Erzin ilçesi

Erzin ilçesi denince aklıma meyveler geliyor. Hele özellikle Washington portakal, greyfurt, mandalina, limon gibi meyveler Avrupa’ya ihraç ediliyor. Birde ilçemizde yapılan Ekşili çorba ve Tav adı verilen yemekleri tatmaya değer yemeklerdir. Ben bu ilçeye gidince bunları unutmadığım tatlardır. Şimdi bazılarınız biz bu yazıyı gezi yazısı sandık siz direk yiyeceklere vurdunuz. Evet haklısınız. Ama ilçemizde neyi meşhur sevgili okurlarımın bilmesi lazım. Şimdi asıl ilçemiz ile ilgili gezi yazısına geçecem. Sorularınız olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Erzin-Hatay

Erzin ilçesi Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 110 km uzaklığındadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşabiliriz. İlçemizi Hatay ilimizin en kuzeydeki ilçedir. İlçemiz 1903 yılında Mutasarrufluk olan Erzin, 1906 yılında, Bucak haline dönüşür. 1939 yılında ise, Adana’dan ayrılarak, Hatay iline bağlanır. 1987 yıllında ise ilçe statüsüne kavuşur. 2014 yılı itibari ile ilçemizin nüfus sayısı 41.233’dır.

Erzin Nerede

Erzin’de Gezilecek Yerler

İsos Harabeleri: İlçe merkezine 7 km uzaklığında bulunan İstasyon mevkiinde bulunur.  Bu kent Bizans, Geç Hitit, Seleukos, Pers ve Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır. İsos kalıntıların içinde 7-8 metre su kanaları bulunur. Bu su kanalları yıllarca ayakta kalmayı becermişlerdir. Bu kentte su kanalları dışında görülecek başka bir şey yoktur. Aslında şehirde tarihi birçok kalıntı vardır. Fakat bunlar yılların vermiş olduğu tahribat ve buradaki doğal afetler nedeni ile toprak altına gömülmüştür. Herhangi bir kazı çalışması da yapılmamıştır.

İsos Harabeleri-Su Kemerleri

Deniz-Burnaz Plajı: İlçe merkezine 22 km uzaklığında bulunan bu sahil günübirlik tatil beldesidir. Sahil uzunluğu yaklaşık 6 km genişliği ise 1 km’dır burayı Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünden kiralayarak kamping Alanı olarak ve günübirlik turizm alanı olarak halkın hizmetine sunulması için imar çalışmaları tamamlanmıştır. Burada yakın zamanlarda Prefabrik evler yapılmaya başlanmıştır. Buraya sadece ilçedekiler değil birçok kişi gelmektedir.

Deniz-Burnaz Plajı

Erzin Kaplıca Suyu: İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunur. özelikle yaz aylarında i turizme hizmet eden kaplıca birçok hastalığa şifa dağıtmaktadır. Bu suyun sıcaklığı 24 derece olup şu hastalıklara iyi gelindiği söylenir. İçme kürlerine elverişli olan bu sular sindirim sistemi hastalıkları,böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları ve metabolizma bozukluklarına olumlu etki yapar.

Erzin İçmeleri

Karıncalı Yaylası: İlçemizin sınırında bulunan Nurdağı’n zirvesinde bulunur. yaklaşık 2000 metre yükseklikte bulunur. uzakta bakıldığında çıplak gibi gözükse de yanına vardığımız da çoğunluğu çam olmak üzere, gürgen, sedir, mezdeki, ladin ve ardıçla kaplıdır.

Karıncalı Yaylası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz