizzat gözlerinizle görün derim.

Uluyayla
Uluyayla Şenlikleri

Bedil Yaylası: İlçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunur. bu yaylada büyük blok kayalar bulunur. bu kayalar üzerine çıktığımızda yaylanın büyüleyici güzelliğini görmek mümkündür. buranın en büyük özelliği sonbahar mevsiminde yöre halkının buraya mantar toplamak için gelmesidir. Bu yöreye ait tadı müthiş olan dağ mantarı ve yöre halkının deyişi ile de Kanlıca Mantarı bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse özellikle bu mantarın tadına bakmalısınız.

Kanlıca Mantarı
Berdil Yaylası
Eflani Hani Şehirde

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here