En İyi Seyahat Sigortası Nasıl Seçilir

En iyi seyahat sigortası, tatilinizin, gezinizin ekonomik risklerini en az indirgemektedir. Beklenmedik bir hastalık, sizi yarı yolda bırakan bir tur operatörü veya kayıp bir bavul gibi senaryoların hepsi seyahatlerinizi mahvedebilir.

Pek çok farklı seyahat sigortası bulunmakla birlikte, hangisinin sizin için uygun olduğunu belirlemeye çalışmak biraz zor olabilir. Seyahat sigortanızın kapsamını belirlerken yararlı olabilecek bazı ipuçlarını sizler için bir araya getirdik.

Seyehat sigortası yaptırırken aşağıdaki alanları kapsamasına dikkat etmelisiniz.

Tıbbi kapsama alanı : Hastalanırsanız ya da tatiliniz sırasında ciddi bir kaza geçirmeniz durumunda, büyük bir sağlık faturası ile karşılaşmak istemezsiniz. Bundan dolayı sigortanızın değeri ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Acil Durum Tahliyeleri : Acil Durum Tahliye Kapsamı, acil bir durumda sizi uygun tıbbi tedavi alabileceğiniz bir yere getirme masraflarını karşılar.

Bagaj kapağı : Bagaj kaybı, çalınması veya hasar görmesi durumunda, bagaj muhafazası veya kişisel eşyalarınız için size geri ödeme yapabilir.

7/24 yardım : Seyahat sigortası yaptırırken size her zaman geri dönecek bir firma seçmelisiniz.

Çocuklar için kapsama alanı : Bazı poliçeler kapsama alanını, ek bir ücret ödemeden sizinle birlikte seyahat eden çocuklarınızı da kapsamaktadır.

Macera Sporları kapsama alanı : Tehlikeli olduğunu düşündüğünüz bir faaliyete katıldığınızda olabilecek tüm sıkıntılar için sigortanızın bunu karşılaması gerekmektedir. Sİgorta yapmadan önce bunları sormalısınız.

Fazla Gezi Sigortası : Yılda birden fazla seyahate çıkıyorsanız mutlaka bu durumu sigortacınıza belirtin. Tatilinizin uzun veya birden fazla olması size çoğu zaman daha ucuza mal olabilecek bir sigortaya sebebiyet verir.

İşte en popüler seyahat sigorta şirketlerinden bazılarına hızlı bir bakış:

World Nomads – Genellikle sırt çantalı gezginlerin tercih ettiği bir seyahat sigorta acentasıdır. Maceracı genç gezginlerin sıklıkla tercih ettiği bu sigorta şirketini ayrıca Lonely Planet gibi dev seyahat siteleride tercih etmektedirler.

Allianz Global Assistance – Allianz, özellikle Amerika Birleşik devletlerinde tercih edilen büyük bir seyehat acentasıdır.

AIG Travel Guard – 25 yılı aşkın bir süredir seyahat sigortası hizmetleri vermektedir. Hizmetlerini 12.000’den fazla şirkete dağıtır. Hem iş hem de normal yolcular için uluslararası sigorta seçenekleri sunmaktadır.

Seyehat iptali

Uçak biletleri, ev kiralama, yolcu ücreti, otel odaları ve tur paketlerini iptal etmek pahalıdır. Yolculuk masraflarının bir kısmı için öngörülemeyen bu tip durumlarda para kaybı riskiniz hayli fazladır.

Sigorta yaptığınızda aşağıdakine benzer durumlar olması halinde sigorta paranızın iadesi söz konusu olabilir.

  1. Hastalığınız, yaralanmanız ya da ölümünüz,
  2. Hedef ülkenizdeki terör olayı,
  3. Seyahat öncesi pasaportunuzun çalınması,
  4. Seyahat tedarikçinizin iflas etmesi,
  5. Hava durumu veya mekanik arıza nedeniyle iptal edilen uçuş.

1 Yorum

  1. seyehat sigortası pek umursamadığımız ama başımıza kötü bişe gelince ne kadar değerli olduğu anladığımız bir gereklilik. Tüm seyehati kontrol altına alıp güvenle gezeceğimiz bir yöntem…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz