Erzincan Zincirli Kaya Nerede, Nasıl Gidilir?

Erzincan ili, Kemaliye ilçe sınırında bulunan Zincirli Kaya, halk arasında kutsal kabul edilen bir kaya olup gezilip görülmesi gereken bir yerdir.

Kemaliye Zincirli Kaya

Bu kayayı zincirle bağlayıp insanoğlunun doğaya hükmedeceği inanışı vardır. Bu kaya halk arasında kutsal sayılmaktadır. Buraya yerli yabancı birçok turist gelmektedir. Buraya çıktığımızda Bütün ilçe ayaklarınızın altına giriyor adeta. Kemaliye merkezinden bakan kişilerin kayanın düşmesini engelleyen tek faktör olarak kayayı çevreleyen zincir olduğunu düşünmekte olup bazı kimseler ise Yaratıcı’nın kayanın düşmesini engellediği inancı da görülür. Buraya 2004 yıllında Belediye ve hayırseverlerin yardımı ile 192 basamak merdiven yapılmıştır. Buraya gelen ziyaretçiler merdivenlerle o kayaya çıkmaktadır. Bu gizemli kayayı görmenizi tavsiye ederim.

Erzincan Zincirli Kaya Nerede, Nasıl Gidilir?

Erzincan Zincirli Kaya, Erzincan’ın Kemaliye ilçe sınırında bulunmaktadır. Buraya ulaşmak için ilk önce Kemaliye ilçesine ulaşmak gerekir. Kemaliye ilçesi şehir merkezine yaklaşık 150 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşmak için Elazığ, Malatya ve Erzincan yolu üzerinden ulaşılabilir. İlçemiz uzaklık olarak Elazığ ilimize daha yakındır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here