gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Eldorado, Güney Amerika’da bir yerde bulunan altından yapılmış bir yerdir. Bazıları bir şehirden, bazıları ise altından yapılmış bir ülkeden bahsetmektedir. Birçok kaşif Eldorado’yu aramaya başladı. Ama kimse bulamadı.

Bugün, çoğu bilim adamı Eldorado’nun var olmadığına inanıyor. Bu sadece bir efsane. Buna rağmen, bugün hala Eldorado’ya inanan ve onu bulmaya çalışan insanlar vardır. Eldorado hakkında birçok belgesel ve film yapılmış ve kitaplar yazılmıştır.

Eldorado genellikle bizim dilimizde bir şey için özellikle elverişli bir yer için bir terimdir.

Eldorado efsanesi, Kolombiyalı bir Kızılderili kabilesinin kralına dayanmaktadır. Bir geleneğe göre, yeni Kral soyundu ve vücudunun her tarafına altın bir Macunla ovuldu. Daha sonra bir Sal ile bir göle çıktı ve suya atladı. Altın yıkandı ve yere düştü.

İspanyol Fatihler tarihi öğrendiklerinde, Adama “yaldızlı” anlamına gelen “El Dorado”adını verdiler. Bir Kralın altını bu şekilde israf edebilmesi, İspanyolların büyük bir servete sahip olması gerektiğini öne sürmesine neden oldu. Bu, sonunda altının büyük miktarlarda olduğu söylenen bir yer hakkında hikayeler anlatılmasına yol açtı. Daha sonra yerliler de bu yeri gördüklerini bildirdiler.

Böylece efsane aldı başını gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz