Elbistan Çarşı

Elbistan Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Elbistan ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 162 km uzaklıkta yer almaktadır.

Elbistan Gezilecek Yerler

Elbistan ülkemizin en büyük ilçelerinden biridir. Elbistan yaklaşık 100 bin nüfusu olan oldukça büyük bir yerdir. İlçe her yönden çok gelişmiştir. Elbistan ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Elbistan Gezilecek Yerler
 2. Elbistan Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Elbistan Ulu Cami
 4. Elbistan Otelleri ve Elbistan Otel Fiyatları
 5. Kahramanmaraş Gezilecek Yerler
 6. Kahramanmaraş’da Gezilecek 10 Yer
 7. Kahramanmaraş Gece Hayatı
 8. Kahramanmaraş Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Kahramanmaraş Otelleri ve Kahramanmaraş Otel Fiyatları
 11. Kahramanmaraş Paintball Orman Park Nerede, Nasıl Gidilir?
Elbistan Merkez
Elbistan

Ulu Camii

Elbistan ilçe merkezinde Güneşli Mahallesinde yer almaktadır. Günümüzde yapının kitabesi bulunmadığından kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Ulu Caminin 16. Yüzyılda Osmanlı Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Bölgenin ender Osmanlı yapılarından biridir. Ulu Camii; kesme taş mermer ve tuğladan inşa edilmiştir. Ulu Caminin minaresi 1834 yılında onarımdan geçmiştir. Ulu Camii günümüzde ibadete açıktır.

Elbistan Çarşı
Elbistan Hangi Şehirde

Çarşı Camisi (Cami-i Atik)

Elbistan ilçesinde çarşı içinde yer almaktadır. 16. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Çarşı Camisi; kesme taş ve tuğladan yapılmış basit bir mimariye sahiptir. 1886 yılında onarımdan geçen Çarşı Camisi günümüzde ibadete açıktır.

Elbistan Nasıl Gidilir

Kız Kalesi

Elbistan ilçe merkezin bağlı Kale Köyünde 150 metre yükseklikteki bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kalenin kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir.

Bu burçlar moloz taştan yapılmış ve ahşap örtülü ile kaplanmıştır. Günümüze Kız Kalesinden iki burç ve bazı kalıntılar ulaşmıştır.

Elbistan Nerede

Himmet Baba Camii ve Türbesi

Elbistan ilçe merkezinde yer almaktadır. Himmet Baba Cami ve türbesi 700 yıllık geçmişe sahiptir.

İlk olarak camii daha sonra türbe yapılmıştır. Türbe; Selçuklu Döneminde yaşayan Himmet Baba adındaki yöre halkı tarafından çok sevilen bir zata aittir.

Elbistan Pınarbaşı Şelale

Karahöyük

Elbistan ilçe merkezine 13 km uzaklıkta bulunan Karahöyük Köyü içinde yer almaktadır. 19 metre yüksekliğe sahip olan Karahöyük’te 1931 ve 1946 yılları arasında resmi arkeolojik kazılar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda höyükte Roma ve Hitit Dönemine ait birçok tarihi eser ve tarihi yapı bulunmuştur.

Elbistan Otelleri ve Elbistan Otel Fiyatları

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here