Erciş

Van Gölü kıyısında bulunan Erciş Van iline bağlı bir ilçedir. Van’a 90 km uzaklıkta olan Erciş’e ulaşım problem yoktur. Şehirler arası otobüslerin çoğu Erciş’ten geçmektedir.

Erciş Gezilecek Yerler

Van’ın büyük ilçesi olan Erciş’e gittiğinizde yol boyu gölün mavi sularına dalmışken ilçeye girdiğinizde harika bir yeşillik sizi karşılayacaktır.

Birçok dereyi içinde barındırdığından dolayı yeşilliğe bürünen bu ilçe yöre halkı tarafından Yeşil Erciş diye anılır. Bu yazımızda birçok doğa güzelliği ve tarihi güzelliği içinde barındıran Erciş’in gezilecek yerleri hakkında bilgi vereceğiz.

Birçok doğa harikasına sahip şirin bir görünüme sahip bu modern ilçenin doğal yerlerine bir göz atalım.

Bunları da Mutlaka Oku ;

 1. Erciş Gezilecek Yerler
 2. Erciş Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Van Erciş Arası Kaç Km?
 4. Van’ın En Güzel 10 Köyü
 5. Sadece Van’da Yaşayanların Anlayacağı 10 Ortak His
 6. Van’a Gitmeniz İçin 10 Sebep
 7. Van’da Gezilecek 10 Yer
 8. Van’da birbirinden ilginç Manzaralar
 9. Van Gezilecek Yerler
 10. Van’da Teknolojiden Uzak, Doğayla İç İçe 20 Fotoğraf
 11. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
Erciş Nasıl Gidilir
Erciş Nasıl Gidilir

Erciş Balık Bendi: Erciş merkeze 10 km uzaklıkta şeker fabrikasının yanında bulunmaktadır. Balık Bendi; sadece Van Gölünde yaşayan inci kefali balıkların yumurtalamak için sodalı suya sahip Van gölünden tatlı suya sahip akarsuya geçtikleri yerdir. İşte doğa harikası büyüleyici bu güzellik burada gerçekleşiyor.

Van Gölü ile buluşan Deli Çay’ın çılgın akıntısı içinde yumurtalamak için büyük çaba gösteren ve suyun tersine doğru yüzen, zıplayan balıklar adeta dans ediyor gibiler. Suyun akışının tersine zıplayarak yüzen balıklar görsel bir şölen oluşturuyor. Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bu görüntü bütün yorgunluğunuzu alacak tarifsiz bir huzur verecek.

Bu doğa harikası anlara şahit olup bu anı fotoğraf ya da video ile çekmek istiyorsanız balıkların yumurtalama dönemi olan nisan ve temmuz ayları arasında muhakkak balık bendine gitmelisiniz. Ayrıca etrafı yeşillikler ile dolu rengarenk çiçekler ile bezenmiş bu alanda piknik yapmanız mümkün.

Semaveri yakıp suyun sesi ve serinliği eşliğinde bu muhteşem görüntünün karşısında çay içmenin keyfine varmalısınız. Bu muhteşem anı izlemek ve doğa da harika bir piknik yapmak için kişi başı 1 tl arabalar için ise 5 tl ücret alınmaktadır. Ayrıca burada balık ekmek de yiyebilirsiniz. Bir doğa harikası olan balık bendine muhakkak gitmelisiniz.

Erciş Hangi Şehirde
Erciş Hangi Şehirde

Çelebibağı Beldesi: Zilan Çayının Van gölü suları ile buluştuğu bu yerde büyük bir sazlık alan bulunmaktadır. Birçok kuş türünün bulunduğu bu yer doğa ve fotoğraf severlerin gözdesi olmuş durumda. Yaklaşık elli adet kuş türünün bulunduğu bu belde adeta kuş cennetine benziyor.

Yeşillerin sultanı Erciş; yeşil bahçeleri, masmavi Van Gölü ve Ahenk ile dans eden balıkların buluştuğu Balık Bendi ile doğa harikası oluşturuyor. Bu güzel, şirin ilçe aynı zamanda birçok tarihi mirasa da sahip. Bunlardan bazılarını anlatalım.

Erciş Nerede
Erciş Nerede

Erciş Kalesi: Erciş’ te bulunan bu kale Van Gölünün kenarında bir kayalık üzerinde bulunmaktadır. Zamanla Van Gölünün suları yükselince sular altında kalan kale görünen surları ile gölün içerisinde harika bir görüntü oluşturuyor.

Zortul Kümbeti: Erçiş ilçesine bağlı Zortul köyünde bulunmaktadır. Karakoyunlular döneminde önemli bir şahsiyet için yapılan kümbet; piramit şeklinde bir külah ile örtülmüştür. Kümbetin üzerinde bitkisel ve hayvansal motiflerden oluşan işlemeler bulunmaktadır. Tarihi ve mimari yapısı ile görülmeye değer eserlerdendir.

Erciş
Erciş

Kadem Paşa Hatun Türbesi: Erciş’te bulunan bu türbe Karakoyunlular döneminden kalmıştır. Döneminin yöneticisinin ailesi için yapılan bu türbe iki katlıdır. Kare planlı olan bu yapının üzeri onikigen yapıda devam etmiş ve üstü piramit bir külah ile örtülmüştür. Türbenin dış mimarisinde çeşitli motifler ile süslemeler yapılmıştır.

Kara Yusuf Paşa Türbesi: Erciş’te Zortul Köyü yakınlarında bulunan bu türbe; Karakoyunlular döneminde yönetici Kara Yusuf için yapılmıştır. İki katlı olan bu türbe dış mimarisindeki hayvan motifleri ve süslemeleri ile dikkat çekmektedir.

Çivi Yazılı Kitabeler: Van- Erciş karayolu üzerinde blok kayalar üstünde bulunan Urartu Döneminden kalma çivi yazıları oldukça dikkat çekicidir. Tarihine ışık tutan bu kitabelerde Urartu kralı Sarduri’nin yaptığı çalışmalar anlatılmaktadır. Yeşil Erciş’e gitmenizi tavsiye ederim.

1- Van Gezi Rehberi

2- Van’da Gezilecek 10 Yer

3- Van Gece Hayatı

4- Van Otelleri ve Van Otel Fiyatları

5- Van’a Gitmek için 10 Sebep

6- Van’da Kahvaltı yapılacak Yerler

7- Van’da Bulunan Havuzlar

8- Van’ın En Güzel 10 Köyü

7 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here