Eskipazar Nerede

Eskipazar ilçesi Karabük ilimizin 6 ilçesinde biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 38 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Karabük’ün İlçeleri

İlçe daha önce hiç tanınmıyordu. Sadece Karabük ilimize bağlı bir ilçe olduğunu biliyorduk. O kadar fakat 2005 yıllında yapılan kazılarda kocaman bir antik kent bulundu. Bu kent sayesinde ilçemizin yıldızları birden parladı. İlçemize yerli yabancı birçok turist gidip gelmeye başladı. Bu antik kent Karadeniz bölgesinin Zeugması olarak bilinir. Tarihi meraklıların mutlaka gelmesi gereken bir ilçedir. İlçe 1995 yıllında Çankırı ilimize bağlı bir ilçe iken 1995 yıllında Karabük il olunca buraya bağlandı. İlçemiz 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 12.493’dır.

Eskipazar Gezi Rehberi

Eskipazar

Hadrianapolis Antik kenti

Karabük Zeugması

Bölgemizin Zeugması olarak bilinen bu kent ilçemize 3 km uzaklıkta bulunan Hacı Ahmetler Köyünde bulunur. Bu kent 2005 yıllında keşfedilmiştir. fakat daha yeryüzüne çıkarılmamıştır. Bu kent tam anlamı ile aydınlatıldığında bu ilçemiz turizm yönünde büyük illerle yarışacak vaziyete gelecektir. Günümüzde antik kentin Zarar görmemesi için bir bölümün üzeri kapatılmıştır. Antik şehirde çok sayıda mermer sütun ve sütun başlıkları, kiliseler, surlar, su sarnıçları, kaya mezarları, Roma hamamı, gözyaşı şişeleri, tüneller, erzak ve şarap mahsenleri vardır. Kazı çalışmaları sırasında zemini mozaik hayvan, kuş gibi resimlerle süslenmiş bir kilise çıkartılmıştır. Ayrıca kitaplarda bahsedilen ama yeri bilinmeyen bir darphane bulunmaktadır. yolunuz düşerse bu antik kenti mutlaka görmeye gelmelisiniz.

Hadrianapolis Antik kenti

Çetiören Mesire Yeri

İlçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan bu mesire yeri görmeye değer bir yerdir. Burada yaban hayatı, su kaynaklar ve manzarası ile insanı büyülemektedir. Burada anfitiyatro bulunur. Burada yağlı güreş etkinlikleri bulunur. Burada ayrıca piknik alanı bulunur. Eğlenmek ve huzur bulmak için adeta her şey vardır.

Çetiören Mesire Yeri

Eğriova Mesire yeri

İlçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunur. Burası bir ormanlık alandır. 5 metre derinliğinde bir gölet bulunur. Burada piknik alnı ve yürüyüş yeri bulunmaktadır. Bir yaz mevsiminde sevdiklerinizle güzel bir gün geçirmek istiyorsanız buraya gelmelisiniz.

Eğriova Göleti ve Yaylası

Asar Kalesi

İlçe merkezine bağlı Semail Köyünde bulunur. İnsan eli ile inşa edilmiş bir kaledir. Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı ile ilgili pek bilgi yoktur.

Asar Kalesi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here