Eskil

Eskil, Aksaray ilimize bağlı 7 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 74 km uzaklıktadır. İlçeye ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Aksaray’ın İlçeleri

Eskil ilçesi Kuzeyinde Tuz gölü, batısında Konya iline bağlı kasaba ve köyler, güneyinde Konya-Karapınar ilçesi, doğusunda Aksaray iline bağlı köy ve kasabalar bulunmaktadır. ilçemize bağlı  11 mahalle 8 köy ve 14 yayla bulunur. ilçemizin nüfusu 2015 yılı itibari ile 25.929’dır.

Eskil Hangi Şehirde

Eskil ilçesi eski kaynaklarda il olarak bahsedilmektedir. Tuz gölünün kuzeyinde yer alan Gavurönü Ören yerinde bulunmaktaydı. Anadolu Selçuklular zamanında burası alınıp Türkleştirilmiştir.  İlçemizde gezilip görülecek yerler arasında Ortakuyu yaylasında Bizanslılardan kalma Tiyatro kalıntıları bugünde mevcuttur. İlçemizin merkezinde Selçuklular zamanında kalan Ulu cami bulunur. Böğet Köyü, Ortakuyu, Köşk, Hüyüklü, Mutlu, Çulfa, Sağsak ve Tosun Yaylalarında höyükler mevcut olup, mimari eser kalıntılarına rastlanılmaktadır. Buralara gidilip gezilebilir.

Eskil
Eskil Ulu Cami

1- Aksaray Gezi Rehberi

2- Aksaray’da Gezilecek 10 Yer

3- Aksaray Gece Hayatı

4- Aksaray Otelleri ve Otel Fiyatları

5- Aksaray’ın İlçeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz