Estonya Hakkında Bilgi
Estonya Hakkında Bilgi

Estonya, Avrupa’nın kuzeydoğusunda, Baltık Denizi‘nde bulunan bir ülkedir. Güneyde Letonya, doğuda Rusya ile sınırlanmıştır. Estonya, İsviçre’den biraz daha büyüktür, ancak çok daha az nüfusa sahiptir. Benzer bir çok kişi Almanya’nın Münih şehrinde yaşamaktadır. Letonya ve Litvanya ile birlikte Estonya, Baltık ülkeleri arasında yer almaktadır.

200 yıl önce Estonya İsveç’e, sonra da Rusya’ya aitti. Ülkedeki zenginlerin çoğu Alman’dı. 1918’de Estonya ilk kez kendi kendisini yöneten bir ülke oldu. Rusya Sovyetler Birliği olduğunda, Estonya’yı yeniden fethetti.

Estonya Hakkında Bilgi
Estonya Hakkında Bilgi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Estonya da Almanya tarafından işgal edildi. 1991’de Estonya Sovyetler Birliği’nden bağımsız hale geldi, çünkü Sovyetler Birliği çöktü. Estonya, 2004 yılından beri Avrupa Birliği’nin bir parçasıdır.

Arazisi düz ve tepeliktir. En yüksek noktası Deniz seviyesinden 300 metreden biraz daha fazladır. Ülkenin neredeyse yarısı ormandan oluşmaktadır. Özellikle huş ağacı sık görülür.

Estonya’da geyik, ren geyiği, kahverengi ayı, Kızıl geyik, geyik, vaşak, Kurt, yaban domuzu ve kar tavşanı gibi vahşi hayvanlar vardır. Ülke oldukça serin, yaz aylarında bile çok sıcak olmuyor. Kuzey Avrupa’nın tipik bir örneğidir.

Estonya kıyılarında birçok büyük ve küçük ada vardır. En büyüğü yaklaşık 2.600 kilometrekarelik bir alana sahip Saaremaa’dır. Burası Saarland’dan biraz daha büyük. Kuzey komşusu Hiiumaa Adası ikinci en büyüğüdür. Her iki ada da Estonya Anakarasına feribotla bağlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz