Ekvador Hakkında Bilgi
Ekvador Hakkında Bilgi

Ekvador Güney Amerika’da bir ülkedir. Pasifik Okyanusu’ndadır. Ekvator ülkenin içinden geçer ve bu nedenle bu adı vardır: Ekvador, dünyanın en kalın olduğu enlem olan Ekvator için İspanyolcadır.
Ekvador’un büyük bir kısmı dağlıktır. And Dağları’nın en yüksek Dağı olan Chimborazo, 6310 metre yüksekliğindedir. Bölgedeki bazı Volkanlar hala aktif. Ülkede ayrıca Amazon Nehri’ne ait yağmur ormanlarının bir kısmı da var. Öte yandan, kıyıda iyi tarım yapılabilir.

Okyanusun çok ötesinde, Ekvador’un bir parçası olan Galapagos Adaları vardır. 130 Ada aslında Sudan çıkan Volkanlardır. Sadece orada bulunan birçok nadir hayvan ve bitki türü ile tanınırlar. Bunlar Kaplumbağalar, Kertenkeleler, Deniz aslanları, penguenler ve diğer birçok kuşu içerir.

Ekvador Hakkında Bilgi
Ekvador Hakkında Bilgi

İnsanlar diğer Güney Amerika ülkelerine kıyasla daha fakirdir. Birçoğu yurt dışında çalışıyor ve eve para göndermektedir. Birçok çiçek ekilir ve Avrupa’ya satılır. Ayrıca petrol vardır. Turizmden de para kazanışmaktadır. Galapagos Adaları UNESCO Doğa Koruma Alanı olduğu gibi, şehir UNESCO Dünya Mirası alanıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here