Barok nedir Barok dönemi özellikleri
Barok nedir Barok dönemi özellikleri

Barok, sanat tarihinde bir dönemdir. Barok binalar, resimler, kıyafetler, müzik parçaları veya Edebiyat eserleri anlamına gelir. Barok tarzın bir parçası olan şey, görünüşünden veya kulağa nasıl geldiğinden tanınabilir.

Barok kelimesinin kendisi Portekizce dilinden gelmektedir. Bir boncuk düzgün yuvarlak değilse, çarpık veya düzensiz olarak adlandırılırdı. Başlangıçta biraz aşağılayıcı bir şekilde “Barok” olarak adlandırıldılar, ancak alışık oldukları gibi görünmüyorlardı.

Bu tarz 1550’den 1750’ye kadar ya da biraz sonra devam etti. İlk olarak İtalya’da ortaya çıktı ve daha sonra İspanya veya Fransa gibi diğer Katolik ülkelerde popüler oldu. Daha sonra da kuzeye gitti. Barok Besteciler Giuseppe Monteverdi, Georg Friedrich Handel, Johann Sebastian Bach ve Joseph Haydn’dır.

Barok Sanatı genellikle çok güzeldir. Yani, işler neredeyse abartılıyor. Buna görkemli ya da abartılı da denir. Gözün göreceği çok şey var. Her şey hareketli ve canlı görünüyor. Resimler genellikle çok renkli, binalar genellikle çok sayıda fırfırlar var. Rönesans’tan önceki Stil daha çok akıl üzerine, pürüzsüz ve düz üzerine inşa edildi. Barok’u takip eden Rokoko’da, zarif ve zarif olanı ve hayatın ne kadar güzel olabileceğini gösteren her şeyi daha çok sevdiler.

Barok nedir Barok dönemi özellikleri
Barok nedir Barok dönemi özellikleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here